ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

VATANDAŞ, 2013’Ü KONUŞACAK!

VATANDAŞ, 2013’Ü KONUŞACAK!
  • 03.02.2014
  • 849 kez okundu

Gerede İlçe Kaymakamlığı bünyesinde yürütülen kamusal yatırım içerikli hizmetler, Gerede İlçe Kaymakamı Arslan Yurt tarafından değerlendirmeye alındı.

Genel bütçe üzerinden gerçekleştirilen yatırımlar ile köylere yönelik yatırımları sırasıyla değerlendirmeye alınan Kaymakam Yurt, “Yatırımlar için gerekli ödeneklerin temini ve yatırımların gerçekleştirilmesinde hassasiyet gösterenlere teşekkür ederim.” dedi.

Eğitim hizmetleri öncelikli!

“Gerede, 2013 yılında “Yatırım yılı” ilan edildi” söylemleriyle bildirimlerine devam veren Kaymakam Yurt, “Gerek ilçe merkezinde, gerekse köy alanlarında gerçekleştirilen yatırımlarla, ilçe sorunlarının çözümünde önemli mesafeler alındı. İlçe merkezinde Hayırsever Nimet METO tarafından yaptırılan anaokulu eğitime başlarken, onarımı sağlanarak yeni bir çehreye kavuşan Nimet Meto Kız Teknik ve Meslek Lisesi, öğrencilerine hizmet vermeye başladı. Bahçelievler Mahallesi’nde 12 derslikli ilkokul ile merkezde hayırsever Eyüp Özdemir tarafından 12 derslikli İmam-Hatip Ortaokulu inşaatı başlatıldı. Her iki okul da 2014 yılı içerisinde tamamlanarak hizmete girecek. Yine Sağlık Meslek Lisesi dış mantolaması ile doğal gaz dönüşümü, Yeni Mahalle İlk ve Orta Okulu’nun doğal gaz dönüşümü tamamlandı. Eğitim alanındaki önemli gelişmelerden birisi de Abant İzzet Baysal Üniversitesinin ilçemizde ikinci yüksekokul binasının inşaatına başlaması oldu. 2012-2013 Eğitim-Öğretim döneminde eski yüksekokul binasında eğitime başlayan Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, modern bir tarzda projelendirilen yeni binasına bir an önce geçmenin heyecanını yaşayacak.” dedi.

Gençliğin beklentilerine de yer veriliyor!

Gençlik ve Spor Hizmetleri alanında uzun zamandır yoğunlaşılan girişimlerin olumlu sonuç verdiğini belirten Kaymakam Yurt, “Gerede İlçe Gençlik Merkezi inşaatı başladı ve 2014 Yılı içerisinde hizmete girecek. İlçemize bir adet sentetik futbol sahası kazandırıldı. İhalesi ve yer teslimi gerçekleştirilen sentetik futbol sahası da 2014 yılı içerisinde tamamlanarak, Geredeli gençlerin hizmetine sunulacak. Kayaklı koşu dalında Türkiye’de marka olan Gerede, kayak evine kavuştu. Gençlik ve Spor Bakanlığı, kayak evinin hizmete girmesiyle uzun zamandır ilçemizde ihtiyaç duyulan snowtrack ve kar motoru araçlarını da satın alarak, Gerede’ye gönderdi. 2014 Yılı içerisinde, çim futbol sahası ve bir adet tenis kortu için girişimlerimize devam edeceğiz. Yine ilçe gençlerinin heyecanla beklediği yüzme havuzunun proje hazırlıkları ve ödeneğinin önemli bir bölümü temin edildi. Yüzme havuzunu, arazi tahsisi işlemlerinin tamamlanmasını takiben ihale edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Gerede, artık daha güvenli!

Kurumlar ve asayiş konusunda da önemli hizmetlerin gerçekleştirildiğine değinen Kaymakam Yurt, “Gerede İlçe Kaymakamlığı ve adliye binasının dış mantolamaları ile doğal gaz dönüşümleri tamamlanarak, vizyonda değişime gidildi.  Giderlerinin önemli bir bölümünün hayırsever vatandaşların yardımlarıyla karşılandığı “Müftülük” hizmet binası ve “Kuran Kursu” inşaatında son aşamaya gelindi. Tarihi mimari görünümünün yanı sıra, modern iç dekorasyonu ve hizmet alanlarıyla ilçemiz için önemli bir kazanç olacak olan bu tesis de 2014 yılı içerisinde hizmete açılacak.

Ülkemizin en önemli geçiş noktalarından birisi olan ilçemizin, ehemmiyetli bir ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz Kent Güvenlik Sistemi (MOBESE), uzun araştırma ve projelendirmeden sonra, Bolu İl Özel İdaresi’nden temin edilen kaynakla, Gerede Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce ihale edildi. 19 Kamera ile faaliyete başlayan MOBESE sistemi, temin edilecek yeni kaynak veya hibelerle gelişimini sürdürecek ve Gerede, artık daha güvenli.” dedi.

Gerede Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin altyapı ihale işlemlerinin 2012 yılında tamamlandığını Aktaran Kaymakam Yurt, “2013 yılında çalışmalar hızla devam etti. İç yollar tamamen açıldı, kanalizasyon ve atık su giderleri döşendi. Bu yıl, kilit taşı kaplama işine ağırlık verilecek. Altyapı yatırımının 2015 sonunda tamamlanması gerekiyor. Karma Organize Sanayisinde ise, 2013 yılında yalıtım malzemeleri alanında faaliyet gösteren bir firma, üretime başladı. Demir-çelik alanında faaliyette bulunan bir firma ise, bina inşaatını tamamladı ve yakında üretime geçecek. 2014 Yılı içerisinde arsa tahsisi yapılan orman ürünleri alanında bir, enerji üretimi alanında bir ve geri dönüşüm alanında iki olmak üzere toplam dört fabrikanın inşaat faaliyetine başlamasını bekleniyor.” söylemleriyle, istihdam yatırımlarını gündeme taşıdı.

Köyler de kazandı!

Gerede şehir merkezi dışında, köylere de aynı yılda birçok hizmetin taşındığını ifade eden Kaymakam Yurt, “Gerede Köylere Hizmet Götürme Birliği İl Özel İdaresi, KÖYDES ve Su ve Orman Bakanlığı’nda temin ettiği kaynaklarla, 2013 yılı içerisinde kendi tarihinin en verimli hizmetlerini gerçekleştirdi. Köylerimizin alt yapısını güçlendirmek, var olan alt yapının işlerliğini devam ettirmek üzere 2 adet greyder, 2 adet kazıcı-yükleyici, bir adet eksavatör, bir yükleyici, beş adet kamyon, bir silindir ve bir adet arazi pikapla hizmetlerine yıl boyu aralıksız sürdürecek. Bu iş makinelerinden bir adet kazıcı-yükleyici, 2013 yılı içerisinde satın alındı ve ihtiyaç olan bir adet damperli kamyon alımı için hazırlıklar yapılmakta olup, ödeneği temin edildiği takdirde, alım ihalesine çıkılacak. 2013 Yılı içerisinde, bu hizmetler için 6 milyon 500 bin TL ödenek harcandı. İş makineleri ve hizmet araçlarının kullanımı için, satın alınan akaryakıt miktarı 120.000 litreyi buldu.

Köylere Hizmet Götürme Birliği, tarihinde ilk kez köy yollarına sıcak asfalt çalışması başlattı. İlk etapta, 4 km’lik Muratfakı Köy yolu sıcak asfaltla tanıştı. Ankara’ya içme suyu temini amacıyla, DSİ tarafından özel bir firmaya ihale edilen işler sebebiyle bozulan ilçemiz Ümit Köy yolu, Samat-Salur köyleri grup yollarımız için, Su ve Orman Bakanlığı’ndan talep edilen 6 milyon 160 bin TL ödenek, ilgili Bakanlıkça karşılandı. Gönderilen ödeneğin ilk dilimiyle, 15.6 Km’lik ilçemizin ana grup yollarından Salur-Samat ve Sofular-Çoğullu yolları sıcak asfaltla kaplandı. Bu grup yollarımızda, sıcak asfalt yapım kalitesi üst düzeyde tutuldu ve yol çizgileriyle modern otoban bağlantı yolu görünümü aldı. Böylece ilçemizde sıcak asfalt köy yolu uzunluğu 20 km’ye yaklaştı. 2014 Yılı içerisinde, ödenekler ölçüsünde grup yollarında sıcak asfalt yapımına devam edeceğiz.

Birliğimizce 2013 yılı içerisinde 8 km birinci kat, 22 km ikinci kat asfalt yapıldı. Sapanlı-Urgancılar Mahallesi, Balcılar Köyü-Merkez Mahallesi, Aşağı Ovacık-Yukarı Ovacık Köyleri, Yazıköy-Üçpınar Mahallesi, Ertuğral Köyü-Yoğurtlu Mahallesi yolları birinci kat asfaltla kaplandı. Toplam 684 km’lik ilçemiz köy yolu ağının, 459 km’si birinci derecede yol olup, bu yolun 353 km’si, yani %77’si asfalt haline geldi.

İlçemiz köy yolu kalitesini yükseltmek amacıyla iki adet köprü ve iki adet menfez inşa edildi. Bahçedere ve Balcılar Köyleri, uzun yıllardır hayalini kurdukları köprülerine kavuştu.

İlçe köylerimizin içme suyu şebekelerini güçlendirmek ve gittikçe artan su ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, Yakakaya, Akçabey, Mangallar, Yeşilvadi, Samat Köyleri başta olmak üzere çok sayıda yerleşim yerine su deposu, kaptaj, hat yenileme gibi benzeri çeşitli yatırımlar kazandırıldı. İlçe köylerimizin önemli sorunlarından olan kanalizasyon şebeke yatırımlarına geçen yıl ağırlık verilmiştir. Akçabey ve Bağlısı, Örencik ve Bağlısı, Beşkonak, Tatlar, Kapaklı, Çukurca, Ortaca, Ağızörengüney kanalizasyon şebekeleri tamamlanmıştır. İmamlar, Kayısopran, Sipahiler, Asmaca, İnköy ve Yunuslar Köylerinin foseptikleri tamamlanmış, şebeke hatları ihalesi yapılmış, ancak mevsim şartları sebebiyle, inşaata başlanması 2014 yılına kalmıştır.  Hizmete giren ve ihalesi yapılan işlerle birlikte ilçemizde kanalizasyon şebekeli köy sayısı 67’ye çıkmıştır. Geriye kalan 25 köy kanalizasyonu için yatırımlar devam edecektir.

Köylerimizin en azından meydan ve cami bahçelerinin güzelleştirilmesi kapsamında; kilitli parke taşı döşeme işine, 2013 yılında da ağırlık verilmiştir. Salur, Kavacık, Çoğullu, Havullu-Beylik Mahallesi, Çayörengüney, Çayören, Mircekiraz, Aşağıörenbaşı, Ibrıcak, Göynükören-Ayvatlar Mahallesi, Yelkenler, Halaçlar ve Kürkçüler adlı köylerimize toplam 18 bin metrekare kilitli parke döşemesi yapılmıştır.” şeklindeki ifadeleriyle değerlendirmelerini tamamladı.

Odunluk yangını korkuttu
İlçemiz Gerede’nin Demirciler Mahallesi’nde meydana gelen yangında korku dolu anlar yaşandı. Emin B.’ye ait odunlukta çıkan yangın eve sıçramadan Gerede...
Geredespor, Beyköy deplasmanında
Ligde 5.hafta da temsilcimiz Geredespor, Düzce ekibi Beyköy Belediyespor’a konuk olacak. Karşılaşma 23 Ekim 2016 Pazar günü saat 15.00’de  Kaynaşlı...
Osman “Terim” farkı
Bölgesel Amatör Lig’de 11.Grup’ta mücadele eden temsilcimiz Geredespor ilk galibiyetini 4.hafta da Eskişehir Yunusemrespor karşısında 3-1’lik skor ile elde etti....
Geredespor transferi Deniz ile bitirdi
Bölgesel Amatör Lig’de 11. Grup’ta mücadele eden temsilcimiz Geredespor transferin son gününde kadrosunu kaleci transferi ile tamamladı. Geredespor, Boluspor alt...
Okul kantinleri denetlendi
Gerede Belediyesi Zabıta Ekipleri yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte okul kantinlerinde denetim gerçekleştirdi. Kantinlerde satılan gıdaların son kullanım tarihleri,...
Hafızlık Kursu’nun ilk betonu atıldı
İlçemiz Gerede’de Kur’an-ı Kerim ve hafızlık eğitiminin daha sağlıklı, verimli sürdürülebilmesi ve “Hafız yatağı” sıfatının çok ileriki yıllara taşınabilmesi amacıyla,...
GUBYO’da bahçe düzenlemesi
Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, İlçe Kaymakamı Arslan Yurt ve Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın yoğun gayretleri sonrasında İlçemize kazandırılan Gerede Uygulamalı...
Geredeliler büyük ilgi gösterdi
Aşure günü münasebetiyle 14 Ekim 2016 Cuma günü Cuma Namazına müteakip Yeni Camii önünde binlerce kişiye aşure tatlısı ikram edildi....
Geredeli Yılmaz, Cumhurbaşkanı ile Külliye’de
Ülkemizin önemli ismi Geredeli sevilen hemşerimiz HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışını yaptığı Hakim ve Cumhuriyet Savcısı Adayları Kura...
GTSO bilgilendirme toplantısı yaptı
Gerede Ticaret ve Sanayi Odası üyelerini 6736 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı. Gerede Ticaret...
Fehmi Küpçü kime çattı?
Hac vazifesinin ardından memleketi Gerede’ye dönerek yoğun bir şekilde çalışmalarına devam eden Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü’nün hedefinde klavye...
3 günlük elektrik kesintisi
İlçemiz Gerede genelinde bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle 11, 12, 13 Ekim 2016 tarihlerinde 3 gün planlı elektrik kesintisi yapılacağı...
Gerede’de ki tarihi camilere ziyaret
Gerede’de eğitim gören üniversite öğrencileri Camiler ve Din görevlileri Haftası münasebetiyle, ilçemizdeki tarihi camileri ziyaret etti. Diyanet İşleri Başkanlığınca ülke...
Köylerimiz Geredeliler Derneği’nde buluşuyor
Merkezi Ankara’da bulunan Gerede Kültür Sosyal ve Yardımlaşma Derneği kurulduğu günden itibaren kapılarını bütün Geredeli hemşerilerine açıyor. Bu kapsamda Geredemizin...
Geleceğin siyasetçileri yetişiyor
Ak Parti Gerede İlçe Gençlik Kolları, bir dizi program için Kızılcahamam’a gitti. Ak Parti Gerede Gençlik Kolları gelişim, eğitim ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.