ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

PROTOKOL GEREDE’DE BULUŞTU

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tahsis edilen Gerede Müftülük Binası Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılımlarıyla açıldı.

PROTOKOL GEREDE’DE BULUŞTU
  • 22.09.2014
  • 2.640 kez okundu

muftuluk-acılıs-anaDiyanet İşleri Başkanlığı tarafından tahsis edilen Gerede Müftülük Binası Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılımlarıyla açıldı.

Açılışa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, AK Parti Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Prof. Dr. Mehmet Emin Özavşar, Bolu Müftüsü İzani Turan, Gerede Kaymakamı Arslan Yurt ve İlçe Kaymakamları, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ve İl, İlçe Belediye Başkanları, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi Rektörleri, İlahiyat Fakültesi Dekanları, Diyanet İşleri Başkanlığı Daire Başkanları, ilçe müftüleri, parti temsilcileri, il ve ilçe meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu üyeleri, din görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

2010 yılının Ekim ayında harfiyat çalışmalarına başlanan Gerede Müftülük binası Selçuklu Osmanlı mimarisi tarzında, 600 metre kare üzerine 5 kat olarak planlandı. Devlet millet işbirliğiyle başlayıp ve bitirilen bina 21 Eylül Cumartesi günü düzenlenen programla hizmete açıldı. Arsa mülkiyeti, 1135 metre kare hazineye, 513 metre karesi Belediyeye ait olan arsa Diyanet İşleri Başkanlığı’nca tahsis edilen Müftülük binası Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de katıldığı törenle hizmete girdi.

Gerede’de yeni inşa edilen İlçe Müftülük binasının açılışına katılmak üzere ilçeye gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i AK Parti Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Bolu İl Müftüsü İzani Turan, İlçe Müftüsü Hasan İzmirli ve vatandaşlar çiçekle karşıladı.

Hacı Emin Efendi Cami İmamı Coşkun Kısaoğlu’nun eşsiz sunumuyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Geredeli Hafız Ankara Emek Merkez Cami Müezzin Kayyımı Abdurrahman Ayaz’ın Kuran’ı Kerim tilavetiyle başladı. Törende İlçe Müftüsü Hasan İzmirli, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Bolu Müftüsü İzani Turan, Prof. Dr. Mehmet Emin Özavşar, Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez birer teşekkür konuşması yaptı.

Açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Hasan İzmirli, titiz ve yorucu bir çalışmanın neticesinde Allah’ın izni ile Gerede Müftülük Binası ve Kur’an Kursu hizmet binasının açılışını yapacaklarını söyledi.

Tabiatı, tarihi ve insanıyla asırlardır Anadolu topraklarının en güzide köşelerinden biri olan Gerede’nin pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirten İzmirli, “Medeniyetlerin bıraktığı tecrübe sanat ilim ve kültür üzerinde bugünlere gelen İlçemiz, birçok edebe alime bilim adamına ilham kaynaklığı yapmıştır. Gerede doğal zenginliği ile tanınırken aynı zamanda alim ve hafız zenginliği ile tanınan çok güzide bir şehirdir. Tarihe düşülmüş bu güzel satırlara yaraşır Gerede’nin ilme meraklı halkın hizmetine, Müftülük Binası’nı hizmete katmaktan dolayı derin mutluluk hissediyoruz. Binamız tüm birimleriyle beraber ilim hayatında vazifesini gerçekleştirecektir. Bize destek veren il ve ilçe müftülerimize, çalışkan görevlilerimize, teşkilat çalışanlarımıza ve hayırsever Gerede halkına canı gönülden teşekkür ediyoruz. Binamızın devletimiz, milletimiz, gençlerimiz ve ülkemiz için canı gönülden hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

İlçe müftü Hasan İzmirli’nin konuşmalarından ardından sinevizyon gösterimi ile Müftülük binası yapım aşaması ve iç dizaynı birimlerini anlatan gösteri izletildi.

Sinevizyon gösteriminin ardından konuşma yapan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, bugün açılışı yapılacak olan Müftülük Binasını hizmete açmaktan dolayı mutlu gururlu olduklarını belirterek, din hizmet binasının Gerede’ye kazandırılmış olmasından dolayı Allah’a hamd ettiklerini kaydetti.

Allar, yapımı tamamlanan hizmet binasının İlçemize ve vatanımıza hayırlar getirmesini dileyerek, binanın kendini, ülkesini, milletini seven nesiller yetiştirilmesini Rabbim nasip eder diyerek, sözlerini tamamladı.

Bolu Müftüsü İzani Turan ise, Peygamber Efendimizin ifadesiyle ölümsüzlük yani ikinci ömür, böyle eserlerle olur dediğine dikkat çekerek, “Böyle bir eseri yapan yaptıran İslam’ın hizmetine sunan kimin ne tür bir gayreti varsa, ne tür bir emeği varsa Müftülük adına çok teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun iyi ki varsınız. Allah yardımlarınızı kabul etsin, hizmette daim eylesin. Eserimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Mehmet Emin Özavşar da, Anadolu’nun dualı beldelerinden ve değerli alimlerin yetiştiği Gerede’nin huzurunda olduklarını kaydederek, Cenab-ı Hak hep birlikte emeği geçenlere bu eseri dergahı izzetinde kabul etsin. Bu güzel amelimizden onlarında ruhaniyetlerini haberdar eylesin. Tarihin zor dönemlerinde fetret devirlerinde bu memleketin iman davasına hizmet eden bir beldedeyiz. İnşallah bu hizmetsel süreçler gelecekte de devam edecektir. Kendini ilme adamış bu beldenin insanı her türlü güzelliğe sahiptir. Bugün inşası tamamlanan bir tesisin imar faaliyetlerini başlatıyoruz. Bu imar faaliyetleri beldenin insanın kalbi imardır. Gönüllerin imarıdır. Çocuklarımızın, annelerimizin, büyüklerimizin eğitim görecekleri İslam’ın güzel sanatlarının öğretileceği edebin irfanın planlanacağı aynı zamanda gençlerin ilim atmosferinde nefes alıp vereceği bir tesisi bugün hep birlikte açıyoruz” şeklinde konuştu.

Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, hayırlı bir birliktelik vesilesiyle sadece ruh olarak değil, anlam olarak, mana olarak hayırlı bir hizmetin imarını hep beraber ihya etmiş olacaklarını kaydetti. Bu coğrafyanın rahmetine merhametine birlik beraberliğine kardeşlik hukukuna yürekten inandığını söyleyen Küpçü, “Bu değerlere inandık ki 2 bin yıllık devlet geleneğinde yol öyküsünde yol hikayesinde 16 büyük Türk devleti kurdu. Bu coğrafyanın dili Hacı Bektaşi Veli, Mevlana’nın ve Yunus Emre’nin dili oldu. Onların ve coğrafyamızın dili merhamet, kardeşlik diliydi. Bu hayır eserinin tecellisinde emeği geçen tüm dostlara ve insanını merkeze koyup ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyen anlayışıyla devletiyle milletiyle beraber o milletimize yürekten teşekkür ediyorum. Emeği geçen tüm hayır severlere, idarecilerimize teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, sosyal ve örnek bir hizmet binasının hizmeti için bir araya geldiklerini belirterek, “Dünyada nereye gidersek gidelim, sivil mimari iki eserde kendini gösteriyor. Birincisi, hükümet binaları ikincisi ise ibadethaneler ve dini yapılarda oluyor. Bu binayı görkemli bulanlar olabilir. Ancak toplumların ve devletin bir hizmete verdiği değer, hizmet verdiği binayla doğru orantılıdır. Binalarımız hep böyle güzel olsun. Dini yapılarımız güzel ve estetik olsun. İnsanlarımız oralarda huzur içinde hizmet alsın diyerek binanın hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de yaptığı konuşmada, açılışta okunan Kur-an tilavetinden bir ayetle başlayarak, “Seçilen ayetlerden biri mealen, ‘Biz Kitabı seçtiğimiz kullarımıza miras bıraktık. Kitapla ilişki bakımından insanlar 3 gruba ayrılırlar. Bir kısmı kendisine zulüm etti. Bir kısmı iktisatlı orta yol tutturdu. Bir kısmı da Allah’ın izni ve yardımı ile hayır işlerinde yarıştı. Bu ayetlerden yola çıkarak, Allah kendine zulüm edenlerden değil, hayırda yarışanlardan nasip eder” diye konuştu. Görmez, hayırda yarışarak meydana getirilmiş bir eserin açılışında olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Din eğitimi ve din hizmetlerinin düzenli şekilde yürütülmesi gerektiğini söyleyen Görmez, “Türkiye, İmam Hatip Liseleri, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İlahiyat Fakülteleri gibi müesseselere sahip olduğu için Allah’a hamdolsun. Türkiye, barış ve kardeşlik içerisinde medeniyet yürüyüşüne devam eden bir ülkedir” dedi. Son zamanlarda din eğitimi ve din hizmetinin tartışma konusu olduğuna değinen Görmez, şöyle konuştu, “Şu sıra çokça tartışılıyor ve konuşuluyor. Din eğitimi, din dersleri vesaire. Şunu herkes çok iyi bilmeli; İslam ülkelerinin hali pür melalini hepimiz görüyoruz. Artık herhangi bir Müslüman ülke, ekonomisini, siyasetini, teknolojisini, imarını düzene sokması ne kadar önemli ise onlardan çok daha önemli olan din eğitimini, din hizmetini daima düzenli bir şekilde götürmeli. Onun için Türkiye, din eğitimi ve din hizmetinin kurulduğu günden itibaren ciddiye alan bir ülke olduğu için okulların da, okul ortamlarında çocuklarına dini mübini İslam hakkında bilgiler verdiği için, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir kuruma sahip olduğu için, imam hatip liseleri gibi bir müesseseye sahip olduğu için, ilahiyat fakülteleri gibi müesseselere sahip olduğu için Allah’a hamdolsun. Barış ve kardeşlik içerisinde medeniyet yürüyüşüne devam eden bir ülkedir. Duamız ve niyazımız odur ki bütün İslam ülkesi kardeşlerimiz, etrafımızdaki bütün kardeşlerimiz hiçbir sorun yaşamadan, hiçbir zulme tabi tutulmadan, kardeşler arasında hiçbir kavgaya yer vermeden barış ve huzur içerisinde, istikrar içerisinde yoluna devam etsin. Ülkemizin bu kazanımları, din eğitimi ve din hizmetleri alanındaki bu kazanımlarımız çok önemli kazanımlarımızdır. Bunlardan herhangi birisini feda etmek mümkün değil. Bilakis bunları çok daha ileri aşamalara götürmek için hep birlikte seferber olmalıyız, diyerek eserin meydana gelmesine katkı sunan, emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından Müftülük Binasının yapımında emeği bulunan hayırsever işadamlarına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından teşekkür plaketi verildi. Okunan duanın ardından Mehmet Görmez ve protokol üyeleri kurdeleyi keserek İlçe Müftülüğü’nün yeni binasını hizmete açtı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez ve Bolu Valisi Zahteroğulları beraberindekilerle birlikte 4-6 yaş çocukların kurs gördüğü sınıfa girerek küçük çocuklarla tek tek sohbet ederek isimlerini sordular.

Açılışın ardından hizmet binası ziyaretçiler tarafından gezildi. Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’e Gerede üretimi olan Deri’nin üzerine Osmanlı turası işlemeli tablo ve deri kemer cüzdan hediye etti.

muftuluk-acılıs-ana

muftuluk-acılıs-1

muftuluk-acılıs-2

muftuluk-acılıs-3

muftuluk-acılıs-4

muftuluk-acılıs-5

muftuluk-acılıs-6

muftuluk-acılıs-7

muftuluk-acılıs-8

muftuluk-acılıs-9

muftuluk-acılıs-10

muftuluk-acılıs-11

muftuluk-acılıs-12

muftuluk-acılıs-13

Etiketler: / / / / / / / / / /

Gerede’ye F-5 Uçağı geliyor
Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Geredeli hemşerimiz Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ali Fidan’ı makamında ziyaret etti. Belediye Başkanı Mustafa Allar...
GEREDE DOSYASINDA TAHLİYE YOK
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Gerede ilçesindeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 8’i tutuklu 20 kişinin yargılanmasına, Y.N.G. ve...
GEREDE İLÇE İMAMININ ZOR ANLARI
FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün Gerede yapılanmasına yönelik hazırlanan iddianame sonrası yargılamalarına başlanılan sanıklar savunma yapmaya devam ediyor. Hazırlanan iddianamede örgütün...
GUBYO’da Gerede ekonomisi anlatıldı
Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı üniversite sanayi işbirliği kapsamındaki programlarına devam ediyor. İşbirliği kapsamında Gerede Ticaret ve Sanayi Odası...
Kaymakam Ünsal’dan GUBYO ziyareti
Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Müdürü Prof.Dr. Kadir Murat Altıntaş’ı ziyaret etti. Ziyarette GUBYO Genel Sekreteri...
Gerede TSO’dan hibe eğitimi
Gerede Ticaret ve Sanayi Odası, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (Marka) işbirliğinde girişimcilik eğitimi düzenliyor. Kursu başarı ile bitirenler 50 bin...
KÜPÇÜ, MECLİSTE YAPTIĞI KONUŞMAYLA ALKIŞ ALDI
Türkiye Büyük Millet Meclisinde Başbakanlık bütçesi görüşülürken şahsı adına lehte konuşma yapan AK Parti Bolu Milletvekili Geredeli hemşerimiz Fehmi Küpçü...
GEREDE YAPILANMASINDA 20 KİŞİ HAKİM KARŞISINDA
FETO/PDY terör örgütünün Gerede ilçesindeki yapılanması için haklarında iddianame hazırlanan 8’i tutuklu 20 kişi hakim karşısına çıktı. 17 aydır tutuklu...
GEREDE’NİN ESKİ BAŞKOMİSERE 7 YIL 6 AY HAPİS CEZASI
15 Temmuz Darbe girişimi sırsında Gerede Esentepe Bölge Trafik İstasyonu’nda görevli bulunan Başkomiser Adil Polat hakkında açılan dava sonuçlandı. Darbenin...
Gerede SYDV Mütevelli heyetini seçecek
Gerede’de faaliyette bulunan sivil toplum kuruluşları (STK) arasından temsilci seçimi yapılacağını belirten Gerede SYDV, 27 Aralık’ta Kaymakamlıkta yapılacak seçim ile...
Buluşma Dayıoğlu Camii’nde yapıldı
Gerede İlçe Müftülüğü tarafından organize edilen sabah namazı buluşması 08 Aralık 2017 Cuma günü Dayıoğlu Camii’nde yapıldı. Eda edilen sabah...
Kaymakamdan 92 köye ziyaret
Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, ilçemize bağlı 92 köyü de ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, köy ziyaret ve...
Miniklerin Müftü ziyareti
Gerede İlçe Müftülüğü merkez binasında eğitim öğretim gören 4-6 yaş grubu öğrencileri Gerede İlçe Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu’nu makamında ziyaret ederek...
Gerede’de mera ıslah çalışmaları tamamlandı
Gerede’de 900 dekar alanda “Mera Islahı Uygulama Projesi” kapsamında Gerede ilçesi Samat köyü yaylasında mera ıslah çalışmaları tamamlandı. Proje kapsamında...
Hakkari Şemdinli’ye Geredeli Müftü
Geredeli hemşerimiz Osman Doğan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın onayı ile Şemdinli ilçesine İlçe Müftüsü olarak atandı. Çanakkale ili Gelibolu İlçe Vaizi...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.