12 Haziran 2014

MECLİSTE GEREDE SESLERİ

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın ilçemizdeki deri işçilerinin sorunları ile ilgili meclise verdiği önerge üzerine Bolu’nun 3 milletvekili de kürsüye çıkarak Gerede’deki deri sektörü ile ilgili konuştu.

MECLİSTE GEREDE SESLERİ

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın ilçemizdeki deri işçilerinin sorunları ile ilgili meclise verdiği önerge üzerine Bolu’nun 3 milletvekili de kürsüye çıkarak Gerede’deki deri sektörü ile ilgili konuştu.

Mecliste-Gerede-sesleriTürkiye Büyük Millet Meclisi’nde dün farklı bir gün yaşandı. Bolu’yu temsil eden milletvekilleri meclis kürsüsüne çıkarak Gerede hakkında konuştular.

Özcan iş sağlığı ve güvenliğine değindi
Konuşmalar, ilçemizdeki deri işçilerinin sorunları ile ilgili önerge veren CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın, yaptığı konuşmayla başladı.
Deri işçilerinin sorunlarına değinen Özcan, “Kiminin eli kopmuş kiminin bacağı kopmuş en iyisinin hali, kolunda bacağında onlarca kesi var. İşte bu şartlarda çalışıyor bu insanlar. Bu işçiler işi bıraktıktan sonra tabakhanedeki çalışma koşulları kaynaklı problemler bu arkadaşlarımızın yakalarını bırakmıyor. Koah gibi, astım gibi hastalıklar sürekli başlarını ağrıtmaya devam ediyor.” dedi ve deri sektöründe kimyasal maddeler ile çalışıldığından ve kimyasal maddelere temas edildiğinden dolayı deri işçilerinin önemli bir kısmında kanser rahatsızlığı görüldüğünü söyledi.

Deri işçilerinin önemli bir kısmının sigortasız çalıştığını belirten Özcan, iki buçuk yıl önce gerçekleşen deri işçilerinin ayaklanmasına da değinerek iki işçinin hakkını aradığından dolayı mahkum olduğunu söyledi ve bu duruma tepki gösterdi.

Önergesine destek isteyen Özcan milletvekillerini deri iş kolunda faaliyet yürüten işçilerin çalışma koşullarını birlikte incelemeye davet etti.
Firma sahiplerinin de sorunu olabileceğine değinen Özcan “Tüccarlarımızın, iş adamlarımızın sıkıntıları varsa, bunları da gidermenin yollarını arayalım.” dedi.

“Biz işçimizi bedava sevmiyoruz!”
Özcan’ın ardından söz alan Ak Parti Bolu Milletvekili ve TBMM Katip Üyesi Geredeli hemşehrimiz Fehmi Küpçü ise Ak Parti döneminde deri sektörü ile ilgili yapılan çalışmalardan bahsederek, Özcan’ın Gerede’deki deri sektörü ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Küpçü şöyle konuştu: “Bu sektörün sıkıntılarını biliyoruz. Özellikle hükümetimiz döneminde sektör ciddi bir ilerleme kaydetti. Sektörde son 10 yılda sigortalı sayısı %10’lardan, %90’lara çıktı. Teşvik noktasında ciddi bir kaynak aktarıldı. Bu ciddi bir paradoksu ortadan kaldırıyor. Sağlıklı iş ortamı ve iş güvenliği için yeni yerler yapmak durumundayız. Gerede’de 2500’e yakın insan çalışmakta dönem dönem. 140’a yakın tabakhanemiz, 160’a yakın kemer ve kimyasalcımız var. Türkiye’deki hayvan derilerinin %40’ını tek başına Bolu’nun Gerede ilçesi karşılamakta. Günlük 600 bin dolarlık üretim kapasitesi var. Sektörle ilgili sıkıntılara baktığımızda, geçmişte, sağlıksız koşullarda çalışan bir deri sanayi var. 1997 yılında yatırım programına alınmış 2007 yılında şehir dışındaki bir alana bakanlıklarımızın kaynakları ile isale hattı ile arıtması açılmıştır. Gerede deri sanayisini bilenler bilir 1 nolu sokağı ahşap işletmelerden mütevellittir. Siz oraya teknolojik aletlerle sağlıklı bir iş güvenliği sağlayamazsınız. Dolayısıyla 2012 yılında da deri OSB’nin taşınması ile ilgili Ak Parti iktidarı döneminde bu sektörün taşınması ile ilgili hibe alındı. İnşallah 1312 dönümlük bir alanımız deri alanı olarak kurulacak. Önergeyi veren milletvekili arkadaşım orada kaç işletme var bilmez, sıkıntıları nedir bilmez, OSB’nin yeri neresidir bilmez. Bizim bir derdimiz var, biz işçimizi bedava sevmiyoruz. Bu sektörümüz Ak Parti ile birlikte büyük bir ivme kazanmıştır. Şehir merkezindeki sanayi taşınma noktasına gelmiştir. Siz sanayiyi taşımadan nasıl seveceksiniz deri işçisini, siz o ahşap binalarda nasıl iş güvenliği sağlayacaksınız.”

“Birlikte çalışma ortaya koymak lazım”
CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın verdiği önerge ile ilgili son sözü ise Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun aldı. Gerede’deki deri sanayisinde yaşanan gelişmeleri aktaran Ercoşkun konuşmasında muhalefete bir çağrıda bulunarak, “Sektörde yaşanan sıkıntıların çözülmesi noktasında muhalefeti ile beraber bu sıkıntıları nasıl çözebiliriz, bu problemleri nasıl ortadan kaldırırız diye birlikte çalışma ortaya koymak lazım. Ben bu manada CHP’li milletvekili arkadaşımızla her çalışmada ortak olabileceğimizi bir kez daha ifade ediyorum. Bu vesile ile gerek Gerede’de, gerekse de Türkiye’nin değişik yerlerindeki deri sektörü ile alakalı özellikle çalışanların yaşadıkları problemlerin çözülmesi için hep birlikte katkı koyacağımızı ümit ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından yapılan oylama sonucunda, Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Tanhu Özcan tarafından verilen önerge kabul edilmedi.

Mecliste-Gerede-sesleri-2

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ