ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

PROTOKOL GEREDE’DE BULUŞTU

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tahsis edilen Gerede Müftülük Binası Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılımlarıyla açıldı.

PROTOKOL GEREDE’DE BULUŞTU
  • 22.09.2014
  • 2.825 kez okundu

muftuluk-acılıs-anaDiyanet İşleri Başkanlığı tarafından tahsis edilen Gerede Müftülük Binası Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılımlarıyla açıldı.

Açılışa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, AK Parti Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Prof. Dr. Mehmet Emin Özavşar, Bolu Müftüsü İzani Turan, Gerede Kaymakamı Arslan Yurt ve İlçe Kaymakamları, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ve İl, İlçe Belediye Başkanları, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi Rektörleri, İlahiyat Fakültesi Dekanları, Diyanet İşleri Başkanlığı Daire Başkanları, ilçe müftüleri, parti temsilcileri, il ve ilçe meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu üyeleri, din görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

2010 yılının Ekim ayında harfiyat çalışmalarına başlanan Gerede Müftülük binası Selçuklu Osmanlı mimarisi tarzında, 600 metre kare üzerine 5 kat olarak planlandı. Devlet millet işbirliğiyle başlayıp ve bitirilen bina 21 Eylül Cumartesi günü düzenlenen programla hizmete açıldı. Arsa mülkiyeti, 1135 metre kare hazineye, 513 metre karesi Belediyeye ait olan arsa Diyanet İşleri Başkanlığı’nca tahsis edilen Müftülük binası Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de katıldığı törenle hizmete girdi.

Gerede’de yeni inşa edilen İlçe Müftülük binasının açılışına katılmak üzere ilçeye gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i AK Parti Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Bolu İl Müftüsü İzani Turan, İlçe Müftüsü Hasan İzmirli ve vatandaşlar çiçekle karşıladı.

Hacı Emin Efendi Cami İmamı Coşkun Kısaoğlu’nun eşsiz sunumuyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Geredeli Hafız Ankara Emek Merkez Cami Müezzin Kayyımı Abdurrahman Ayaz’ın Kuran’ı Kerim tilavetiyle başladı. Törende İlçe Müftüsü Hasan İzmirli, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Bolu Müftüsü İzani Turan, Prof. Dr. Mehmet Emin Özavşar, Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez birer teşekkür konuşması yaptı.

Açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Hasan İzmirli, titiz ve yorucu bir çalışmanın neticesinde Allah’ın izni ile Gerede Müftülük Binası ve Kur’an Kursu hizmet binasının açılışını yapacaklarını söyledi.

Tabiatı, tarihi ve insanıyla asırlardır Anadolu topraklarının en güzide köşelerinden biri olan Gerede’nin pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirten İzmirli, “Medeniyetlerin bıraktığı tecrübe sanat ilim ve kültür üzerinde bugünlere gelen İlçemiz, birçok edebe alime bilim adamına ilham kaynaklığı yapmıştır. Gerede doğal zenginliği ile tanınırken aynı zamanda alim ve hafız zenginliği ile tanınan çok güzide bir şehirdir. Tarihe düşülmüş bu güzel satırlara yaraşır Gerede’nin ilme meraklı halkın hizmetine, Müftülük Binası’nı hizmete katmaktan dolayı derin mutluluk hissediyoruz. Binamız tüm birimleriyle beraber ilim hayatında vazifesini gerçekleştirecektir. Bize destek veren il ve ilçe müftülerimize, çalışkan görevlilerimize, teşkilat çalışanlarımıza ve hayırsever Gerede halkına canı gönülden teşekkür ediyoruz. Binamızın devletimiz, milletimiz, gençlerimiz ve ülkemiz için canı gönülden hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

İlçe müftü Hasan İzmirli’nin konuşmalarından ardından sinevizyon gösterimi ile Müftülük binası yapım aşaması ve iç dizaynı birimlerini anlatan gösteri izletildi.

Sinevizyon gösteriminin ardından konuşma yapan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, bugün açılışı yapılacak olan Müftülük Binasını hizmete açmaktan dolayı mutlu gururlu olduklarını belirterek, din hizmet binasının Gerede’ye kazandırılmış olmasından dolayı Allah’a hamd ettiklerini kaydetti.

Allar, yapımı tamamlanan hizmet binasının İlçemize ve vatanımıza hayırlar getirmesini dileyerek, binanın kendini, ülkesini, milletini seven nesiller yetiştirilmesini Rabbim nasip eder diyerek, sözlerini tamamladı.

Bolu Müftüsü İzani Turan ise, Peygamber Efendimizin ifadesiyle ölümsüzlük yani ikinci ömür, böyle eserlerle olur dediğine dikkat çekerek, “Böyle bir eseri yapan yaptıran İslam’ın hizmetine sunan kimin ne tür bir gayreti varsa, ne tür bir emeği varsa Müftülük adına çok teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun iyi ki varsınız. Allah yardımlarınızı kabul etsin, hizmette daim eylesin. Eserimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Mehmet Emin Özavşar da, Anadolu’nun dualı beldelerinden ve değerli alimlerin yetiştiği Gerede’nin huzurunda olduklarını kaydederek, Cenab-ı Hak hep birlikte emeği geçenlere bu eseri dergahı izzetinde kabul etsin. Bu güzel amelimizden onlarında ruhaniyetlerini haberdar eylesin. Tarihin zor dönemlerinde fetret devirlerinde bu memleketin iman davasına hizmet eden bir beldedeyiz. İnşallah bu hizmetsel süreçler gelecekte de devam edecektir. Kendini ilme adamış bu beldenin insanı her türlü güzelliğe sahiptir. Bugün inşası tamamlanan bir tesisin imar faaliyetlerini başlatıyoruz. Bu imar faaliyetleri beldenin insanın kalbi imardır. Gönüllerin imarıdır. Çocuklarımızın, annelerimizin, büyüklerimizin eğitim görecekleri İslam’ın güzel sanatlarının öğretileceği edebin irfanın planlanacağı aynı zamanda gençlerin ilim atmosferinde nefes alıp vereceği bir tesisi bugün hep birlikte açıyoruz” şeklinde konuştu.

Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, hayırlı bir birliktelik vesilesiyle sadece ruh olarak değil, anlam olarak, mana olarak hayırlı bir hizmetin imarını hep beraber ihya etmiş olacaklarını kaydetti. Bu coğrafyanın rahmetine merhametine birlik beraberliğine kardeşlik hukukuna yürekten inandığını söyleyen Küpçü, “Bu değerlere inandık ki 2 bin yıllık devlet geleneğinde yol öyküsünde yol hikayesinde 16 büyük Türk devleti kurdu. Bu coğrafyanın dili Hacı Bektaşi Veli, Mevlana’nın ve Yunus Emre’nin dili oldu. Onların ve coğrafyamızın dili merhamet, kardeşlik diliydi. Bu hayır eserinin tecellisinde emeği geçen tüm dostlara ve insanını merkeze koyup ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyen anlayışıyla devletiyle milletiyle beraber o milletimize yürekten teşekkür ediyorum. Emeği geçen tüm hayır severlere, idarecilerimize teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, sosyal ve örnek bir hizmet binasının hizmeti için bir araya geldiklerini belirterek, “Dünyada nereye gidersek gidelim, sivil mimari iki eserde kendini gösteriyor. Birincisi, hükümet binaları ikincisi ise ibadethaneler ve dini yapılarda oluyor. Bu binayı görkemli bulanlar olabilir. Ancak toplumların ve devletin bir hizmete verdiği değer, hizmet verdiği binayla doğru orantılıdır. Binalarımız hep böyle güzel olsun. Dini yapılarımız güzel ve estetik olsun. İnsanlarımız oralarda huzur içinde hizmet alsın diyerek binanın hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de yaptığı konuşmada, açılışta okunan Kur-an tilavetinden bir ayetle başlayarak, “Seçilen ayetlerden biri mealen, ‘Biz Kitabı seçtiğimiz kullarımıza miras bıraktık. Kitapla ilişki bakımından insanlar 3 gruba ayrılırlar. Bir kısmı kendisine zulüm etti. Bir kısmı iktisatlı orta yol tutturdu. Bir kısmı da Allah’ın izni ve yardımı ile hayır işlerinde yarıştı. Bu ayetlerden yola çıkarak, Allah kendine zulüm edenlerden değil, hayırda yarışanlardan nasip eder” diye konuştu. Görmez, hayırda yarışarak meydana getirilmiş bir eserin açılışında olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Din eğitimi ve din hizmetlerinin düzenli şekilde yürütülmesi gerektiğini söyleyen Görmez, “Türkiye, İmam Hatip Liseleri, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İlahiyat Fakülteleri gibi müesseselere sahip olduğu için Allah’a hamdolsun. Türkiye, barış ve kardeşlik içerisinde medeniyet yürüyüşüne devam eden bir ülkedir” dedi. Son zamanlarda din eğitimi ve din hizmetinin tartışma konusu olduğuna değinen Görmez, şöyle konuştu, “Şu sıra çokça tartışılıyor ve konuşuluyor. Din eğitimi, din dersleri vesaire. Şunu herkes çok iyi bilmeli; İslam ülkelerinin hali pür melalini hepimiz görüyoruz. Artık herhangi bir Müslüman ülke, ekonomisini, siyasetini, teknolojisini, imarını düzene sokması ne kadar önemli ise onlardan çok daha önemli olan din eğitimini, din hizmetini daima düzenli bir şekilde götürmeli. Onun için Türkiye, din eğitimi ve din hizmetinin kurulduğu günden itibaren ciddiye alan bir ülke olduğu için okulların da, okul ortamlarında çocuklarına dini mübini İslam hakkında bilgiler verdiği için, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir kuruma sahip olduğu için, imam hatip liseleri gibi bir müesseseye sahip olduğu için, ilahiyat fakülteleri gibi müesseselere sahip olduğu için Allah’a hamdolsun. Barış ve kardeşlik içerisinde medeniyet yürüyüşüne devam eden bir ülkedir. Duamız ve niyazımız odur ki bütün İslam ülkesi kardeşlerimiz, etrafımızdaki bütün kardeşlerimiz hiçbir sorun yaşamadan, hiçbir zulme tabi tutulmadan, kardeşler arasında hiçbir kavgaya yer vermeden barış ve huzur içerisinde, istikrar içerisinde yoluna devam etsin. Ülkemizin bu kazanımları, din eğitimi ve din hizmetleri alanındaki bu kazanımlarımız çok önemli kazanımlarımızdır. Bunlardan herhangi birisini feda etmek mümkün değil. Bilakis bunları çok daha ileri aşamalara götürmek için hep birlikte seferber olmalıyız, diyerek eserin meydana gelmesine katkı sunan, emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından Müftülük Binasının yapımında emeği bulunan hayırsever işadamlarına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından teşekkür plaketi verildi. Okunan duanın ardından Mehmet Görmez ve protokol üyeleri kurdeleyi keserek İlçe Müftülüğü’nün yeni binasını hizmete açtı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez ve Bolu Valisi Zahteroğulları beraberindekilerle birlikte 4-6 yaş çocukların kurs gördüğü sınıfa girerek küçük çocuklarla tek tek sohbet ederek isimlerini sordular.

Açılışın ardından hizmet binası ziyaretçiler tarafından gezildi. Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’e Gerede üretimi olan Deri’nin üzerine Osmanlı turası işlemeli tablo ve deri kemer cüzdan hediye etti.

muftuluk-acılıs-ana

muftuluk-acılıs-1

muftuluk-acılıs-2

muftuluk-acılıs-3

muftuluk-acılıs-4

muftuluk-acılıs-5

muftuluk-acılıs-6

muftuluk-acılıs-7

muftuluk-acılıs-8

muftuluk-acılıs-9

muftuluk-acılıs-10

muftuluk-acılıs-11

muftuluk-acılıs-12

muftuluk-acılıs-13

Etiketler: / / / / / / / / / /

19 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen çelenk sunumu ile başladı. 19 Mayıs 2018 Cumartesi günü...
Kaymakam Ünsal’dan 19 Mayıs mesajı
Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Gerede Kaymakamı Cengiz...
Bilgievi öğrencileri belgelerini aldı
Gerede Belediyesi Ramazan Dede Bilgievi velilere yönelik düzenlediği etkinliğin ardından bu haftada derslere katılan 2, 3, ve 4.sınıf öğrencilerini mutlu...
AŞEVİ, SICAK AŞ ULAŞTIRMAYA DEVAM EDİYOR
Hayırseverler ile ihtiyaç sahiplerini buluşturan Gerede Belediyesi 18 yıldır sıcak aş dağıtımı yapmaya devam ediyor. Hayırseverlerin destekleri ile alınan malzemeler...
“Emlak verginizi ödemeyi unutmayın”
Gerede’de mesken ve işyerlerine yönelik emlak ve çevre temizlik vergilerinin 2018 yılı 1. taksit ödemeleri başladı. Mükellefler ödemelerini 31 Mayıs...
Hastane de bütün bölümler yeni binada
2016 yılında yapımı başlayan Gerede Devlet Hastanesinin inşaatı ve teşrifatı tamamlanarak tüm bölümleri ile hizmet vermeye başladı. Gerede Devlet Hastanesi...
Gerede OSB’de tiner zehirlenmesi, 3’ü ağır 15 yaralı
Gerede Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren İlamet Metal fabrikasında meydana gelen tiner zehirlenmesi sonucu 3’ü ağır olmak üzere toplamda 15...
Gerede OSB’de tiner zehirlenmesi,  3’ü ağır 15 yaralı
Gerede OSB’de tiner zehirlenmesi, 3’ü ağır 15 yaralı Gerede Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren İlamet Metal fabrikasında meydana gelen tiner...
CHP’li vekiller Gerede’de kaza yaptı
Gerede TEM Otoyolu’nda kontrolden çıkarak bariyerlere çarpan otomobildeki CHP’li milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu ve Vecdi Gündoğdu yaralandı. Kaza, akşam saat 17.30...
4-6 YAŞ GRUBUNDAN GÖRKEMLİ YIL SONU
Gerede İlçe Müftülüğü bünyesinde hizmet veren Merkez, Hocazade Kemaleddin Efendi, Zahide Dayıoğlu ve Gül Şekeri 4-6 yaş grubu Kur’an kursu...
Özel eğitimler, farkındalık oluşturdu
10 ile 16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası münasebetiyle ilçemiz Gerede’de bir takım programlar düzenlendi. 15 Mayıs 2018 Salı...
TOBB Disiplin Kuruluna Geredeli Başkan seçildi
Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kaşka, TOBB’da gerçekleştirilen seçimli 74. Genel Kurul’da TOBB Disiplin Kurulu Üyeliğine...
İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk Ödülü Gerede’nin oldu
İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk Ödülü Geredeli hayırsever işadamı Mithat Dayıoğlu’na verildi. Dayıoğlu “Gerede’de elimizden geldiği kadar hayır işlerine ağırlık verdik....
Kaymakam Ünsal, yeni hastaneyi inceledi
Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, yeni hizmete giren Gerede Devlet Hastanesinde incelemelerde bulunarak bilgi aldı. Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal’a ziyaretinde İlçe...
Bakan Arslan Gerede Kızılcahamam yolunu inceledi
Gerede Kızılcahamam arasındaki yol çalışmalarını yerinde inceleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, inşaat alanında incelemelerde bulunarak basın açıklaması...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.