ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

Koordinasyonda Gerede projeleri ele alındı

Koordinasyonda Gerede projeleri ele alındı
  • 21.04.2018
  • 510 kez okundu

Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal ve Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar 2018 yılının 2’inci koordinasyon toplantısına katıldı. Gerede ilçemiz ile ilgili gündem maddelerinin de görüşüldüğü toplantıda

Tekke Barajı Projesi, Gerede Cezaevi ve Ceza İnfaz Kurumu projesi, Kredi Yurtlar Kurumunun Gerede’de 300 kişilik öğrenci yurdu yapımı amacıyla oluşturduğu proje çalışmalarına değinildi.

Yatırım ve sektörel gelişmeleri değerlendirmek, sorunları ve çözüm önerilerini ele almak, kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu’nun 2018 yılı 2. dönem toplantısı, Bolu Valisi Aydın Baruş başkanlığında yapıldı.

İl Özel İdaresi Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya Bolu Valisi Aydın Baruş, Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, Kaymakamlar, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürleri katıldı.

“MİLLETİMİZİN ALIN TERİNDEN ÖDEDİĞİ VERGİLERLE TAHSİS EDİLEN BU KAYNAKLARIN EN İYİ ŞEKİLDE KULLANILMASI”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bolu Valisi Aydın Baruş, bu toplantının ilimiz ve ülkemiz için hayırlar getirmesini temenni etti. 2018 yılında kamu kurumlarına gerek genel bütçeden gerekse özel bütçelerden ayrılan kaynakların belli olduğunu ifade eden Vali Baruş, “Bu kaynaklar neticesinde 2018 yılında inşallah azimli bir çalışma süreci içerisine gireceğiz. Sizlerden ricam, milletimizin alın terinden ödediği vergilerle tahsis edilen bu kaynakların en iyi şekilde kullanılması, yatırımların en iyi şekilde takip edilmesi noktasında hassasiyet göstermeniz ve size emanet edilen bu kaynakları en güzel şekilde kullanmanız. 2018 yılı içerisinde yapılması planlanan yatırım çalışmalarının en kısa sürede bitirilmesi konusunda titizlik gösterilmesini istiyorum” dedi.

PROJELERİN BEDELLERİ TOPLAMI 3 MİLYAR 062 MİLYON TL

Vali Baruş, toplantı öncesinde yaptığı konuşmanın devamında ise Bolu’da devam eden bazı önemli projeleri katılımcılara aktararak şöyle konuştu:

1 Ocak–19 Nisan 2019 dönemi itibariyle ilimiz genelinde 96’sı bölge müdürlükleri, 10’u üniversite, 4’ü Cumhuriyet Başsavcılığı, 12’si İl Özel İdaresi, 76’sı İl Müdürlükleri, 280’i Köylere Hizmet Götürme Birlikleri ve 110’u Belediyelere ait olmak üzere 588 proje yürütülmektedir. Söz konusu projelerin bedelleri toplamı 3 milyar 62 milyon TL, 2018 yılı ödenekleri 326 milyon 482 bin TL’dir. Yıl ödeneklerinin harcaması bugüne kadar 74 milyon 547 bin TL olarak gerçekleşmiştir. Bu da %23’lük bir orana tekabül etmektedir.

“154 YATIRIM DEVAM ETMEKTE”

Ödeneklerin %29’u ulaştırma, %21’i eğitim, %22’si diğer kamu hizmetleri, %5’i tarım, %4’ü enerji, %2’si turizm, %8’i inşaat, %6’sı orman, %2’si spor, %1’i ise sağlık sektörüne aittir. Belediye yatırımlarının proje bedelleri toplamı 213 milyon 820 bin TL olup, 2018 yılı ödenekleri 35 milyon 861 bin TL’dir. Belediye yatırımlarındaki harcama miktarı bugüne kadar 31 milyon 381 bin TL olarak gerçekleşmiş olup bu da %88’lik bir parasal gerçekleşmeye tekabül etmektedir.

Kurumlarımızdan aldığımız bilgilere göre 588 toplam projeden 380’i proje aşamasında, 9’u yaklaşık maliyet hazırlanma aşamasında, 31’i ihale safhasında, 6’sının ihalesi yapılmış olup, 154 yatırım devam etmekte, biten ise 8 adet proje bulunmaktadır.

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI

AKSA Bilecik–Bolu doğalgaz şirketi tarafından daha önce yapılan çalışmalarda il merkezimizde önemli doğalgaz boru hat çalışmaları gerçekleştirildi. 2018 yılında da bu çalışmalara devam ediliyor. Bu günkü tarih itibariyle Yeniçağa ilçemizde 522 adet konut ve işyerine doğalgaz bağlanmış olup 390 aktif doğalgaz kullanıcı bulunmaktadır. Böylece Yeniçağa ilçemiz de doğalgaza kavuşmuştur.

Yine 2018 çalışmaları kapsamında ilimiz merkezindeki Yukarısoku, Kürkçüler, Alpagut, Çakmaklar, Salıbeyler, Sarıcalar, Dodurga, Kılıçarslan, Seyit, Tepecik, Sağlık Mahallelerinde ve Dörtdivan ilçemiz ile Karacasu beldemizde toplamda 125 kilometrelik bir çalışma yapılması ve bu çalışmalar neticesinde yaklaşık 2 bin binada 4300 bağımsız konuta doğalgaz arzı sağlanması planlanmıştır. İnşallah 2018 yılı sonuna kadar bu hedeflere ulaşırız, böylece ilimizde doğalgaz abonesi sayısı artar ve vatandaşlarımız daha ferah bir yaşam ortamına kavuşmuş olurlar.

KÖYDES PROJELERİ

Özellikle köylerimizin kırsal altyapısının güçlendirilmesi amacıyla her yıl yüksek planlama kurulu kararıyla tahsis edilen ödenekler çerçevesinde gerçekleştirilen KÖYDES projesi kapsamında ilimize 2018 yılı için 31 milyon 974 bin 372 TL. ödenek tahsis edilmiştir. 2017 yılında kullanmış olduğumuz ödenek miktarı yaklaşık 19 milyon TL idi. Bu ödenek çerçevesinde 82 adet içme suyu projesi, 44 adet atık su projesi, 1 adet HİS göleti projesi, 144 adet de köy yolları projesi olmak üzere 271 adet proje gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Özellikle bu yıl tahsis edilen KÖYDES kaynaklarının köy yollarında kullanılması talimatı çerçevesinde grup yollarımızın sıcak asfalta kavuşturulması sağlanacak,  köy yolları henüz yapılmamış olan köylerimizin parke döşemesi yapılması planlanmıştır. Bu kapsamda da önceki dönemde sıcak asfalt çalışmalarının bitirilmesi ile birlikte özellikle birden fazla köyümüzün birlikte kullandığı köy yollarımızın sağlam bir altyapıya kavuşması sağlanacaktır.

DSİ 5. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ PROJELERİ

DSİ 5. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Tekke Barajı Projesi devam ediyor. Şu anda %72 fiziki gerçekleşme sağlandı. Bu proje Gerede ve Dörtdivan ilçelerimiz açısından son derece önemlidir. Tarımsal sulama bakımından yaklaşık 16 bin hektara yakın bir arazinin sulanması sağlanacak. Köylülerimizin de bu sayede geliri önemli oranda artacak. Özellikle hayvancılık faaliyetlerinin bu sulama projelerin  gerçekleştirilmesi ile birlikte önümüzdeki yıllarda çok önemli bir imkana kavuşacağını düşünüyoruz.

TEKKE BARAJI PROJESİ

Tekke Barajı Projesi kapsamında Gerede, Dörtdivan, Yeniçağa ilçelerimize içme suyu sağlanacak ayrıca Dörtdivan ilçemize bağlı bütün köylerin sağlıklı içme suyuna kavuşması temin edilecektir. Bu bakımdan da önemli bir projedir.

SEBEN TAŞLIYAYLA GÖLETİ SULAMASI PROJESİ

Diğer bir projemizde Bolu Seben Taşlıyayla Göleti Sulama projesi.  32 bin 800 dekar arazinin sulanması sağlayacak projeye başlandı. Yer teslimi yapıldı. Bu projenin de önümüzdeki yıllarda bitirilmesi ile birlikte özellikle Seben Ovasında bulunan tarım arazilerinin düzenli sulanması ile birlikte meyvecilik, sebzecilik ve diğer tarımsal faaliyetlerin önemli oranda ivme kazanacağını düşünüyoruz.

BOLU OVASI SULAMA ŞEBEKE REHABİLİTASYONU

Bir önemli proje de Bolu Ovası Sulama Şebeke rehabilitasyonu. Bu da ilimiz için önem taşıyan bir proje. Kalkınma Bakanlığından projemize kaynak sağlanmasını bekliyoruz. Bu projenin gerçekleştirilmesi ile birlikte açıktan akan kanallar vasıtasıyla iletilen suyun kapalı sisteme geçilmesi ile birlikte hem su kaybının hem de ilimizdeki tarım arazilerindeki düzenli sulamanın sağlanması temin edilecek.

GÖLET ÇALIŞMALARI

Yine DSİ’nin yürüttüğü projelerden biri de Alanhimmetler Göleti ve Sulama Projesi. Burada çalışma bitti. Yüzde 100 fiziki gerçekleşme sağlandı. 4 bin 500 dekar araziyi sulayacak suyun, depolanarak araziye iletilmesi sağlanacaktır. Biten projelerden biri de Göynük Gökçesaray Göleti Projesi. Bu proje sayesinde de 3 bin 960 dekar alan sulanacak. O yöredeki sebze tarımının geliştirilmesi yönünde çok önemli katkı sağlanacaktır. Göynük Hasanlar ve Dedeler Göletleri ki, bu projelerin bedeli 24 milyon 900 bin TL’dir. 2017 yılında ihalesi yapıldı, gerekli izin çalışmalarına başlandı. Bu proje ile Hasanlar Göletinden 7 bin 77 dekar, Dedeler Göletinden ise 2 bin 472 dekar alanı sulayacak suyun depolanması sağlanacak. Böylece tarımsal alanlardaki sulama miktarımız önemli miktarda artacaktır.

Yine DSİ tarafından devam ettirilen çalışmalardan biri de Göynük Kaşıkçışeyhler, Yeniceşeyhler ve Değirmenözü göletleridir. 2018 yılı Mayıs Ayı’nda planlama çalışmaları tamamlanarak proje çalışmalarına başlanması planlanmaktadır. Bu projeler kapsamında Kaşıkçışeyhler göletinden 3 bin 200 dekar, Yeniceşeyler Göletinden 1800 dekar, Değirmenözü Göletinden 2 bin 700 dekar arazinin toplamda da 7 bin 700 dekar arazinin sulanmasını sağlayacak suyun depolanması planlanmaktadır.

ADALET BİNASI İNŞAATI

İlimizde devam eden önemli projelerden biri Adalet Binası inşaatıdır. Bu inşaatta da artık son safhaya gelinmiş bulunmaktadır. Şu an itibariyle 37 milyon 175 bin harcama yapıldı ve %75 fiziki gerçekleşme sağlandı. Önümüzdeki yaz aylarında bu projenin tamamlanarak adliyemizin hizmete sunulmasını bekliyoruz. Böylece adalet hizmetlerinin çok daha ferah bir ortamda vatandaşlarımızın memnuniyetini sağlayacak şekilde sağlanacaktır.

GEREDE CEZA İNFAZ KURUMU PROJESİ

Adalet Bakanlığının projelerinden biri de Gerede Ceza İnfaz Kurumu projesidir. 244 bin m2 yüzölçümlü alan içinde bir adet L Tipi Ceza İnfaz Kurumu, bir adet Açık Ceza İnfaz Kurumu ve bunları tamamlayan yapılar inşa edilmesi sağlanacak. Burada gerekli ödenekler sağlanıyor. İhalesi yapılan projenin sözleşmesi yapılarak yer teslimi yapıldı. Şu anda %7 fiziki gerçekleşme safhasında. Bu proje Gerede ilçemiz açısından büyük önem taşıyor. Böyle bir yatırımın gerçekleşmesinde hem Sayın Adalet Bakanımızın, hem de HSK Başkanvekilimizin katkıları oldu. Kendilerine şükranlarımızı arz ediyoruz.

KREDİ YURTLAR KURUMU

Diğer taraftan Kredi Yurtlar Kurumunun Gerede’de 300 kişilik öğrenci yurdu yapımı amacıyla bir proje çalışması var. Bu projenin bedeli de 22 milyon TL olarak planlanmış durumda.

KARAÇAYIR OLİMPİK YÜZME HAVUZU

Diğer taraftan Karaçayır Olimpik Yüzme Havuzu inşaatına devam edilmekte olup, bugün itibariyle %45 fiziki gerçekleşme sağlandı. Bu projenin bitirilmesini bir an önce bekliyoruz. Bütün projelerin takibi konusunda da ilgili daire müdürlerimizin azami gayret sarf etmesini özellikle rica ediyorum.”

SUNUMLAR YAPILDI SORULAR CEVAPLANDI

Vali Baruş’un konuşmasının ardından toplantının birinci bölümünde Bölge Müdürleri, ikinci bölümünde ise İl Müdürleri kendi kurumları ile ilgili Bolu’da 2017 yılında biten ve yapımı devam eden yatırım ve projeler hakkında bilgiler verdiler ve kurumları ile ilgili sorulan soruları cevaplandırdılar.

MZ GÜZELCE FARKINDALIK OLUŞTURDU
Mehmet Zeliha Güzelce İlk ve Ortaokulu Müdürlüğü farkındalık oluşturmak amacıyla başlattığı atık kâğıt toplama kampanyasına 2018-2019 eğitim öğretim yılında start...
2 GÜNLÜK ELEKTRİK KESİNTİSİ
İlçemiz Gerede genelinde şebeke bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle 27 ve 28 Eylül 2018 tarihlerinde planlı elektrik kesintisi yapılacağı belirtildi....
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE EĞİTİMİ VERİLDİ
Gerede Belediyesi, Adli Bilimciler Derneği ve Bir İyilik Yap Derneği işbirliği ile 24 Eylül 2018 Pazartesi günü saat 10.30’da Melih...
İŞKUR KURASINDA GEREDE’NİN İSİMLERİ BELLİ OLDU
Gerede İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullara alınacak olan 49 personel için kura çekimi tamamlandı. Sayının ise yeni isimler ile...
KAŞKA DERİ SORUNUNU HİSARCIKLIOĞLU’NA İLETTİ
Gerede TSO Başkanı Ersin Kaşka, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldiği Bolu’daki toplantıda, deri ve ayakkabı sektöründe...
KULÜP GEREDE KAMPINI TAMAMLADI
Gerede’de gerçekleştirdikleri hazırlık kampı sonrasında moral bulan Manavgat Belediyespor ilçeden ayrıldı. Gerede kampından memnun ayrılan ekip sezonun ilk mücadelesi için...
ANIZ YANGINI PANİK YARATTI
Gerede İlçemize bağlı bir köyde meydana gelen anız yangını itfaiye ekiplerini harekete geçirdi. Çıkan yangına müdahale eden Gerede Belediyesi İtfaiye...
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE EĞİTİMİ DÜZENLENECEK
Gerede Belediyesi, Adli Bilimciler Derneği ve Bir İyilik Yap Derneği işbirliği ile 24 Eylül 2018 Pazartesi günü saat 10.30’da Melih...
GEREDE’DE AŞURE TATLISI İKRAM EDİLDİ
Gerede Belediyesi aşure günü münasebetiyle 21 Eylül 2018 Cuma günü Cuma Namazına müteakip Cumhuriyet Meydanı’nda 3000 kişilik aşure tatlısı ikram...
UYUŞTURUCU OPERASYONU 6 GÖZALTI
Gerede ilçesinde esrar üretimine yönelik kenevir ekimi yapıldığı ihbarını alan Jandarma ekipleri, şüphelileri yakalamak için çalışma başlattı. Gözaltına alınan 6...
GEREDE TSO GALERİCİLERİ SINAVA SOKTU
Gerede’de oto alım satımı yapan firmaların Ticaret Bakanlığından yetki belgesi alabilmeleri için gerekli olan Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavı TOBB Meybem...
GEREDE’DE 45 İŞYERİNE DENETİM
Gerede İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlilerince eğitim ve öğretim yılının başlaması ile birlikte, İlçemizde bulunan 45 işyerine denetim ve...
KADIN ZANNETTİĞİ DOLANDIRICIYA PARALARI KAPTIRDI
Gerede’de İnstagram adlı sosyal medya uygulamasından kendisini Merve Ekici diye tanıtan O.Y.’ye toplam 375 TL dolandırılan Ü.A. parasının bir kısmını...
GAZİLER UNUTULMADI
19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri ilçemiz Gerede’de Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreniyle start aldı. 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla ilçe...
KAYMAKAM ÜNSAL’DAN GAZİLER GÜNÜ MESAJI
19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal bir kutlama mesajı yayınladı. Kaymakam Ünsal mesajında şu ifadelere yer verdi;...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.