ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

BAŞPEHLİVAN ŞABAN YILMAZ, GÜREŞ AĞASI İBRAHİM GÜLMEZ OLDU

BAŞPEHLİVAN ŞABAN YILMAZ, GÜREŞ AĞASI İBRAHİM GÜLMEZ OLDU
 • 27.08.2018
 • 1.244 kez okundu

Bu yıl ilki gerçekleştirilen 1. Ramazan Dede’yi Anma Etkinlikleri ve Tarihi Esentepe Yağlı Güreşleri´nin 70.si 26 Ağustos 2018 Pazar günü Gerede Belediyesi´nin organizasyonunda Esentepe Mesireliğinde gerçekleştirildi. Kıran kırana geçen müsabakalarda Esentepe Er Meydanının Baş Pehlivanı finalde Faruk Akkoyun’u yenen Samsunlu Şaban Yılmaz oldu.

Programa Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ve Arzu Aydın, HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz,  Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, Belediye Başkanı Mustafa Allar, AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay,  AK Parti İlçe Başkanı Ali Şafak, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Serap Çığrılı, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Yunus Demirses, İlçe Emniyet Müdürü Ethem Çakır, İlçe Jandarma Komutanı Hasan Ali Karsavuran, Belediye meclis üyeleri, İl genel meclis üyeleri, il içi il dışı sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri ve binlerce vatandaş katıldı.

Ramazan Dede Camisinde Dünyaca ünlü hafızlar Millet Camisi İmam Hatibi Mustafa Orhan, Hacı Bayram Veli Camisi İmam Hatibi Yunus Koçan, Zeytinburnu Seyit Nizam Camisi İmam Hatibi Kurra Hafız Cemil Özkul ve İlçe Müftülüğüne bağlı imam hatip ve müezzinlerin katılımıyla Kuran ziyafeti ve mevlid-i şerif programıyla başlayan 1. Ramazan Dede’yi Anma Etkinlikleri program sonrasında etli pilav ikramıyla devam etti. Öğle namazına müteakip protokol ve vatandaşlar Cami yanında bulunan Horasan erenlerinden, Akıncı Türklerinden Ramazan Dede Türbesini ziyaret ederek burada dua edip fatiha okudular.

Yaklaşık 200 güreşçinin yer aldığı güreşler sabah saat 10.30´da saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla start aldı. Minik-1, Minik-2, Teşvik-1, Teşvik-2 ve Toz Koparanla başladı. Deste küçük boy, ayak, deste büyük boy, k. orta küçük boy ve küçük orta büyük boy ile devam etti. Kesintisiz devam eden güreşlerde öğle saatlerinde büyük orta ve başaltı er meydanında yerlerini aldı. Ardından baş pehlivanların kurası protokol nezdinde çekildi. Baş pehlivanlar er meydanını titrettiler. Kıyasıya mücadele eden güreşçiler tribünlerde ki binlerce seyircinin nefesini kesti ve bol bol alkış aldı.

AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü selamlama konuşmasında “Gerede Esentepe Yağlı Güreşlerine katılan siz değerli vatandaşlarımıza ve pehlivanlarımıza teşekkür ediyorum. Yağlı güreşler orta Asya´dan Anadolu´ya süren bir gelenek ve Türk sporu. Zalimin hasmı, mazlumun dostu olan Türk milletinin değer verdiği bir spor. Gerede´nin evladı olarak sizler için 24 saat esasına göre çalışmalarımıza devam ediyoruz. Mücadelemiz Ülkemiz için, Bolumuz için, Geredemiz için” dedi.

Belediye Başkanı Mustafa Allar yaptığı konuşmasında “Biz Türkler; erkeği, kadını ve çocuğuyla güreş sever, ruhlarımızdaki savaşçı duyguların da etkisiyle güreşçiye saygı duyar ve pehlivanlara ayrıcalık tanırız. Pehlivanların kahraman, yiğit, doğru ve mert, eline, beline ve diline sahip insanlar olduğunu düşünürüz. Yüzyıllardır Kırkpınar’da, Ülkemizin çeşitli yerlerinde ata sporumuz yağlı güreşler devam ediyor. Geçmişte çeşitli sebeplerden ötürü verilen aralar sebebiyle her ne kadar şu anda 70.sini düzenliyor olsak ta yağlı güreşler konusunda İlçemizde meşhurdur, Türkiye’de bilinir ve yüzyılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Bugün 26 Ağustos. Güzel bir tevafukla tarihin akışını değiştirmiş, destansı zaferler günü. Anadolu’ya giriş zaferimiz Malazgirt’ten, Otlukbeli’ne, Çaldıran’a, Mercidabık’a, Mohaç ve nihayet bizi bu topraklardan atmak isteyen düşmanlarımızın yüzüne patlattığımız o tokadın adı olan Sakarya ve Büyük Taarruz hep bu tarihlerde meydana gelmiştir. Millet olarak Ağustos ayı bizim için ayrı bir öneme sahiptir. İşte ecdadımız, Allah’a olan imanları ve vatana olan sevdaları ile bu mukaddes toprakları asırlarca korumuş, zulme ve zalime karşı kahramanca mücadele etmiştir. Yegâne emeli, mabedinin göğsüne namahrem eli değdirmemek olan bu aziz millet, haysiyet ve onuruna hiçbir zaman halel getirmemiştir. Bu kutlu zaferler göstermiştir ki, gayret müminlerden, zafer Allah’tandır. O’nun rızasını kazanmak ve yeryüzünde iyiliği hâkim kılmak için çarpan yürekler asla esaret altına alınamaz. Hakka tapan milletimizin birlik ve beraberliğine göz dikenler, rezil ve zelil olmaya mahkûmdur. Yurdumuzun üstünde tüten en son ocak sönmeden bu bayrak inmeyecek, bu ezanlar dinmeyecektir. Gerede’de medfun bulunan Ramazan Dede Hazretlerini ve arkadaşlarını; Şeyh Hüseyin Efendi’yi, Şeyh Halil Efendi’yi, Hacı Emin Efendi’yi, Koca Müftü’yü, Ünlü Pehlivanlar Kel Aliço’yu, Koca Yusuf’u, Adalı Halil’i ismini sayamadığım nice pehlivanları, bu vatan uğruna Malazgirt’ten 15 Temmuz’a canını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum” dedi.

Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal yaptığı konuşmasında “Bugün Gerede de tarihi günlerden birini yaşıyoruz. Bu yıl 70.Gerede Esentepe yağlı güreş etkinliklerini büyük bir coşkuyla yapıyoruz. Bugün Esentepe’mizde, ülkemizin yetiştirdiği büyük güreşçilerimiz güreşecek. Kırkpınar’dan sonra önemli bir güreş organizasyonunun yapıldığı ilçemize gelen herkese teşekkür ediyorum. Bugün Gerede de tarihi günlerden birini yaşıyoruz. Bu yıl 70.Gerede Esentepe Yağlı Güreş Etkinliklerini büyük bir coşkuyla yapıyoruz. Bugün Esentepe’mizde, Ülkemizin yetiştirdiği büyük güreşçilerimiz güreşecek. Kırkpınar’dan sonra önemli bir güreş organizasyonunun yapıldığı ilçemize gelen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca Bugün aziz milletimize, Anadolu’nun kapılarını açan, bu mukaddes topraklarda birlik, beraberlik ve kardeşliğe dayanan yeni bir anlayışın egemen olmasını sağlayan Malazgirt Zaferi’nin 947.yıl dönümü. Malazgirt Zaferi’nin ardından Anadolu’ya hakim olan ecdadımız, asırlar boyunca sürecek medeniyet yürüyüşümüzün en güzel uygulamalarını, en ihtişamlı eserlerini ortaya koymuştur. Aradan geçen uzun asırlar boyunca Malazgirt ruhu aziz milletimize daima ilham kaynağı olmuştur. Adaletli ve merhametli yönetim anlayışıyla tarihe geçen Sultan Alparslan’ın önderliğinde 1071’de Anadolu topraklarına ekilen tohumlar yeşererek, 7 iklim 4 kıtayı kaplamıştır. Aziz milletimizin şanla, şerefle, başarılarla dolu tarihinde yeni bir dönemin kapılarını aralayan Malazgirt Zaferi’nin kazanılmasını sağlayan ortak ideallerimiz ve müştereklerimiz, Cumhuriyetimizin kuruluşu sırasında da en büyük yol göstericimiz olmuştur. Bugün de Malazgirt Zaferinden aldığımız ilhamla, devlet ve millet olarak büyük, güçlü, müreffeh geleceğimizi inşa etmenin çabası içindeyiz. Malazgirt Zaferi’nin 947.yıl dönümünde, büyük komutan Sultan Alparslan’ı ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken hepinizi sevgi ve hürmetle selamlıyorum” dedi.

Protokol üyeleri güreş sahasına inerek başpehlivanların kuralarını çekti. Kuraların çekilmesinin ardından protokol üyeleri güreşçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ayrıca 2019 yılında düzenlenecek olan 71. Esentepe yağlı güreşleri için 2 ağa adayı çıktı. İbrahim Gülmez ve Ahmet Yalçın 2019 güreş ağalığı için aday oldular. 50.000 TL ile başlayan ağalık 100.000 TL ile Ankara’da yaşayan Geredeli iş adamı İbrahim Gülmez’de kaldı.

Güreşlerde kategorilerinde ilk 3 e girenlerin madalyalarını protokol üyeleri sırasıyla takdim etti. Güreşler saat 18.30 sularında sona erdi.

1.Ramazan Dede’yi Anma Etkinlikleri ve Esentepe Yağlı Güreşlerinden notlar;

Sabah 11.30´da başlayan 1. Ramazan Dede’yi Anma Etkinlikleri ve 70. Esentepe Yağlı Güreşleri oldukça güzel ve sıcak bir havada yapıldı.

Gerede Belediyesi yemekhanesinde hazırlanan 5000 kişilik etli pilav ziyaretçilere ikram edildi.

Yağlı Güreşler esnasında müsabakalarda yaşanan sakatlıklarda Gerede Devlet Hastanesi Acil Yardım Ekibi anında müdahele ederken güreşçilerden ve seyircilerden tam not aldı.

Güreş Organizasyonu her anlamda mükemmel geçerken Gerede Emniyet Müdürlüğü ve Gerede Belediyesi Zabıta Teşkilatı her hangi bir olayın meydana gelmemesi için son derece dikkatliydi.

Kırkpınarın cazgırları Esentepe Er Meydanında yerini alırken okudukları maniler, şiirler, tanıtım sözleri ve güreşlerin kendine has sözleriyle güreş severleri coşturdu.

Kırkpınar Davulcular Esentepe Er Meydanında seyircilerden büyük alkış aldı.

Esentepe Yağlı Güreşlerinde esnafında yüzü güldü. Çok sayıda esnafımız güreş alanında tezgâh açarken “satışlar memnuniyet vericiydi” diye ifade edildi.

Güreş alanında dikkat çeken diğer bir husus ise Pankartlar idi. Gerede Belediyesi birçok alanda yaptığı çalışmalarından kesitler sunarken Gerede´nin çehresini değiştirecek çalışmalarda göz önündeydi.

Esentepe Yağlı Güreşleri; saat 18.30 sularında ödül töreniyle son buldu.

26.08.2018 70. ESENTEPE YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİNİN MÜSABAKA SONUÇ RAPORU

BAŞPEHLİVAN

 1. ŞABAN YILMAZ
 2. FARUK AKKOYUN
 3. AHMET KAVAKÇI
 4. SERKAN SERTTUR

BAŞALTI PEHLİVAN

 1. MUSTAFA ARSLAN
 2. FERİDUN ÇATAK
 3. ÖZKAN YILMAZ
 4. DÜNDAR ŞAN

BÜYÜK ORTA PEHLİVAN

 1. YUNUS EMRE YAMAN
 2. ABDULLAH YÜCEL ÜNAL
 3. ERDAL DUMAN
 4. HÜSEYİN KOÇAK

KÜÇÜK ORTA 1 PEHLİVAN

 1. MUHAMMED GÖKMEN
 2. DOĞANCAN ERGİN
 3. ERSİN ÖZMETİN
 4. ASIM TOKLU

KÜÇÜK ORTA 2 PEHLİVAN

 1. ALPARSLAN GURCU
 2. ÖMER CANER

3.HALİL SARIKAYA

 1. SERKAN ALTINOLUK

DESTE 1 PEHLİVAN

 1. MUHAMMED YILDIRIM
 2. OĞUZHAN BAŞTUĞ
 3. ONUR OKUTAN
 4. YASİN AKTAŞ
 5. ALPER KARAGÖZ
 6. MAHMUT DÜZCAN
 7. EMRE ÜNER
 8. VEYSEL SARIKAYA

DESTE 2 PEHLİVAN

 1. ÖMER YILDIRIM
 2. YUSUF CEYLAN
 3. MERT YAZICI
 4. AHMET GÖKMEN
 5. MÜCAHİT ŞİMŞEK
 6. İBRAHİM ULUDAĞ
 7. MUHAMMED KÖSEMUSUL

AYAK PEHLİVAN

 1. KAZIM IŞIK
 2. GÖKTUĞ İÇMEN
 3. BURAK YAMAN
 4. MAHSUD TOPAL
 5. BATUHAN TÜFEKÇİ
 6. ABDURRAHİM MUTLU
 7. BURAK ÖZGEN
 8. ALİ KİRAZ

TOZKOPARAN PEHLİVAN

 1. SEMİH KARAGÖZ
 2. EBUBEKİR ÖCAL
 3. EMRE YAZICI
 4. BAHADIR BİLEN
 5. ÜMİT GÜN
 6. FARUK ÖZGEN
 7. HÜSEYİN ŞAHİN

TEŞVİK 1 PEHLİVAN

 1. FATİH ÖZGEN
 2. AHMET SALA
 3. EMİRHAN ÜLKER
 4. TALHA ÇETİN
 5. MUHAMMET KARAASLAN
 6. HASAN GÖKÇE
 7. CANER BAYSAL
 8. RAMAZAN ÖZER

TEŞVİK 2 PEHLİVAN

 1. YAŞAR AKMAN
 2. MUHAMMET TOKLUOĞLU
 3. AYTUĞ UCUZAL
 4. CEMALETTİN CANDAN
 5. YUSUF HUZURCU
 6. SERTAN OKAR
 7. EMİRHAN ÖLMEZ
 8. KERİM KOÇ

MİNİK 1 PEHLİVAN

 1. FAHRİ İNCE
 2. ONUR SALA
 3. EMİR POLAT ÖZDEMİR
 4. SEMİH CAN GELEŞ
 5. FURKAN BAL
 6. SEFA GÜRHAN
 7. DURALİ ÖNAL
 8. MUSTAFA DEVECİ

MİNİK 2 PEHLİVAN

 1. ABDURRAHMAN MUTLU
 2. MERT UÇAR
 3. CAFER MANAV
 4. ÖMER FARUK GÜVEN
 5. TALHA ÖZMEN
 6. ENES KIZILKAYA
 7. CEYHUN ACAR
MAKEDONYA’DA FİNALİN ADI GEREDE
İlçemiz Gerede’nin sporcuları Makedonya’da düzenlenen Kayaklı Koşu FIS Uluslararası Çocuk Kupasında yüzümüzü güldürdü. 13-14 Şubat tarihlerinde Makedonya’da düzenlenen Kayaklı Koşu...
GEREDESPOR’DAN 2-0’LIK GALİBİYET
Temsilcimiz Geredespor Pazar günü Bolu Karaçayır Sentetik Saha’da oynadığı karşılaşmada Kıbrıscıkspor’u 2-0 mağlup ederek puanını 3’e çıkardı. Bolu ili Amatör...
GEREDE ADLİYESİ’NDE VEDA YEMEĞİ
Gerede Adliyesi’nde uzun zamandır görev yapan personellerin tayin edilmesi dolayısıyla veda yemeği düzenlendi. Gerede Adliyesi’nde görev yapan zabıt katipleri Yeliz...
GEREDE BELEDİYESİ; “KAMUOYUNA DUYURU”
Gerede Belediyesi tarafından Demirciler Mahallesi kentsel dönüşüm projesi hakkında basın açıklaması yapıldı. Gerede Belediye Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında şu...
BAKAN DÖNMEZ’E GEREDE DOSYASI SUNULDU
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Bolu’ya geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile bir araya gelen...
REKTÖR ALİŞARLI’DAN GEREDE’YE ZİYARET
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Gerede’de yöneticiler ile bir araya geldi. Esentepe’de gerçekleşen kahvaltıya Rektör...
ZİNCİRLEME KAZA; 20 ARAÇ KARIŞTI
Gerede-Ankara karayolunun Aktarma mevkiindeki D-750 karayolunda meydana gelen zincirleme trafik kazasına 20 araç karıştı. Kazada çok sayıda yaralının olduğu ve...
GEREDE’NİN ESNAF ODALARI ESNAF ŞURASINA KATILDI
Gerede Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı, Gerede Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi, Gerede Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanlığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip...
ÖN BAŞVURULAR GEREDE TSO’YA
Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, gelen talepler doğrultusunda mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme hizmeti verilmesi amacıyla kurulan TOBB MEYBEM...
VALİ MASATLI GEREDELİ SPORCULARI AĞIRLADI
Gerede ilçemizin eski Kaymakamı şuanki Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, Gerede Arkut Kayak Okulu’nun milli sporcuları onuruna yemek verdi. Geredemizin sporcularından...
ALLAR, HASTA ZİYARETLERİ İLE DEVAM ETTİ
Seçildiği 2014 yılından günümüze birçok projeye imza atan ve tekrar partisi tarafından aday gösterilen Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar 31...
GÜLER’DEN KIRAATHANE ZİYARETLERİ
MHP Gerede Belediye Başkan adayı Ramazan Güler, ilçede bulunan kıraathaneleri ziyaret ederek seçim çalışmaları için destek istedi. MHP Gerede Belediye...
MUHTARLARDAN BAŞKAN ÇETİN’E ZİYARET
Gerede ilçemizde bulunan merkez ve köy muhtarları Dernek Başkanı Nazım Göktaş ile birlikte, Ak Parti İlçe Başkanı İsmail Çetin’e ziyarette...
GEREDELİLER BOSNA HERSEK’TE
Saraybosna&Doğu Saraybosna 2019 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali Bosna Hersek’in Saraybosna ve Doğu Saraybosna kentlerinde 9–16 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek....
GEREDE’DE SEÇİM GÜVENLİĞİ TOPLANTISI YAPILDI
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimi ile ilgili alınacak tedbirlerin görüşülmesi amacıyla Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.