ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

“BİR BAĞIŞ DA BİZ YAPALIM”

Vaiz Özlem Gülbe “BİR BAĞIŞ DA BİZ YAPALIM”

“Kişi, vekil tayin etmek suretiyle başkasına da kestirebilir”

“Kurban bedeli yurt içi 575, yurt dışı 400 TL”

“BİR BAĞIŞ DA BİZ YAPALIM”
  • 18.09.2014
  • 2.019 kez okundu

kurban-vekaleti1Vaiz Özlem Gülbe “BİR BAĞIŞ DA BİZ YAPALIM”

“Kişi, vekil tayin etmek suretiyle başkasına da kestirebilir”

“Kurban bedeli yurt içi 575, yurt dışı 400 TL”

Gerede Müftülüğü Vaizi Özlem Gülbe, “Afrika’dan Orta Asya’ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya, Uzak Doğu’dan Latin Amerika’ya kadar uzanan coğrafyalardaki kardeşlerimize kardeşlik elimizi uzatalım ve bir kurban bağışı da biz yapalım” dedi.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kalması üzerine vatandaşların vekalet kurban nasıl olur düşüncelerine açıklık getiren Gerede Müftülüğü Vaizi Özlem Gülbe açıklamalarda bulundu.

Vekâletle kurban kesimi organizasyonları, ülkemizde son yıllarda yaygınlaşmaya başladı diyen Gülbe, Şehir hayatında bu ibadeti eda ederken karşılaşılan bir takım zorluklar İslam dininin bu konuda gösterdiği kolaylık müminler için bir çözümdür” dedi.

“Kişi, vekil tayin etmek suretiyle başkasına da kestirebilir”

Mal ile yapılan ibadetlerde vekâletin geçerli olduğunun altını çizen Gerede Müftülüğü Vaizi Özlem Gülbe şöyle konuştu; “Bir kimse, zekât olarak hesaplayıp ayırdığı meblağı, ikinci bir kişi aracılığı ile fakirlere ulaştırabilir, malının zekâtını hesaplayıp fakirlere vermek üzere başkasını vekil tayin edebilir. Kurban ibadeti de mali bir ibadet olduğu için vekâlet caizdir. “Kişi, kurbanını bizzat kesebileceği gibi, vekil tayin etmek suretiyle başkasına da kestirebilir. Nitekim Allah Resulü de, hicretin dokuzuncu senesinde kurbanlık develerini hac emiri olarak tayin ettiği en yakın dostu olan Hz. Ebubekir’le Mekke’ye göndermişti. Yine Hz. Ali, Peygamberimizin yaptığı vasiyet gereği onun adına iki koç kesti.”

“Önemli olan niyettir, takva duygusudur”

‘İster kendimiz keselim kurbanımızı isterse vekâlet yoluyla herhangi bir yerde kendimiz adına kestirelim, önemli olan niyettir, takva duygusudur’ diyen Vaiz Özlem Gülbe, “İşte tam da bu noktada karşımıza Fahr-i Kâinât Efendimizin “Ameller niyetlere göre değerlendirilir” (Buhârî, Bed’ü’l-Vahy, 1, Eyman, 23; Müslim, İmaret, 155; Ebu Davud, Talak, 11; Tirmizî, Fedailu’l-Cihad, 16) buyruğu çıkıyor. Orada veya burada, yurtiçi veya yurtdışında, Asya veya Afrika’da her nerede kesersek/kestirirsek keselim, Hakk’a ulaşacak olan yalnızca takvamızdır: “(O kurbanların) ne etleri, ne de kanları Allah’a ulaşacaktır. Fakat O’na sizin takvanız ulaşacaktır.” Hac,22/37”

Dünyadaki Müslüman nüfusunun çoğu yoksullukla mücadele ettiğine dikkat çeken Vaiz Özlem Gülbe, “Sınır komşularımız ve dünyanın farklı coğrafyalarında din kardeşlerimiz Müslüman olmalarından dolayı hor görülmekte, zulme uğramakta, sömürülmekte. Senede bir defa, o da sadece kurban bayramında vekâletle kurban kesimi organizasyonları sayesinde et yiyebilmektedirler” dedi.

“Rasulullah Efendimiz kurban etlerinin misafirlere ikram edilmesini ve bayram günleri içerisinde tüketilmesini emrediyor”

Kurban bayramında kurban etlerinin üçte biri dağıtılır, üçte biri eş-dost-akraba ile yenir, üçte biri de saklanması gerekir diyen Vaiz Özlem Gülbe şöyle konuştu. “Son yıllarda yakın çevremizde yardım edecek kimse olmadığı düşüncesiyle olsa gerek, kurban etlerinin çoğunu-hepsini demek istemiyorum depolama yoluna gidiyoruz. Adeta Allah için kurban küp için et anlayışı hâkim olmaya başladı. Hâlbuki kurbanın farz kılındığı hicrî 2. yılda, Medine’ye dışarıdan insanların aç ve yoksul olarak geldiği ve kıtlık yılı olarak bilinen o yılda Rasulullah Efendimiz kurban etlerinin misafirlere ikram edilmesini ve bayram günleri içerisinde tüketilmesini emrediyor. Bizim ülkemizde kıtlık yok belki ama ülkemize sığınmış bir milyon din kardeşimiz var. Ulaşım ve iletişimin de gelişmesiyle yurtdışında her an yanında olabileceğimiz milyonlarca din kardeşimiz var. Biz onlara doğrudan ulaşamasak da vekâleten bu sorumluluğumuzu yerine getirmek için canla başla çalışanlar var. Her sene olduğu gibi bu sene de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın halkın kurban ibadetini kolaylıkla yerine getirebilmesi amacıyla Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu düzenlediğini ifade etti.

08.09.2014 tarihinde “Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Tanıtım Bölge Toplantısı” Sakarya Serdivan Belediyesi Kültür ve Kongre Salonu’nda gerçekleştirildi. Gerede İlçe Müftülüğünü temsilen İlçe Müftüsü ile birlikte vaizler de bu toplantıya katıldı. “Toplantıda Sayın DİB Başkan Yardımcımız Prof. Hasan Kamil Yılmaz, dünyanın dört bir tarafında, Osmanlı torunu olması hasebiyle ülkemize büyük ümitlerin bağlandığını belirtti. Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun bir sinevizyon gösterisi eşliğinde yaptığı konuşmada Türkiye Diyanet Vakfı’nın genel misyon ve vizyonundan ve toplantı ana konusu olması münasebetiyle yurtiçi ve özellikle de yurtdışındaki vekaletle kurban organizasyonu çalışmalarından bahsetti: “2013 yılında 89 bin 27 kurban vekâletini yerine getirdik. Bu yıl ise 150 bin hisse kurban hedefliyoruz.” Hedef 150 bin, fakat şimdiye kadar 160 binin üzerinde değişik ülkelerden kurban talebi gelmiş. Ülkemizden beklenti büyük. Temennim; ümidini bize bağlamış bütün dünya Müslümanlarına yardım elimizi uzatalım ve onları bu beklentilerinde hayal kırıklığına uğratmayalım. Vekâlet veren kardeşlerimizin isimleri tek tek okunarak kurbanlar kesilmektedir” şeklide konuştu.

Kurban bedeli ise yurt içi 575, yurt dışı 400 TL.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 61 ülkenin 500 bölgesinde kurban kesimi ve dağıtımı yapacaklarını söyleyen Vaiz Özlem, “Kurban bedeli ise yurt içi 575, yurt dışı 400 TL. Vatandaşlarımız, www.diyanetvakfi.org.tr adresinden çevrimiçi bağış yapabilmenin yanı sıra il ve ilçe müftülüklerimize, cami görevlilerimize, PTT şubeleri ile Ziraat, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Akbank, Garanti, Albaraka, Türkiye Finans ve Kuveyt Türk bankaları aracılığıyla da vekâlet yoluyla kurban organizasyonuna katılıp vekâlet yoluyla kurbanlarını kestirebilecek. Ayrıca 0312 416 90 00 çağrı merkezini arayarak kurban bağışında bulunabilecekler” diye konuştu.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın kurban sahiplerine kurbanlarının kesildiğine dair bilgi verdiğini bildiren Vaiz Özlem,“Bütün vekâlet sahiplerine kurbanlarının kesildiğine dair ev telefonu varsa ev telefonuna sesli mesaj ya da cep telefonu var ise cep telefonuna sms ile bilgi mesajı göndermektedir. Telefon bilgileri olmayıp, e-posta bilgileri olanların e-postalarına bilgi mesajı gönderilmekte, daha sonraki günlerde ise vekâlet sahiplerinin adreslerine mektup gönderilmektedir” dedi.

Gülbe kurbanların Diyanet görevlilerince kesildiğini altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“TDV tarafından kesilen kurbanlar, hiçbir kurum, kuruluş ve şahsa devredilmemekte, müftülüklerimiz, büyükelçiliklerimiz, TİKA, müşavirliklerimiz, ataşeliklerimiz ve koordinatörlüklerimiz ile irtibata geçilerek görevliler nezaretinde kestirilmekte ve dağıtılmaktadır. Vakfa vekâlet verilen Kurbanlar dini esaslara uygun bir şekilde kesilerek, görevliler nezaretinde yurt dışında öncelikle açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olduğu Afrika’dan Orta Asya’ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya, Uzak Doğu’dan Latin Amerika’ya kadar uzanan coğrafyalardaki kardeşlerimize dağıtılırken yurt içinde de; fakirlere, Kur’an Kurslarına,  öğrenci yurtlarına, engellilere dağıtılmaktadır.”

Gülbe, Türkiye Diyanet Vakfı’nın bu uygulamasında gönüllülük esas olduğunu belirterek, vekaleten kurban kestireceklerin vakfın resmi sitesinden başvuru yapabileceklerini söyledi.

Vaiz Özlem Gülbe, gelin hep beraber Afrika’dan Orta Asya’ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya, Uzak Doğu’dan Latin Amerika’ya kadar uzanan coğrafyalardaki kardeşlerimize kurban bağışı yapmaya davet eden Gülbe, “Tüm insanlara kardeşlerimize elimizi uzatalım ve bir kurban bağışı da biz yapalım. Her açıdan yakın olduğumuzu gösterelim. Yüce Rabbimiz, yapmış olduğumuz ve yapacağımız bütün ibadetleri, özellikle de yakın zamanda keseceğimiz kurbanlarımızı kabul etsin. Bayramınızı da şimdiden tebrik ederim” diye sözlerini tamamladı.

kurban-2

Etiketler: / / / / /

19 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen çelenk sunumu ile başladı. 19 Mayıs 2018 Cumartesi günü...
Kaymakam Ünsal’dan 19 Mayıs mesajı
Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Gerede Kaymakamı Cengiz...
Bilgievi öğrencileri belgelerini aldı
Gerede Belediyesi Ramazan Dede Bilgievi velilere yönelik düzenlediği etkinliğin ardından bu haftada derslere katılan 2, 3, ve 4.sınıf öğrencilerini mutlu...
AŞEVİ, SICAK AŞ ULAŞTIRMAYA DEVAM EDİYOR
Hayırseverler ile ihtiyaç sahiplerini buluşturan Gerede Belediyesi 18 yıldır sıcak aş dağıtımı yapmaya devam ediyor. Hayırseverlerin destekleri ile alınan malzemeler...
“Emlak verginizi ödemeyi unutmayın”
Gerede’de mesken ve işyerlerine yönelik emlak ve çevre temizlik vergilerinin 2018 yılı 1. taksit ödemeleri başladı. Mükellefler ödemelerini 31 Mayıs...
Hastane de bütün bölümler yeni binada
2016 yılında yapımı başlayan Gerede Devlet Hastanesinin inşaatı ve teşrifatı tamamlanarak tüm bölümleri ile hizmet vermeye başladı. Gerede Devlet Hastanesi...
Gerede OSB’de tiner zehirlenmesi, 3’ü ağır 15 yaralı
Gerede Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren İlamet Metal fabrikasında meydana gelen tiner zehirlenmesi sonucu 3’ü ağır olmak üzere toplamda 15...
Gerede OSB’de tiner zehirlenmesi,  3’ü ağır 15 yaralı
Gerede OSB’de tiner zehirlenmesi, 3’ü ağır 15 yaralı Gerede Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren İlamet Metal fabrikasında meydana gelen tiner...
CHP’li vekiller Gerede’de kaza yaptı
Gerede TEM Otoyolu’nda kontrolden çıkarak bariyerlere çarpan otomobildeki CHP’li milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu ve Vecdi Gündoğdu yaralandı. Kaza, akşam saat 17.30...
4-6 YAŞ GRUBUNDAN GÖRKEMLİ YIL SONU
Gerede İlçe Müftülüğü bünyesinde hizmet veren Merkez, Hocazade Kemaleddin Efendi, Zahide Dayıoğlu ve Gül Şekeri 4-6 yaş grubu Kur’an kursu...
Özel eğitimler, farkındalık oluşturdu
10 ile 16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası münasebetiyle ilçemiz Gerede’de bir takım programlar düzenlendi. 15 Mayıs 2018 Salı...
TOBB Disiplin Kuruluna Geredeli Başkan seçildi
Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kaşka, TOBB’da gerçekleştirilen seçimli 74. Genel Kurul’da TOBB Disiplin Kurulu Üyeliğine...
İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk Ödülü Gerede’nin oldu
İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk Ödülü Geredeli hayırsever işadamı Mithat Dayıoğlu’na verildi. Dayıoğlu “Gerede’de elimizden geldiği kadar hayır işlerine ağırlık verdik....
Kaymakam Ünsal, yeni hastaneyi inceledi
Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, yeni hizmete giren Gerede Devlet Hastanesinde incelemelerde bulunarak bilgi aldı. Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal’a ziyaretinde İlçe...
Bakan Arslan Gerede Kızılcahamam yolunu inceledi
Gerede Kızılcahamam arasındaki yol çalışmalarını yerinde inceleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, inşaat alanında incelemelerde bulunarak basın açıklaması...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.