ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

SENEGAL HEYETİ İLÇEMİZDE

Gerede Belediyesi ile “Kardeş Şehir Protokolü” kapsamında imzalanmasının ardından Gerede’ye ziyarete gelen Senegal Cumhuriyeti Mbacke Belediyesi heyeti Gerede’ye geldi.

SENEGAL HEYETİ İLÇEMİZDE
  • 19.11.2014
  • 405 kez okundu

IMG_1054Gerede Belediyesi ile “Kardeş Şehir Protokolü” kapsamında imzalanmasının ardından Gerede’ye ziyarete gelen Senegal Cumhuriyeti Mbacke Belediyesi heyeti Gerede’ye geldi.

Gerede Belediyesi ile “Kardeş Şehir Protokolü” kapsamında imzalanmasının ardından Gerede’ye ziyarete gelen Senegal Cumhuriyeti Mbacke Belediyesi heyeti ilk ziyaretini Kaymakam Arslan Yur’a yaptı. Burada yapılan ikili görüşmelerin ardından heyet belediye ziyareti için ayrıldı.

Pazartesi günü heyeti İstanbul Atatürk Hava alanında karşılayan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, “Kardeş Şehir Senegal” heyetini Gerede Butik Otelde misafir etti.

Belediye ziyarete gelen ekibi Belediye önünde Başkan Mustafa Allar, Meclis Üyesi AK Parti Kadın Kolları Başkanı Mehtap Demirses Burku, AK Parti İlçe Başkanı Ali Şafak, Meclis Üyeleri Recep Tok, Hüseyin Özcan, Ahmet Tabak, Uğur Kutlugün, Kent Konsey Başkanı Mehmet Çonkar tarafından karşılandı. Heyete hoş geldiniz denilerek çiçek takdim edildi.

 Ziyarete gelen heyete konuşma yapan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Senegal Cumhuriyeti Mbacke Başkanın ve heyetini Gerede’de görmekten dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Allar, Mbacke Belediyesi ile 2013 yılında yapılan kardeş belediye anlaşmasından sonra karşılıklı insani ilişkilerin ekonomik kültürel sosyal açısından hem iki ülke arasında hem de iki belediye arasında karşılıklı görüşmeler neticesinde çok güzel sosyal ve ekonomik açıdan önemli gelişmelerin olacağına inandığını belirtti.

Karşılıklı birbirimizi tanıma fırsatı bulduğumuzda bunun yansıması olarak ticari ilişkilerin iyi noktalara geleceğine inandığını kaydeden Allar şöyle devam etti:,

‘’Türkiye’deki büyük baş hayvan derisinin yüzde 40’ını üreten bir ilçeyiz. Bu açıdan da Senegal Hükümetinin ve Senegal Ülkesinin büyükbaş hayvanda çok etkili olduğu sayısının çok fazla olduğunu biliyoruz. Bu karşılıklı yatırıma gerek ham deri gerekse ham derilerin karşılıklı ihracatı daha ileri boyutlarda da ham deri fabrikası kurma ve oradan da Avrupa ülkelerine ihraç etme imkanı doğacağına inanıyorum.’’

Bizim için her şeyden önemlisi yüzde 90 Müslüman olan bir ülkeyle Müslümanları birleştiren ve bütünleştiren en önemli iki unsur ezan ve selam olduğunu ifade eden Allar, “Bizim için kardeşlik bağlarının gelişmesine en önemli etken iki Müslüman ülke olmamızdır. Bu önümüzdeki süreçle ilgili de birbirimizi daha iyi tanıma fırsatı bulduğumuzda bizde bu ziyaretimizde ürettiğimiz mamüllerle ilgili fabrikalarda birlikte iztişare ederek karşılıklı ticari ilişkilerin gelişmesine ve heyetlerin buluşmasına öncülük ederek daha iyi olacağı ümidini taşıyorum. Müslüman ülkelerin mutlaka birbirleriyle ilişkilerini çok iyi noktalara taşıması gerekli olduğun düşünüyorum. Müslümanlar birlik ve beraberliğini muhafaza ettiği müddetçe inşallah İslam coğrafyası Filistin, Suriye’deki ve Arakan’daki Müslümanların da imdadına yetişilmesi gerekli olduğunu, Türkiye olarak buna öncü ve ülke olma noktasında da şu andaki Cumhurbaşkanı ve Başbakanımız ve hükümetimizle bu alanda çok ciddi anlamda mücadele verdiğini ve vermeye devam ettiğini buradan ifade etmek istiyorum. Tabi ki dünyanın neresinde olursa olsun bir Müslüman’ın ızdırabı acısı biz İslam ülkesi olarak da onların her zaman yanlarında olduğumuzun bilmelerini istiyorum’’ diye konuştu.

Başkan Allar, bu yapılan istişareler neticesinde gerek Senegal Mbacke gerekse Türkiye Gerede arasındaki insani sosyal ve kültürel anlamda iyi bir ivme kazanacağımızı düşündüğünü belirterek, ‘’ Karşılıklı güven duygusuyla beraber birbirimizi iyi anladığımızda karşılıklı iyi iletişim içinde olduğumuzda mutlaka ticari ilişkilerin gelişmesi en büyük isteğimizdir. Uygun gördüğümüz bir tarihte ziyaret etmek isteriz’’ dedi.

Senegal Mbacke Şhri Belediye Başkanı Serigne Abdou Mbacke Ndao ise, Kendilerini burada evlerinde gibi hissettiklerini,  Geredelilerin inanılmaz derecede misafirperver olduklarını  belirterek, Türkiye ve Gerede ile gurur duyup etkilendiklerini söyledi.

Mbacke Nda,  Osmanlı imparatorluğu’nun temsilini Türkiye yaptığını belirterek, ‘’Elhamdülillah Müslümanız. Tarih okuduk gördük. Osmanlı İmparatorluğu’nun yapmış olduğu şeyleri gördük. Osmanlı imparatorluğu’nun temsilini Türkiye yapmaktadır. Bütün islamın temsilini Türkiye yapmaktadır. Baktığımızda dünyanın en güzel camileri Türkiye’de. İslamiyet açısında da güzel bir yaşayış Türkiye’de mevcut. Gerede eksiği olmayan bir şehir. Çünkü temizlik ve şehirleşme açısında bakıyoruz. İnsanların sıcak kanlı olması çok etkili. İlk defa Türkiye hava yollarını kullanma fırsatımız oldu. Diğer hava yollarına göre hizmet anlayışı çok güzel. Şuana kadar gezdiğimiz yerler hakkında şunu belirtmek isterim. Tarihi yer ve yapı itibariyle korumayı başarmışsınız. Konaklamış olduğumuz otel tarihi ve geleneksel yapıya göre inşa edilmiş. Halıları elde dokunmuş. Senegal küçük bir ülke 13 milyon nüfusu var. İstanbul’un nüfusu ise 17 milyon civarında. Türkiye küresel ekonomiye sahip bir ülke. Batılılardan daha ileri düzeyde bir ülke. Brezilya gibi imkanlara ve çok büyük imkanlara sahip bir ülke’’ dedi.

Belediyelerinde kadın kollarında önem verdiklerinin altını çizen Abdou Mbacke Ndao,  ‘’İlginiz için teşekkür ederim. İlgimi çeken bir hanımefendinin olmadır. Bizde Belediye de inanılmaz derecede kadın kollarına önem veriyoruz. Aldığım her ay maşı kadın kollarının farklı bir projesine yatırmaktayım. Proje bütçesinde kadın kollarıyla ilgili detaylı projelerimiz mevcuttur. Sizden ricamız. Ülkemizdeki kadın kollarına maddi manevi her alanda yardım eli uzatıp katkı sağlayıp iş birliği yapıp kardeş kenti olarak dayanışma içinde çalışmanız olmasını ümit ediyorum’’ diye konuştu.

Diğer meclis üyelerine de selam edip teşekkür eden Belediye Başkanı Abdou Mbacke Ndao, ‘’Özellikle deri konusunda Kaymakam Beyin makamında da belirtmiştim. Mbacke kentinin iki önemli rol alabilir. İlk etapta coğrafi konumu itibariyle Senegal’in merkezinde bulunmaktadır. Oradan Senegal’daki bütün derileri bütün deriler toplanabilir. İkinci bir hususta buradan gelecek deriler ve diğer ürünlere dağıtım açısında ana dağıtım bölgesi olabilir diye düşünüyorum. Buradan sizlere Senegal’e yatırım yapmaya davet ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Telekomünikasyonla ilgili konuşan Başkan Abdou Mbacke Ndao, Senegal Telekomünikasyona açık bir ülke olduğunu, Elektronik anlamında çok alım satım olan bir bölge olduğunu kaydetti.

Abdou Mbacke Ndao, nakliye ile ilgili de ülkelerinin inanılmaz potansiyele sahip olan bir şehir olduğunu anlatarak, ‘’Diğer bölgelerden gelen ürünlerin taşınması için ana hata sahip bir yer’’ dedi.

Gerede Senegal için Afrika’ya açılan bir kapı olacağını vurgulayan Abdou Mbacke Ndao, ‘’Senegal, Batı Afrika’nın giriş kısmıdır. Başta deri olmak üzere Türkiye’de üretilen ürünlerin de ülkemiz Mbacke vasıtasıyla Afrika’ya açılmasını sağlayabiliriz. Bu şekilde iş birliği sağlayabiliriz’’ dedi.

Burada olmaktan dolayı mutlu olduklarını anlatan Abdou Mbacke Ndao, ‘’Kardeş kent protokol anlaşması ilerde birlikteliğin gelişmesine imkan sağlayacak ve her iki belediyenin de kazan kazanılan modeliyle daha iyi ivme kazanarak yüksek yerlere geleceğine ümit ediyorum’’ dedi.

Abdou Mbacke Ndao, tarım, hayvan, alt yapı çocuk ve sağlık sektörlerinde Gerede’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirtip, Başkan Mustafa Allar’ı ve ekibini iadeyi ziyaret için Senegal’e beklediğini söyledi.

Konuşmaların ardından ziyaret gelen heyete belediye Başkanı tarafından istanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmet’in deriden işlenmiş tablosu ve deri kemer cüzdan hediye edildi. Senegal ekibi tarafından ise yöresel kıyafetler takdim edildi.

Daha sonra heyete sanayi kuruluşları gezdirildi.

IMG_1054

senegal-2

senegal-3

senegal-5

senegal-i

Etiketler: / / / / / / /

Odunluk yangını korkuttu
İlçemiz Gerede’nin Demirciler Mahallesi’nde meydana gelen yangında korku dolu anlar yaşandı. Emin B.’ye ait odunlukta çıkan yangın eve sıçramadan Gerede...
Geredespor, Beyköy deplasmanında
Ligde 5.hafta da temsilcimiz Geredespor, Düzce ekibi Beyköy Belediyespor’a konuk olacak. Karşılaşma 23 Ekim 2016 Pazar günü saat 15.00’de  Kaynaşlı...
Osman “Terim” farkı
Bölgesel Amatör Lig’de 11.Grup’ta mücadele eden temsilcimiz Geredespor ilk galibiyetini 4.hafta da Eskişehir Yunusemrespor karşısında 3-1’lik skor ile elde etti....
Geredespor transferi Deniz ile bitirdi
Bölgesel Amatör Lig’de 11. Grup’ta mücadele eden temsilcimiz Geredespor transferin son gününde kadrosunu kaleci transferi ile tamamladı. Geredespor, Boluspor alt...
Okul kantinleri denetlendi
Gerede Belediyesi Zabıta Ekipleri yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte okul kantinlerinde denetim gerçekleştirdi. Kantinlerde satılan gıdaların son kullanım tarihleri,...
Hafızlık Kursu’nun ilk betonu atıldı
İlçemiz Gerede’de Kur’an-ı Kerim ve hafızlık eğitiminin daha sağlıklı, verimli sürdürülebilmesi ve “Hafız yatağı” sıfatının çok ileriki yıllara taşınabilmesi amacıyla,...
GUBYO’da bahçe düzenlemesi
Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, İlçe Kaymakamı Arslan Yurt ve Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın yoğun gayretleri sonrasında İlçemize kazandırılan Gerede Uygulamalı...
Geredeliler büyük ilgi gösterdi
Aşure günü münasebetiyle 14 Ekim 2016 Cuma günü Cuma Namazına müteakip Yeni Camii önünde binlerce kişiye aşure tatlısı ikram edildi....
Geredeli Yılmaz, Cumhurbaşkanı ile Külliye’de
Ülkemizin önemli ismi Geredeli sevilen hemşerimiz HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışını yaptığı Hakim ve Cumhuriyet Savcısı Adayları Kura...
GTSO bilgilendirme toplantısı yaptı
Gerede Ticaret ve Sanayi Odası üyelerini 6736 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı. Gerede Ticaret...
Fehmi Küpçü kime çattı?
Hac vazifesinin ardından memleketi Gerede’ye dönerek yoğun bir şekilde çalışmalarına devam eden Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü’nün hedefinde klavye...
3 günlük elektrik kesintisi
İlçemiz Gerede genelinde bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle 11, 12, 13 Ekim 2016 tarihlerinde 3 gün planlı elektrik kesintisi yapılacağı...
Gerede’de ki tarihi camilere ziyaret
Gerede’de eğitim gören üniversite öğrencileri Camiler ve Din görevlileri Haftası münasebetiyle, ilçemizdeki tarihi camileri ziyaret etti. Diyanet İşleri Başkanlığınca ülke...
Köylerimiz Geredeliler Derneği’nde buluşuyor
Merkezi Ankara’da bulunan Gerede Kültür Sosyal ve Yardımlaşma Derneği kurulduğu günden itibaren kapılarını bütün Geredeli hemşerilerine açıyor. Bu kapsamda Geredemizin...
Geleceğin siyasetçileri yetişiyor
Ak Parti Gerede İlçe Gençlik Kolları, bir dizi program için Kızılcahamam’a gitti. Ak Parti Gerede Gençlik Kolları gelişim, eğitim ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.