ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

KAYBEDENİ OLMAYAN YARIŞMA ‘UFKA YOLCULUK’

Gerede Erdemli Gençlik Eğitim, Kültür ve Çevre Derneği tarafından, Ufka Yolculuk Kültür Yarışması yapılacak. Gerede’de şimdiye kadar 250’ye yakın kayıt yapılan yarışma, 29 Mart 2015 Pazar Sabahı Saat: 10.00’da Gerede Anadolu İmam Hatip Lisesinde yapılması planlanıyor. 1.’ye 2 adet Umre + 2500 TL hediye verilecek.

KAYBEDENİ OLMAYAN YARIŞMA ‘UFKA YOLCULUK’
  • 06.01.2015
  • 6.544 kez okundu

afiÅŸ 001 (1)Gerede Erdemli Gençlik Eğitim, Kültür ve Çevre Derneği tarafından, Ufka Yolculuk Kültür Yarışması yapılacak. Gerede’de şimdiye kadar 250’ye yakın kayıt yapılan yarışma, 29 Mart 2015 Pazar Sabahı Saat: 10.00’da Gerede Anadolu İmam Hatip Lisesinde yapılması planlanıyor. 1.’ye 2 adet Umre + 2500 TL hediye verilecek.

Zinde Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü tarafından geleneksel hale getirilen ve katılımın her yıl artarak devam ettiği Ufka Yolculuk Kültür Yarışması yapılacak.

Gerede Erdemli Gençlik Eğitim, Kültür ve Çevre Derneği tarafından düzenlenecek olan yarışmanın teması “Son Peygamberin Hayatı” olarak belirlendi. Yarışmaya son kayıt tarihi 31 Ocak Cumartesi günü sona erecek. Yarışma 29 Mart 2015 Pazar Sabahı Saat: 10.00’da Gerede Anadolu İmam Hatip Lisesinde yapılması planlanıyor. Yarışmada birinci olanlara : 2 adet Umre + 2500TL   hediye verilecek.

Yarışmaya Gerede’de şimdiye kadar 250’e yakın kayıt yapıldı. YARIŞMACI OLMAK için www.ufkayolculuk.com sitesinden kayit.ufkayolculuk.com’u tıklayarak kendiniz bizzat kayıt olabilir ve yarışma kitabını da temin edebilirsiniz. Ders videolarını www.ufkayolculuk.com sitesinden dinleyebilirsiniz. Veya kayıt ve kitap temini için Gerede Erdemli Gençlik Derneği başkan yardımcısı Yusuf Demiral (0 542 734 1453) ve yönetim kurulu üyesi Turan Anaç ile de iletişime geçebilirsiniz.(0 554 843 1145)

Gerede Erdemli Gençlik Başkanı Yakup Karadavut, yarışma ile ilgili yaptığı açıklamada; Ufka Yolculuk Kültür Yarışmalasının amacı, “Okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, halkımızın özellikle gençlerimizin sahih kaynaklarla buluşmasına destek olmaktır. Kaybedeni olmayan Ufka Yolculuk Yarışmaları milletimizin umudu olmaya devam ediyor” dedi.

Karadavut, Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisi’nin 10.02.1975 tarih ve 1826 sayılı nüshası ile duyuru ve tavsiye edilen Prof.Dr. İsmail Lütfi Çakan, N. Mehmet Solmaz hocaların kaleminden olan “Kur’an-ı Kerim ’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi” adlı eserinden neden seçildiğini  şöyle anlattı:

‘’Kur’an-ı Kerim ’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi” adlı eserde, Kuran-ı Kerimde adı geçen peygamberlerin tevhid mücadelesini anlatan bu kitap, ayetler esas alınarak hazırlanmıştır. İmkân nisbetinde hadis-i şeriflerden yararlanılmıştır. Bu kitap, peygamberlerin hayatı ve mücadelelerini, mücadele usullerini merak edenler için hazırlanmıştır. Bu eser, onların tümünün ruh dokusunu verecektir. İşte bu kitap, ilk insan ve ilk Peygamberden beri insanın tevhid mücadelesi yolunda söylenmiş sözlerin demetidir. Onun evlerimizde mutena bir yeri olacağını, yuvalarımıza bir tevhit ışığı taşıyacağını ve yepyeni bir tevhit eğitimi çığırı açacağını ümid ve temenni ediyoruz. Âyet ve hadisler esas alınarak hazırlanan bu kitap, Kur’an’da adı geçen peygamberlerin hayat ve mücadelelerini, mücadele usullerini bir bütünlük içerisinde vermektedir. Özellikle Peygamber Efendimiz’in farklı şartlarda, örnek usul ve yöntemlerle gerçekleştirdiği tevhid mücadelesini hayatının akışını esas alarak kısa, açık ve anlaşılır ifadelerle anlatılmasından dolayı bu kitabı tercih ettik.’’

Yakup Karadavut Geleneksel hale getirilen ve katılımın her yıl artarak devam ettiği Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları vesilesiyle kitabın bizlere örnek bir hayat modeli sunacağını düşündüğünü bu vesile ile öğrenilen bilgilerin, işleyecek amellerin dünya ve ahiret saadetimize vesile olmasını arzu ettiğini kaydetti.

Neden Peygamberimizin Hayatı?

Neden peygamber Efendimizin hayatının seçildiğini açıklık geitren Yakup Karadavut şöyle konuştu:

‘’Allah’ın en sevgili kulları peygamberleridir. Çünkü onları kendisine elçi olarak seçmiş, vahyine mazhar kılmış, insanlara onlar vasıtası ile emirlerini göndermiştir. İnsanların en şerefli tabakası peygamberlerdir. Peygamberlerin eşrefi, eşrefü’l-mürselîn, seyyidü’l-evvelîn vel’âhirîn, imâmü’l-müttakîn, Peygamber Efendimiz (sav) dir.

Bir Müslümanın önce Peygamber sallallahu aleyhi ve selem efendimiz’i iyice tanıması lazım! Allah’ın emirlerini tutan bir Müslüman olarak yaşamak isteyen ne yapmalı? Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz’i kendisine örnek almalı, sünnetini, hayatını, zihniyetini, hayatı hakkındaki görüşleri öğrenmeli, kendisini ona göre ayarlamalı. Çünkü Kur’an’ı ondan daha iyi anlayabilmiş, Allah’a güzel kulluk yapabilmiş kimse yok. En güzel kulluğu yapan, Kur’an’ı en iyi anlayan o. En iyi müslümanın nasıl olması gerektiğini düşündüğümüz zaman karşımızdaki en güzel numune, örnek insan, parmakla gösterilecek, ibret alınacak, uyulacak insan Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizdir.’’

Karadavut, yarışmanın Türkçe dilinde 5 (beş) farklı kategoride İngilizce dilinde ise tek kategori olmak üzere toplamda 6 farklı kategori de düzenleneceğini söyledi.

İngilizce dilinde düzenlenecek sınav Online olacak ve “Muhammad (s.a.s) / Martin Lings” kitabından sorumlu olunacaktır.

Muhammad (s.a.s) / Martin Lings

Hz. Muhammed (s.a.s) in Hayatı çağdaş bir “siret”tir. Çağdaş müslüman yazarın taşıması gereken sorumluluk bilinciyle kaleme alınan bu değerli eser, köklü bir araştırmanın ürünü olması yanı sıra, yazarının bir “edib” oluşuyla kazandığı ayırıcı bir niteliğe sahiptir. Esere hakim olan üslup bir taraftan konusunun gerektirdiği yoğunluğu rahatça sürdürebilmektedir. Kitabın anlatım biçimiyle kazandığı bu edebi değer, Arapça ilk kaynakları esas almasıyla kazandığı ilmi değerle birleşince kendisini emsallerinden ayıran temel nitelik, iddialı bir tarzda ortaya çıkmaktadır. İngiliz asıllı müslüman yazar Martin Lings (Ebubekir Siraceddin) üç yılını verdiği bu değerli araştırmasıyla, “siyer” bilimiyle uğraşan ciddi çevrelerin haklı takdirlerine mazhar olmuş ve eseri “SİRET ÖDÜLÜ”ne layık görülmüştür.

Yarışma Kategorileri şöyle:

Ufka Yolculuk Siyer Bilgi Yarışması A,B,C,D,E,F olmak üzere 6 kategoride yapılacaktır.                            A kategorisi 80 soru B,C,D,E,F kategorileri’den 100 soru sorulacaktır.

A Kategorisi: 14 yaş ve altı (Sayfa Aralığı 248 – 704) – ( 1 Ocak 2001 sonrası doğanlar)                                                          B Kategorisi: 14-19 yaş arası (Sayfa Aralığı 248 – 704) – ( 1 Ocak 1996 – 31 Aralık 2000 arası doğanlar )                                   C Kategorisi: 19 yaş ve üzeri  (Tüm Kitap) – ( 31 Aralık 1995 tarihi ve önce doğanlar )                                                        D Kategorisi: İhtisas Kategorisi (Tüm Kitap)                                                                                                                               E Kategorisi: Online Katılımcılar (Tüm Kitap)                                                                                                                                  F Kategorisi: Online Katılımcılar – İngilizce (Martin Lings – Tüm Kitap)

Kategorilere Göre Sorumluluk Alanları

Sınavda sorumlu tutulacak bölümler her yaş grubunda ilgili yaşa hitap edecek şekilde seçilmiş olup, zorluk derecesi de yine yaş grubu dikkate alınarak seçilmektedir.

Buna Göre:

A Grubu: Mekke ve Medine Dönemi (Sayfa Aralığı 248 – 704)                                                                                                      B Grubu: Mekke ve Medine Dönemi (Sayfa Aralığı 248 – 704)                                                                                                 C-D-E Grubu: Tüm Kitap                                                                                                                                                               F Grubu: Muhammed: His Life Based on the Earliest Sources (Martin Lings)

A-B-C-D Kategorileri İçin

Birinci olanlara     : 2 adet Umre + 2500TL                                                                                                                                   İkinci olanlara      : 1 adet Umre + 1500TL                                                                                                                             Üçüncü olanlara   : 1 adet Umre + 500TL                                                                                                                                      4.-10. olanlara :  iPad Air

Not: 18 yaş altında olanlara veya bayanlara tek başlarına umre vizesi Suud Konsolosluğu tarafından verilmemektedir. Bu şekilde ödül kazananlar yanlarında babası, amcası, dayısı, eşi (bayanlar için) veya 18 yaşından büyük erkek kardeşini götürmeleri gerekmektedir. Bu kazanmış oldukları umre ödülünü istedikleri kişiye devir de edebilirler.

E ve F Kategorisi

Birinciye : SONY NWZ-E474 mp3 player (8GB)                                                                                                              İkinciye : SONY NWZ-B173 mp3 player (4GB)                                                                                                           Üçüncüye : SONY NWZ-B172 mp3 player (2GB)

Kayıt Tarihi: 1 Muharrem – 10 Rebi’ül-ahir 1436 / 25 Ekim 2014 – 31 Ocak 2015

Kayıt Düzeltme İçin Son Tarih:15 Rebi’ül-ahir 1436 / 5 Şubat 2015

Sınav Yerlerinin Açıklanacağı Tarih:29 Cemaziyelevvel 1436 / 20 Mart 2015 Saat: 20:00

Yarışma Sınav Tarihi:8 Cemaziyelahir 1436 / 29 Mart 2015 Pazar Saat: 10.00

Sınav Soru ve Cevaplarının Açıklanacağı Tarih:10 Cemaziyelahir 1436 / 31 Mart 2015 Saat: 20:00

Sınav Sonuçlarının Açıklanacağı Tarih:25 Cemaziyelahir 1436 / 15 Nisan 2015 (Türkiye Dereceleri)

Sınav Sonuçlarına İtiraz Süresi:25-28 Cemaziyelahir 1436 / 15 – 18 Nisan 2015

İl Ödül Geceleri Tarihleri:5 – 13 Recep 1436 / 24 Nisan – 2 Mayıs 2015

Türkiye Geneli Ödül Gecesi Tarihi:14 Recep 1436 / 3 Mayıs 2015

Geredemiz’de şimdiye kadar 250’e yakın kayıt yapıldı. YARIŞMACI OLMAK ÇOK KOLAY www.ufkayolculuk.com sitesinden kayit.ufkayolculuk.com’u tıklayarak kendiniz bizzat kayıt olabilir ve yarışma kitabını da temin edebilirsiniz. Ders videolarını www.ufkayolculuk.com sitesinden dinleyebilirsiniz. Veya kayıt ve kitap temini için Gerede Erdemli Gençlik Derneği başkan yardımcısı Yusuf Demiral bey (0 542 734 1453) ve yönetim kurulu üyesi Turan Anaç bey’le de iletişime geçebilirsiniz.(0 554 843 1145)

“Son Peygamberin Hayatı” konulu yarışma Sınav Tarihi:8 Cemaziyelahir 1436 / 29 Mart 2015 Pazar Sabahı Saat: 10.00’da Gerede Anadolu İmam Hatip Lisesinde yapılması planlanıyor.

Üçüncüsü yapılacak olan Ufka Yolculuk Kültür Yarışmalarına yüksek müsaadeleri için                              Milli Eğitim Bakanlığımıza ve verdikleri sevgi dolu teveccühten dolayı halkımıza çok teşekkür ederiz. KAYBEDENİ OLMAYAN BU YARIŞMADA SİZLERİ PEYGAMBERİMİZİN KUTLU İKLİMİ İLE BULUŞTURMAK İSTİYORUZ.

Kaybedeni olmayan yarışma ‘ufka yolculuk’

ufuk kitap 1

Büyük Yarış Başlıyor

afiÅŸ 001 (1)

Etiketler: / / / / / / / / / / /

Odunluk yangını korkuttu
İlçemiz Gerede’nin Demirciler Mahallesi’nde meydana gelen yangında korku dolu anlar yaşandı. Emin B.’ye ait odunlukta çıkan yangın eve sıçramadan Gerede...
Geredespor, Beyköy deplasmanında
Ligde 5.hafta da temsilcimiz Geredespor, Düzce ekibi Beyköy Belediyespor’a konuk olacak. Karşılaşma 23 Ekim 2016 Pazar günü saat 15.00’de  Kaynaşlı...
Osman “Terim” farkı
Bölgesel Amatör Lig’de 11.Grup’ta mücadele eden temsilcimiz Geredespor ilk galibiyetini 4.hafta da Eskişehir Yunusemrespor karşısında 3-1’lik skor ile elde etti....
Geredespor transferi Deniz ile bitirdi
Bölgesel Amatör Lig’de 11. Grup’ta mücadele eden temsilcimiz Geredespor transferin son gününde kadrosunu kaleci transferi ile tamamladı. Geredespor, Boluspor alt...
Okul kantinleri denetlendi
Gerede Belediyesi Zabıta Ekipleri yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte okul kantinlerinde denetim gerçekleştirdi. Kantinlerde satılan gıdaların son kullanım tarihleri,...
Hafızlık Kursu’nun ilk betonu atıldı
İlçemiz Gerede’de Kur’an-ı Kerim ve hafızlık eğitiminin daha sağlıklı, verimli sürdürülebilmesi ve “Hafız yatağı” sıfatının çok ileriki yıllara taşınabilmesi amacıyla,...
GUBYO’da bahçe düzenlemesi
Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, İlçe Kaymakamı Arslan Yurt ve Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın yoğun gayretleri sonrasında İlçemize kazandırılan Gerede Uygulamalı...
Geredeliler büyük ilgi gösterdi
Aşure günü münasebetiyle 14 Ekim 2016 Cuma günü Cuma Namazına müteakip Yeni Camii önünde binlerce kişiye aşure tatlısı ikram edildi....
Geredeli Yılmaz, Cumhurbaşkanı ile Külliye’de
Ülkemizin önemli ismi Geredeli sevilen hemşerimiz HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışını yaptığı Hakim ve Cumhuriyet Savcısı Adayları Kura...
GTSO bilgilendirme toplantısı yaptı
Gerede Ticaret ve Sanayi Odası üyelerini 6736 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı. Gerede Ticaret...
Fehmi Küpçü kime çattı?
Hac vazifesinin ardından memleketi Gerede’ye dönerek yoğun bir şekilde çalışmalarına devam eden Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü’nün hedefinde klavye...
3 günlük elektrik kesintisi
İlçemiz Gerede genelinde bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle 11, 12, 13 Ekim 2016 tarihlerinde 3 gün planlı elektrik kesintisi yapılacağı...
Gerede’de ki tarihi camilere ziyaret
Gerede’de eğitim gören üniversite öğrencileri Camiler ve Din görevlileri Haftası münasebetiyle, ilçemizdeki tarihi camileri ziyaret etti. Diyanet İşleri Başkanlığınca ülke...
Köylerimiz Geredeliler Derneği’nde buluşuyor
Merkezi Ankara’da bulunan Gerede Kültür Sosyal ve Yardımlaşma Derneği kurulduğu günden itibaren kapılarını bütün Geredeli hemşerilerine açıyor. Bu kapsamda Geredemizin...
Geleceğin siyasetçileri yetişiyor
Ak Parti Gerede İlçe Gençlik Kolları, bir dizi program için Kızılcahamam’a gitti. Ak Parti Gerede Gençlik Kolları gelişim, eğitim ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.