ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

VATANDAŞ, 2013’Ü KONUŞACAK!

VATANDAŞ, 2013’Ü KONUŞACAK!
  • 03.02.2014
  • 1.684 kez okundu

Gerede İlçe Kaymakamlığı bünyesinde yürütülen kamusal yatırım içerikli hizmetler, Gerede İlçe Kaymakamı Arslan Yurt tarafından değerlendirmeye alındı.

Genel bütçe üzerinden gerçekleştirilen yatırımlar ile köylere yönelik yatırımları sırasıyla değerlendirmeye alınan Kaymakam Yurt, “Yatırımlar için gerekli ödeneklerin temini ve yatırımların gerçekleştirilmesinde hassasiyet gösterenlere teşekkür ederim.” dedi.

Eğitim hizmetleri öncelikli!

“Gerede, 2013 yılında “Yatırım yılı” ilan edildi” söylemleriyle bildirimlerine devam veren Kaymakam Yurt, “Gerek ilçe merkezinde, gerekse köy alanlarında gerçekleştirilen yatırımlarla, ilçe sorunlarının çözümünde önemli mesafeler alındı. İlçe merkezinde Hayırsever Nimet METO tarafından yaptırılan anaokulu eğitime başlarken, onarımı sağlanarak yeni bir çehreye kavuşan Nimet Meto Kız Teknik ve Meslek Lisesi, öğrencilerine hizmet vermeye başladı. Bahçelievler Mahallesi’nde 12 derslikli ilkokul ile merkezde hayırsever Eyüp Özdemir tarafından 12 derslikli İmam-Hatip Ortaokulu inşaatı başlatıldı. Her iki okul da 2014 yılı içerisinde tamamlanarak hizmete girecek. Yine Sağlık Meslek Lisesi dış mantolaması ile doğal gaz dönüşümü, Yeni Mahalle İlk ve Orta Okulu’nun doğal gaz dönüşümü tamamlandı. Eğitim alanındaki önemli gelişmelerden birisi de Abant İzzet Baysal Üniversitesinin ilçemizde ikinci yüksekokul binasının inşaatına başlaması oldu. 2012-2013 Eğitim-Öğretim döneminde eski yüksekokul binasında eğitime başlayan Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, modern bir tarzda projelendirilen yeni binasına bir an önce geçmenin heyecanını yaşayacak.” dedi.

Gençliğin beklentilerine de yer veriliyor!

Gençlik ve Spor Hizmetleri alanında uzun zamandır yoğunlaşılan girişimlerin olumlu sonuç verdiğini belirten Kaymakam Yurt, “Gerede İlçe Gençlik Merkezi inşaatı başladı ve 2014 Yılı içerisinde hizmete girecek. İlçemize bir adet sentetik futbol sahası kazandırıldı. İhalesi ve yer teslimi gerçekleştirilen sentetik futbol sahası da 2014 yılı içerisinde tamamlanarak, Geredeli gençlerin hizmetine sunulacak. Kayaklı koşu dalında Türkiye’de marka olan Gerede, kayak evine kavuştu. Gençlik ve Spor Bakanlığı, kayak evinin hizmete girmesiyle uzun zamandır ilçemizde ihtiyaç duyulan snowtrack ve kar motoru araçlarını da satın alarak, Gerede’ye gönderdi. 2014 Yılı içerisinde, çim futbol sahası ve bir adet tenis kortu için girişimlerimize devam edeceğiz. Yine ilçe gençlerinin heyecanla beklediği yüzme havuzunun proje hazırlıkları ve ödeneğinin önemli bir bölümü temin edildi. Yüzme havuzunu, arazi tahsisi işlemlerinin tamamlanmasını takiben ihale edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Gerede, artık daha güvenli!

Kurumlar ve asayiş konusunda da önemli hizmetlerin gerçekleştirildiğine değinen Kaymakam Yurt, “Gerede İlçe Kaymakamlığı ve adliye binasının dış mantolamaları ile doğal gaz dönüşümleri tamamlanarak, vizyonda değişime gidildi.  Giderlerinin önemli bir bölümünün hayırsever vatandaşların yardımlarıyla karşılandığı “Müftülük” hizmet binası ve “Kuran Kursu” inşaatında son aşamaya gelindi. Tarihi mimari görünümünün yanı sıra, modern iç dekorasyonu ve hizmet alanlarıyla ilçemiz için önemli bir kazanç olacak olan bu tesis de 2014 yılı içerisinde hizmete açılacak.

Ülkemizin en önemli geçiş noktalarından birisi olan ilçemizin, ehemmiyetli bir ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz Kent Güvenlik Sistemi (MOBESE), uzun araştırma ve projelendirmeden sonra, Bolu İl Özel İdaresi’nden temin edilen kaynakla, Gerede Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce ihale edildi. 19 Kamera ile faaliyete başlayan MOBESE sistemi, temin edilecek yeni kaynak veya hibelerle gelişimini sürdürecek ve Gerede, artık daha güvenli.” dedi.

Gerede Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin altyapı ihale işlemlerinin 2012 yılında tamamlandığını Aktaran Kaymakam Yurt, “2013 yılında çalışmalar hızla devam etti. İç yollar tamamen açıldı, kanalizasyon ve atık su giderleri döşendi. Bu yıl, kilit taşı kaplama işine ağırlık verilecek. Altyapı yatırımının 2015 sonunda tamamlanması gerekiyor. Karma Organize Sanayisinde ise, 2013 yılında yalıtım malzemeleri alanında faaliyet gösteren bir firma, üretime başladı. Demir-çelik alanında faaliyette bulunan bir firma ise, bina inşaatını tamamladı ve yakında üretime geçecek. 2014 Yılı içerisinde arsa tahsisi yapılan orman ürünleri alanında bir, enerji üretimi alanında bir ve geri dönüşüm alanında iki olmak üzere toplam dört fabrikanın inşaat faaliyetine başlamasını bekleniyor.” söylemleriyle, istihdam yatırımlarını gündeme taşıdı.

Köyler de kazandı!

Gerede şehir merkezi dışında, köylere de aynı yılda birçok hizmetin taşındığını ifade eden Kaymakam Yurt, “Gerede Köylere Hizmet Götürme Birliği İl Özel İdaresi, KÖYDES ve Su ve Orman Bakanlığı’nda temin ettiği kaynaklarla, 2013 yılı içerisinde kendi tarihinin en verimli hizmetlerini gerçekleştirdi. Köylerimizin alt yapısını güçlendirmek, var olan alt yapının işlerliğini devam ettirmek üzere 2 adet greyder, 2 adet kazıcı-yükleyici, bir adet eksavatör, bir yükleyici, beş adet kamyon, bir silindir ve bir adet arazi pikapla hizmetlerine yıl boyu aralıksız sürdürecek. Bu iş makinelerinden bir adet kazıcı-yükleyici, 2013 yılı içerisinde satın alındı ve ihtiyaç olan bir adet damperli kamyon alımı için hazırlıklar yapılmakta olup, ödeneği temin edildiği takdirde, alım ihalesine çıkılacak. 2013 Yılı içerisinde, bu hizmetler için 6 milyon 500 bin TL ödenek harcandı. İş makineleri ve hizmet araçlarının kullanımı için, satın alınan akaryakıt miktarı 120.000 litreyi buldu.

Köylere Hizmet Götürme Birliği, tarihinde ilk kez köy yollarına sıcak asfalt çalışması başlattı. İlk etapta, 4 km’lik Muratfakı Köy yolu sıcak asfaltla tanıştı. Ankara’ya içme suyu temini amacıyla, DSİ tarafından özel bir firmaya ihale edilen işler sebebiyle bozulan ilçemiz Ümit Köy yolu, Samat-Salur köyleri grup yollarımız için, Su ve Orman Bakanlığı’ndan talep edilen 6 milyon 160 bin TL ödenek, ilgili Bakanlıkça karşılandı. Gönderilen ödeneğin ilk dilimiyle, 15.6 Km’lik ilçemizin ana grup yollarından Salur-Samat ve Sofular-Çoğullu yolları sıcak asfaltla kaplandı. Bu grup yollarımızda, sıcak asfalt yapım kalitesi üst düzeyde tutuldu ve yol çizgileriyle modern otoban bağlantı yolu görünümü aldı. Böylece ilçemizde sıcak asfalt köy yolu uzunluğu 20 km’ye yaklaştı. 2014 Yılı içerisinde, ödenekler ölçüsünde grup yollarında sıcak asfalt yapımına devam edeceğiz.

Birliğimizce 2013 yılı içerisinde 8 km birinci kat, 22 km ikinci kat asfalt yapıldı. Sapanlı-Urgancılar Mahallesi, Balcılar Köyü-Merkez Mahallesi, Aşağı Ovacık-Yukarı Ovacık Köyleri, Yazıköy-Üçpınar Mahallesi, Ertuğral Köyü-Yoğurtlu Mahallesi yolları birinci kat asfaltla kaplandı. Toplam 684 km’lik ilçemiz köy yolu ağının, 459 km’si birinci derecede yol olup, bu yolun 353 km’si, yani %77’si asfalt haline geldi.

İlçemiz köy yolu kalitesini yükseltmek amacıyla iki adet köprü ve iki adet menfez inşa edildi. Bahçedere ve Balcılar Köyleri, uzun yıllardır hayalini kurdukları köprülerine kavuştu.

İlçe köylerimizin içme suyu şebekelerini güçlendirmek ve gittikçe artan su ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, Yakakaya, Akçabey, Mangallar, Yeşilvadi, Samat Köyleri başta olmak üzere çok sayıda yerleşim yerine su deposu, kaptaj, hat yenileme gibi benzeri çeşitli yatırımlar kazandırıldı. İlçe köylerimizin önemli sorunlarından olan kanalizasyon şebeke yatırımlarına geçen yıl ağırlık verilmiştir. Akçabey ve Bağlısı, Örencik ve Bağlısı, Beşkonak, Tatlar, Kapaklı, Çukurca, Ortaca, Ağızörengüney kanalizasyon şebekeleri tamamlanmıştır. İmamlar, Kayısopran, Sipahiler, Asmaca, İnköy ve Yunuslar Köylerinin foseptikleri tamamlanmış, şebeke hatları ihalesi yapılmış, ancak mevsim şartları sebebiyle, inşaata başlanması 2014 yılına kalmıştır.  Hizmete giren ve ihalesi yapılan işlerle birlikte ilçemizde kanalizasyon şebekeli köy sayısı 67’ye çıkmıştır. Geriye kalan 25 köy kanalizasyonu için yatırımlar devam edecektir.

Köylerimizin en azından meydan ve cami bahçelerinin güzelleştirilmesi kapsamında; kilitli parke taşı döşeme işine, 2013 yılında da ağırlık verilmiştir. Salur, Kavacık, Çoğullu, Havullu-Beylik Mahallesi, Çayörengüney, Çayören, Mircekiraz, Aşağıörenbaşı, Ibrıcak, Göynükören-Ayvatlar Mahallesi, Yelkenler, Halaçlar ve Kürkçüler adlı köylerimize toplam 18 bin metrekare kilitli parke döşemesi yapılmıştır.” şeklindeki ifadeleriyle değerlendirmelerini tamamladı.

Gerede’ye F-5 Uçağı geliyor
Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Geredeli hemşerimiz Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ali Fidan’ı makamında ziyaret etti. Belediye Başkanı Mustafa Allar...
GEREDE DOSYASINDA TAHLİYE YOK
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Gerede ilçesindeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 8’i tutuklu 20 kişinin yargılanmasına, Y.N.G. ve...
GEREDE İLÇE İMAMININ ZOR ANLARI
FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün Gerede yapılanmasına yönelik hazırlanan iddianame sonrası yargılamalarına başlanılan sanıklar savunma yapmaya devam ediyor. Hazırlanan iddianamede örgütün...
GUBYO’da Gerede ekonomisi anlatıldı
Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı üniversite sanayi işbirliği kapsamındaki programlarına devam ediyor. İşbirliği kapsamında Gerede Ticaret ve Sanayi Odası...
Kaymakam Ünsal’dan GUBYO ziyareti
Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Müdürü Prof.Dr. Kadir Murat Altıntaş’ı ziyaret etti. Ziyarette GUBYO Genel Sekreteri...
Gerede TSO’dan hibe eğitimi
Gerede Ticaret ve Sanayi Odası, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (Marka) işbirliğinde girişimcilik eğitimi düzenliyor. Kursu başarı ile bitirenler 50 bin...
KÜPÇÜ, MECLİSTE YAPTIĞI KONUŞMAYLA ALKIŞ ALDI
Türkiye Büyük Millet Meclisinde Başbakanlık bütçesi görüşülürken şahsı adına lehte konuşma yapan AK Parti Bolu Milletvekili Geredeli hemşerimiz Fehmi Küpçü...
GEREDE YAPILANMASINDA 20 KİŞİ HAKİM KARŞISINDA
FETO/PDY terör örgütünün Gerede ilçesindeki yapılanması için haklarında iddianame hazırlanan 8’i tutuklu 20 kişi hakim karşısına çıktı. 17 aydır tutuklu...
GEREDE’NİN ESKİ BAŞKOMİSERE 7 YIL 6 AY HAPİS CEZASI
15 Temmuz Darbe girişimi sırsında Gerede Esentepe Bölge Trafik İstasyonu’nda görevli bulunan Başkomiser Adil Polat hakkında açılan dava sonuçlandı. Darbenin...
Gerede SYDV Mütevelli heyetini seçecek
Gerede’de faaliyette bulunan sivil toplum kuruluşları (STK) arasından temsilci seçimi yapılacağını belirten Gerede SYDV, 27 Aralık’ta Kaymakamlıkta yapılacak seçim ile...
Buluşma Dayıoğlu Camii’nde yapıldı
Gerede İlçe Müftülüğü tarafından organize edilen sabah namazı buluşması 08 Aralık 2017 Cuma günü Dayıoğlu Camii’nde yapıldı. Eda edilen sabah...
Kaymakamdan 92 köye ziyaret
Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, ilçemize bağlı 92 köyü de ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, köy ziyaret ve...
Miniklerin Müftü ziyareti
Gerede İlçe Müftülüğü merkez binasında eğitim öğretim gören 4-6 yaş grubu öğrencileri Gerede İlçe Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu’nu makamında ziyaret ederek...
Gerede’de mera ıslah çalışmaları tamamlandı
Gerede’de 900 dekar alanda “Mera Islahı Uygulama Projesi” kapsamında Gerede ilçesi Samat köyü yaylasında mera ıslah çalışmaları tamamlandı. Proje kapsamında...
Hakkari Şemdinli’ye Geredeli Müftü
Geredeli hemşerimiz Osman Doğan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın onayı ile Şemdinli ilçesine İlçe Müftüsü olarak atandı. Çanakkale ili Gelibolu İlçe Vaizi...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.