ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

Koordinasyonda Gerede projeleri ele alındı

Koordinasyonda Gerede projeleri ele alındı
  • 21.04.2018
  • 594 kez okundu

Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal ve Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar 2018 yılının 2’inci koordinasyon toplantısına katıldı. Gerede ilçemiz ile ilgili gündem maddelerinin de görüşüldüğü toplantıda

Tekke Barajı Projesi, Gerede Cezaevi ve Ceza İnfaz Kurumu projesi, Kredi Yurtlar Kurumunun Gerede’de 300 kişilik öğrenci yurdu yapımı amacıyla oluşturduğu proje çalışmalarına değinildi.

Yatırım ve sektörel gelişmeleri değerlendirmek, sorunları ve çözüm önerilerini ele almak, kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu’nun 2018 yılı 2. dönem toplantısı, Bolu Valisi Aydın Baruş başkanlığında yapıldı.

İl Özel İdaresi Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya Bolu Valisi Aydın Baruş, Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, Kaymakamlar, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürleri katıldı.

“MİLLETİMİZİN ALIN TERİNDEN ÖDEDİĞİ VERGİLERLE TAHSİS EDİLEN BU KAYNAKLARIN EN İYİ ŞEKİLDE KULLANILMASI”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bolu Valisi Aydın Baruş, bu toplantının ilimiz ve ülkemiz için hayırlar getirmesini temenni etti. 2018 yılında kamu kurumlarına gerek genel bütçeden gerekse özel bütçelerden ayrılan kaynakların belli olduğunu ifade eden Vali Baruş, “Bu kaynaklar neticesinde 2018 yılında inşallah azimli bir çalışma süreci içerisine gireceğiz. Sizlerden ricam, milletimizin alın terinden ödediği vergilerle tahsis edilen bu kaynakların en iyi şekilde kullanılması, yatırımların en iyi şekilde takip edilmesi noktasında hassasiyet göstermeniz ve size emanet edilen bu kaynakları en güzel şekilde kullanmanız. 2018 yılı içerisinde yapılması planlanan yatırım çalışmalarının en kısa sürede bitirilmesi konusunda titizlik gösterilmesini istiyorum” dedi.

PROJELERİN BEDELLERİ TOPLAMI 3 MİLYAR 062 MİLYON TL

Vali Baruş, toplantı öncesinde yaptığı konuşmanın devamında ise Bolu’da devam eden bazı önemli projeleri katılımcılara aktararak şöyle konuştu:

1 Ocak–19 Nisan 2019 dönemi itibariyle ilimiz genelinde 96’sı bölge müdürlükleri, 10’u üniversite, 4’ü Cumhuriyet Başsavcılığı, 12’si İl Özel İdaresi, 76’sı İl Müdürlükleri, 280’i Köylere Hizmet Götürme Birlikleri ve 110’u Belediyelere ait olmak üzere 588 proje yürütülmektedir. Söz konusu projelerin bedelleri toplamı 3 milyar 62 milyon TL, 2018 yılı ödenekleri 326 milyon 482 bin TL’dir. Yıl ödeneklerinin harcaması bugüne kadar 74 milyon 547 bin TL olarak gerçekleşmiştir. Bu da %23’lük bir orana tekabül etmektedir.

“154 YATIRIM DEVAM ETMEKTE”

Ödeneklerin %29’u ulaştırma, %21’i eğitim, %22’si diğer kamu hizmetleri, %5’i tarım, %4’ü enerji, %2’si turizm, %8’i inşaat, %6’sı orman, %2’si spor, %1’i ise sağlık sektörüne aittir. Belediye yatırımlarının proje bedelleri toplamı 213 milyon 820 bin TL olup, 2018 yılı ödenekleri 35 milyon 861 bin TL’dir. Belediye yatırımlarındaki harcama miktarı bugüne kadar 31 milyon 381 bin TL olarak gerçekleşmiş olup bu da %88’lik bir parasal gerçekleşmeye tekabül etmektedir.

Kurumlarımızdan aldığımız bilgilere göre 588 toplam projeden 380’i proje aşamasında, 9’u yaklaşık maliyet hazırlanma aşamasında, 31’i ihale safhasında, 6’sının ihalesi yapılmış olup, 154 yatırım devam etmekte, biten ise 8 adet proje bulunmaktadır.

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI

AKSA Bilecik–Bolu doğalgaz şirketi tarafından daha önce yapılan çalışmalarda il merkezimizde önemli doğalgaz boru hat çalışmaları gerçekleştirildi. 2018 yılında da bu çalışmalara devam ediliyor. Bu günkü tarih itibariyle Yeniçağa ilçemizde 522 adet konut ve işyerine doğalgaz bağlanmış olup 390 aktif doğalgaz kullanıcı bulunmaktadır. Böylece Yeniçağa ilçemiz de doğalgaza kavuşmuştur.

Yine 2018 çalışmaları kapsamında ilimiz merkezindeki Yukarısoku, Kürkçüler, Alpagut, Çakmaklar, Salıbeyler, Sarıcalar, Dodurga, Kılıçarslan, Seyit, Tepecik, Sağlık Mahallelerinde ve Dörtdivan ilçemiz ile Karacasu beldemizde toplamda 125 kilometrelik bir çalışma yapılması ve bu çalışmalar neticesinde yaklaşık 2 bin binada 4300 bağımsız konuta doğalgaz arzı sağlanması planlanmıştır. İnşallah 2018 yılı sonuna kadar bu hedeflere ulaşırız, böylece ilimizde doğalgaz abonesi sayısı artar ve vatandaşlarımız daha ferah bir yaşam ortamına kavuşmuş olurlar.

KÖYDES PROJELERİ

Özellikle köylerimizin kırsal altyapısının güçlendirilmesi amacıyla her yıl yüksek planlama kurulu kararıyla tahsis edilen ödenekler çerçevesinde gerçekleştirilen KÖYDES projesi kapsamında ilimize 2018 yılı için 31 milyon 974 bin 372 TL. ödenek tahsis edilmiştir. 2017 yılında kullanmış olduğumuz ödenek miktarı yaklaşık 19 milyon TL idi. Bu ödenek çerçevesinde 82 adet içme suyu projesi, 44 adet atık su projesi, 1 adet HİS göleti projesi, 144 adet de köy yolları projesi olmak üzere 271 adet proje gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Özellikle bu yıl tahsis edilen KÖYDES kaynaklarının köy yollarında kullanılması talimatı çerçevesinde grup yollarımızın sıcak asfalta kavuşturulması sağlanacak,  köy yolları henüz yapılmamış olan köylerimizin parke döşemesi yapılması planlanmıştır. Bu kapsamda da önceki dönemde sıcak asfalt çalışmalarının bitirilmesi ile birlikte özellikle birden fazla köyümüzün birlikte kullandığı köy yollarımızın sağlam bir altyapıya kavuşması sağlanacaktır.

DSİ 5. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ PROJELERİ

DSİ 5. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Tekke Barajı Projesi devam ediyor. Şu anda %72 fiziki gerçekleşme sağlandı. Bu proje Gerede ve Dörtdivan ilçelerimiz açısından son derece önemlidir. Tarımsal sulama bakımından yaklaşık 16 bin hektara yakın bir arazinin sulanması sağlanacak. Köylülerimizin de bu sayede geliri önemli oranda artacak. Özellikle hayvancılık faaliyetlerinin bu sulama projelerin  gerçekleştirilmesi ile birlikte önümüzdeki yıllarda çok önemli bir imkana kavuşacağını düşünüyoruz.

TEKKE BARAJI PROJESİ

Tekke Barajı Projesi kapsamında Gerede, Dörtdivan, Yeniçağa ilçelerimize içme suyu sağlanacak ayrıca Dörtdivan ilçemize bağlı bütün köylerin sağlıklı içme suyuna kavuşması temin edilecektir. Bu bakımdan da önemli bir projedir.

SEBEN TAŞLIYAYLA GÖLETİ SULAMASI PROJESİ

Diğer bir projemizde Bolu Seben Taşlıyayla Göleti Sulama projesi.  32 bin 800 dekar arazinin sulanması sağlayacak projeye başlandı. Yer teslimi yapıldı. Bu projenin de önümüzdeki yıllarda bitirilmesi ile birlikte özellikle Seben Ovasında bulunan tarım arazilerinin düzenli sulanması ile birlikte meyvecilik, sebzecilik ve diğer tarımsal faaliyetlerin önemli oranda ivme kazanacağını düşünüyoruz.

BOLU OVASI SULAMA ŞEBEKE REHABİLİTASYONU

Bir önemli proje de Bolu Ovası Sulama Şebeke rehabilitasyonu. Bu da ilimiz için önem taşıyan bir proje. Kalkınma Bakanlığından projemize kaynak sağlanmasını bekliyoruz. Bu projenin gerçekleştirilmesi ile birlikte açıktan akan kanallar vasıtasıyla iletilen suyun kapalı sisteme geçilmesi ile birlikte hem su kaybının hem de ilimizdeki tarım arazilerindeki düzenli sulamanın sağlanması temin edilecek.

GÖLET ÇALIŞMALARI

Yine DSİ’nin yürüttüğü projelerden biri de Alanhimmetler Göleti ve Sulama Projesi. Burada çalışma bitti. Yüzde 100 fiziki gerçekleşme sağlandı. 4 bin 500 dekar araziyi sulayacak suyun, depolanarak araziye iletilmesi sağlanacaktır. Biten projelerden biri de Göynük Gökçesaray Göleti Projesi. Bu proje sayesinde de 3 bin 960 dekar alan sulanacak. O yöredeki sebze tarımının geliştirilmesi yönünde çok önemli katkı sağlanacaktır. Göynük Hasanlar ve Dedeler Göletleri ki, bu projelerin bedeli 24 milyon 900 bin TL’dir. 2017 yılında ihalesi yapıldı, gerekli izin çalışmalarına başlandı. Bu proje ile Hasanlar Göletinden 7 bin 77 dekar, Dedeler Göletinden ise 2 bin 472 dekar alanı sulayacak suyun depolanması sağlanacak. Böylece tarımsal alanlardaki sulama miktarımız önemli miktarda artacaktır.

Yine DSİ tarafından devam ettirilen çalışmalardan biri de Göynük Kaşıkçışeyhler, Yeniceşeyhler ve Değirmenözü göletleridir. 2018 yılı Mayıs Ayı’nda planlama çalışmaları tamamlanarak proje çalışmalarına başlanması planlanmaktadır. Bu projeler kapsamında Kaşıkçışeyhler göletinden 3 bin 200 dekar, Yeniceşeyler Göletinden 1800 dekar, Değirmenözü Göletinden 2 bin 700 dekar arazinin toplamda da 7 bin 700 dekar arazinin sulanmasını sağlayacak suyun depolanması planlanmaktadır.

ADALET BİNASI İNŞAATI

İlimizde devam eden önemli projelerden biri Adalet Binası inşaatıdır. Bu inşaatta da artık son safhaya gelinmiş bulunmaktadır. Şu an itibariyle 37 milyon 175 bin harcama yapıldı ve %75 fiziki gerçekleşme sağlandı. Önümüzdeki yaz aylarında bu projenin tamamlanarak adliyemizin hizmete sunulmasını bekliyoruz. Böylece adalet hizmetlerinin çok daha ferah bir ortamda vatandaşlarımızın memnuniyetini sağlayacak şekilde sağlanacaktır.

GEREDE CEZA İNFAZ KURUMU PROJESİ

Adalet Bakanlığının projelerinden biri de Gerede Ceza İnfaz Kurumu projesidir. 244 bin m2 yüzölçümlü alan içinde bir adet L Tipi Ceza İnfaz Kurumu, bir adet Açık Ceza İnfaz Kurumu ve bunları tamamlayan yapılar inşa edilmesi sağlanacak. Burada gerekli ödenekler sağlanıyor. İhalesi yapılan projenin sözleşmesi yapılarak yer teslimi yapıldı. Şu anda %7 fiziki gerçekleşme safhasında. Bu proje Gerede ilçemiz açısından büyük önem taşıyor. Böyle bir yatırımın gerçekleşmesinde hem Sayın Adalet Bakanımızın, hem de HSK Başkanvekilimizin katkıları oldu. Kendilerine şükranlarımızı arz ediyoruz.

KREDİ YURTLAR KURUMU

Diğer taraftan Kredi Yurtlar Kurumunun Gerede’de 300 kişilik öğrenci yurdu yapımı amacıyla bir proje çalışması var. Bu projenin bedeli de 22 milyon TL olarak planlanmış durumda.

KARAÇAYIR OLİMPİK YÜZME HAVUZU

Diğer taraftan Karaçayır Olimpik Yüzme Havuzu inşaatına devam edilmekte olup, bugün itibariyle %45 fiziki gerçekleşme sağlandı. Bu projenin bitirilmesini bir an önce bekliyoruz. Bütün projelerin takibi konusunda da ilgili daire müdürlerimizin azami gayret sarf etmesini özellikle rica ediyorum.”

SUNUMLAR YAPILDI SORULAR CEVAPLANDI

Vali Baruş’un konuşmasının ardından toplantının birinci bölümünde Bölge Müdürleri, ikinci bölümünde ise İl Müdürleri kendi kurumları ile ilgili Bolu’da 2017 yılında biten ve yapımı devam eden yatırım ve projeler hakkında bilgiler verdiler ve kurumları ile ilgili sorulan soruları cevaplandırdılar.

BAKANDAN GEREDE’YE YENİ ADLİYE MÜJDESİ
Bolu Adalet Sarayı açılışında konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gerede’ye müjdeli haber verdi. Bakan Gül konuşmasında; “Gerede Adliyemizin binasını da...
AK HANIMLARDAN YAŞLILAR HAFTASI ZİYARETİ
Ak Parti Gerede Kadın Kolları Başkanlığı, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası münasebetiyle Gerede Esentepe Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret...
BELEDİYE’DEN BAHAR TEMİZLİĞİ
Sıcaklıkların mevsim normallerinin üstünde seyretmesi ve karların erimesiyle birlikte ortaya çıkan kirli görüntüler ve kış aylarında yapılan tuzlama çalışmaları nedeniyle...
GEREDE’NİN OKUL GÜVENLİĞİ DEĞERLENDİRİLDİ
Gerede ilçemizde 2018-2019 eğitim öğretim yılı 2. dönem okul güvenliği ve değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantı Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal başkanlığında,...
GRUPLAR 9 NOKTADA TOPLANDI
İmam hatip ve müezzin kayyımların merkez ve köy personelleri ile yapılan Mart ayı hizmette başarı ve istişare toplantısı yapıldı. Grup...
ORMAN VE MİLLİ EĞİTİM’DEN TİYATRO GÖSTERİSİ
Gerede İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Gerede ilçemizde anaokulu ve ilkokullar düzeyinde farkındalık oluşturmak, ağaç ve orman sevgisi kazandırmak için Orman...
KAYMAKAM ÜNSAL’DAN 18 MART MESAJI
Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, 18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal mesajında; “Milletlerin tarihlerinde...
KAYMAKAM ÜNSAL’DAN GARNİZON’A ZİYARET
Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, beraberindeki heyet ile Gerede Askerlik Şubesi Başkanlığını ziyaret etti. Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, Jandarma Komutanı Teğmen...
30 MİLYONLUK PROJE HAYATA GEÇİYOR
30 milyon TL’ye mal olacak modern biyolojik arıtma tesisinin ihalesi DSİ tarafından yapıldı. İhaleyi Asmet Firması İsmet Keleş Aldı. Yapımı...
MHP’Lİ GÜLER’DEN DERİ İŞÇİLERİNE ZİYARET
Milliyetçi Hareket Partisi Gerede Belediye Başkan Adayı Ramazan Güler ve meclis üyeleri ilçemizin bel kemiği konumunda ki Tabakhane bölgesini ziyaret...
BURCUM SAÇ BAKIM VE GÜZELLİK MERKEZİ HİZMETE AÇILDI
Gerede’de ihtiyaç eksikliği hissedilen sektörler arasında yer alan bayanlara yönelik hizmet anlayışına yeni bir soluk daha kazandırıldı. İlçemiz Gerede’de, Burcu...
İLK ŞAMPİYON GEREDE ANADOLU LİSESİ
Gerede Belediyesi tarafından bu yıl 1.si düzenlenen ve Gerede Kapalı Spor Salonu’nda  gerçekleştirilen liseler arası futsal turnuvasının şampiyonu Gerede Anadolu...
GEREDE ORMAN’A YENİ EKSKAVATÖR
Gerede Orman İşletme Müdürlüğü’nün makine parkuruna bir adet ekskavatör eklendi. Gerede’nin ekskavatörü Gerede Orman İşletme Müdürü İsmail Dilek’e törende teslim...
ABDÜLHAMİD CAMİİ’NDE “YEMİN” ANLATILDI
Gerede İlçe Müftülüğü tarafından organize edilen sabah namazı buluşması 15 Mart 2019 Cuma günü Abdülhamid Camii’nde yapıldı. Program eda edilen...
GEREDE TSO’DAN İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ
Gerede Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kurumun M.Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonunda istihdam seferberliği 2019 destekleri bilgilendirme toplantısı yapıldı. Gerede TSO’da...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.