25 Kasım 2013

MERMİ KOVANLARI, HURDA İÇİNDEN ÇIKTI!

Kocaeli Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü’nce yapılan operasyonda, çok sayıda mermi kovanına el konuldu. TIR dorsesinde mermi kovanlarının saklandığı ihbarı üzerine harekete geçen ekipler, TIR’ın Gerede Gişeleri’nden geçiş izlediğini tespit etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Kocaeli Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü’nce yapılan operasyonda, Suriye kaynaklı olduğu tespit edilen ve muhaliflere karşı kullanılmış tank ve obüs toplarına ait çok sayıda mermi kovanına el konuldu.

Operasyonda gümrüklenmiş değeri 516 bin TL olan 38 bin 350 kilo hurda bakır ile bu eşyayı taşımakta kullanılan gümrüklenmiş değeri 200 bin TL olan bir TIR ve çekicisine de el konuldu.

Kocaeli Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, Suriye’den katır sırtında yurda kaçak yollardan sokulan hurda bakırların, Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nden bir TIR’a yüklenerek, Kocaeli İli Gebze İlçesi’ne gönderileceği bilgisini aldı.

Yapılan araştırmada söz konusu TIR’ın, Bolu-Gerede gişelerinden otobana giriş yaptığının belirlenmesi üzerine, TIR Kartepe ilçesi sınırlarında otoban üzerindeki dinlenme tesisinde durduruldu. TIR’ın dorsesindeki bakır hurdaları içerisinde, üzerinde Arapça yazılar bulunan su saatleri ve içi hurda bakır dolu çuvallar üzerindeki yazılarla Türkiye’den Suriye’ye gönderilen yardımlara ait olduğu anlaşılan içi hurda bakır dolu çuvallar, uzun namlulu silahlara ait çok sayıda içi boş mermi kovanları tespit edildi. 17 bin 850 kilo ağırlığında hurda bakır cinsi eşyanın, 4 Bin 950 kilonun külçe bakır olduğu ve gümrüklenmiş değerinin 250 bin TL olduğu tespit edildi. Eşyaların ihbara uygun olduğu ve yurda kaçak yollardan sokulduğu şüphesiyle, yüke ve bu yükün taşınmasında kullanılan ve değeri yaklaşık 200 bin TL olan TIR ve dorsesi de el konulanlar arasında yer aldı.

Reyhanlı’daki bir depodan yüklendi

El konulan hurda bakırlara dair araç şoförü tarafından sunulan sevk irsaliyelisinin ve el konulan yükün temini ile ilgili yapılan araştırma sonunda; hurda ve külçe bakırların Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde bir depodan yüklenildiği bilgisinin aksine, irsaliyede adı geçen satıcı ve alıcı firmaların Kocaeli-Dilovası Organize Sanayi Bölgesi adresinde yerleşik olduğu, alıcı ve satıcı firmaların Reyhanlı’da şubelerinin olmadığı, irsaliyenin hurda ve külçe bakırların yüklenildiği depo sahibine irsaliyede satıcı görünen firma sahibi tarafından verildiği bilgilerine ulaşıldı.

Depoda yapılan arama sonucunda; Gümrüklenmiş Değeri 266 bin 500 TL olan hurda araç radyatörleri, üzerlerinde yabancı yazı ve ibareler bulunan değişik çap ve ebatta çok sayıda tank ve top mermisi kovanı ile uzun namlulu silah mermisi kovanı (Rus Menşeli olduğu ve Suriye’den geldiği değerlendirilen), üzerlerinde Arapça ibareler bulunan su sayaçlarının bulunduğu hurda eşya(bakır ve metal) olmak üzere 20 Bin 500 kilo hurda eşya ele geçirildi.

Ayrıca; eşyaların yakalandığı deponun da vergi dairesine, belediyeye, ticaret odasına kaydının bulunmadığı tespit edildi.

El konulan ürünler ve gümrüklenmiş değerleri

17 bin 850 kilo hurda bakır cinsi eşyanın gümrüklenmiş değeri 250 bin TL,

20 bin 500 kilo üzerlerinde yabancı yazı ve ibarelerin bulunduğu değişik çap ve ebatta çok sayıda tank ve top mermisi kovanı ile uzun namlulu silah mermisi kovanı, hurda araç radyatörlerinin gümrüklenmiş değeri 266 bin TL olarak tespit edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ