07 Şubat 2019

GEREDE’DE YAYA ÖNCELİKLİ TRAFİK UYGULANDI

GEREDE’DE YAYA ÖNCELİKLİ TRAFİK UYGULANDI

Gerede ilçemizde yaya öncelikli trafik etkinliği Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Hacı Emin Efendi Caddesi ve Atatürk Bulvarı’nda düzenlenen etkinliğe Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, Belediye Başkanı Mustafa Allar, İlçe Emniyet Müdürü Etem Çakır, İlçe Milli Eğitim Müdür Erkan Çetin, Gerede Bölge Trafik Amiri M. Kürşat Ergün, daire müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından ”Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı ”Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmesiyle ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek kampanya yapılması kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda ilçemizde de eş zamanlı olarak düzenlenen ”Yaya Öncelikli Trafik” etkinliği gerçekleştirildi.

Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, trafikteki araç şoförlerine kampanyayı anlatan broşürler vererek, yaya geçitlerine önem göstermeleri konusunda uyarılarda bulundu. Kaymakam Cengiz Ünsal “Yaya Öncelikli Trafik” etkinliğinde yaptığı konuşmasında; “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Gerede’de de bugün yaya geçitlerinde görev alarak yaya öncelikli trafik uygulamasını başlattığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz. Burada temel amaç yayalarımızın güvenliğini sağlamak ve trafik kazalarında oluşan olumsuzlukları ortadan kaldırabilmektir. Türkiye genelindeki trafik kazalarına baktığımızda özellikle birinci sırada yoldan çıkma şeklinde meydana gelen trafik kazaları %22 civarında bir oranla ilk sırada yer almaktadır. Bunun dışında ikinci sırada da yayaların karıştığı trafik kazaları bulunmaktadır. Yayalarımızın karıştığı trafik kazalarını en aşağı seviyeye indirmek amacındayız. Bu yönüyle baktığımızda yayalarımızın trafik kazalarından etkilenmemesi ve normal bir şekilde günlük yaşantılarına devam etmeleri bakımından toplumsal bir duyarlılığın ortaya çıkarılması büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda Karayolları Trafik Kanununda Ekim ayı içerisinde yapılan bir düzenlemeyle yaya öncelikli trafik anlayışının egemen kılındığı bir düzenlemeyi hayata geçirmiş bulunmaktayız. Türkiye genelinde olduğu gibi ilçemizde de özellikle polis ve jandarma teşkilatımız toplumu bilinçlendirmek adına eğitim çalışmalarına yıl boyu devam edecektir. Temel amacımız yayalarımızın trafik akışından olumsuz etkilenmemesi ve sürücülerimizin de özellikle yayalarımıza öncelik tanındığı konusundaki duyarlılıklarını en üst noktaya taşımalarıdır. Bu amaçla bu kampanyamızı Gerede’de de başlatıyoruz. Yayalarımızın karıştığı trafik kazalarını en aşağı seviyeye indirmek amacındayız. Bu konuda ilgili birimlerimiz büyük bir hassasiyet içerisinde çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, etkinliğe katılan öğrencilerle bir süre sohbet ederek, trafik kurallarına uyulması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini istedi ve yaya öncelikli trafik uygulamasını başlatarak, yapılan uygulamayı ve trafik akışını izledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ