27 Aralık 2016

İlahiyat mezunları toplantısı yapıldı

İlahiyat mezunları toplantısı yapıldı

Gerede ilahiyat fakültesi mezunları istişare toplantısı Doç.Dr. İhsan Çapcıoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

İlçemiz Gerede’de yürütülen din eğitiminin ve hizmet sunumunun daha etkin ve verimli kılınabilmesi gayesiyle görüş alış verişinde bulunmak üzere İlçe Müftülüğü Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda ilahiyat fakültesi mezunları istişare toplantısının altıncısı gerçekleştirildi.

İlahiyat mezunlarının bu ayki misafiri Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi ve Dekan yardımcısı Doç.Dr. İhsan Çapçıoğlu idi. Dinde ihtilafın sosyo kültürel sonuçları konusunun Kur’an ve sünnet açısından ele alındığı programın son derece verimli geçtiği belirtildi.

İhtilaf ve tefrika kavramları üzerinden işlenen dinde ihtilafın sosyo kültürel sonuçları konulu sohbette, ihtilafların giderilmemesi halinde birilerinin gelip bunları kullanabileceği gerçeği vurgulanarak, ameliyedeki ihtilafların içerde dışarıda tefrikaya dönüştürülmemesini ümmeti icabe, ümmeti davet çizgisinden hareketle sağlayabileceğimiz belirtilerek, Alman din adamlarıyla birlikte A.Ü. İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinin birlikte hazırladıkları İslamiyet ve Hristiyanlık sözlüğünün bu alanda iyi bir örnek olabileceği söylendi.

Konu başlığı olan, Dinde ihtilafın sosyo kültürel sonuçları kaynaklı sıkıntıların yegane çözüm mirci ve umut ışığının, irfan gelenekli derin dindarlığının korunması gereken Türkiye olduğu ifade edilerek sohbet tamamlandı. Toplantıya katılan İlahiyat mezunları duydukları memnuniyetlerinden dolayı, devam ettirilmesi düşünülen toplantılar için yol gösterici görüşlerini de açıklayan Sayın Çapcıoğlu ve İlçe Müftüsü Şenoğlu’na teşekkürlerini belirterek, yeni toplantının 19 Ocak 2017 Perşembe günü gerçekleştirilmesi kararıyla toplantı sona erdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ