ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

SEZAİ KARAKOÇ YAZISI (II) BAŞBAKAN’IN OKUDUĞU ŞİİR

Sezai Karakoç yazısı (II)

“BAŞBAKAN BİR KANDİL GÜNÜ ARADI”

admin
admin
  • 01.09.2014
  • 2.883 kez okundu

Mehmet-Karagozoglu-yazdikSezai Karakoç yazısı (II)

 “BAŞBAKAN BİR KANDİL GÜNÜ ARADI”

 

Sezai Karakoç’un “Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine” şiirini, şiir analizcileri şairin kendi ifadesine de dayanarak “İstanbul tem’alı” olarak açıklarlar. “Başkentler başkenti” olarak tanımlanan şehir de İstanbul’dur. Tabi şiir uzun olduğundan başka tem’aları da kapsar. Öyle ki şiirin Allah’a dua, Hz. Peygamber sevgisi gibi konuları içerdiği rahatlıkla söylenebilir.

***

Geçen yazımda Sezai Bey’e, Tayyip Erdoğan’la ilişkileri hakkında bir soru sorduğumu belirtmiştim. Aldığım cevaptan, Tayyip Bey’in bir kandil günü aradığını, hâl-hatır sorduğunu öğrendim. Ayrıca Sezai Bey, Ak Parti’nin büyük kongresinde ve diğer zamanlarda okunan bu şiiri için herhangi bir telif ücreti de ödenmediğini söyledi. Zaten öyle bir beklentisi olmadığını da gördüm. Ama son reklâm filmi için mutlaka bir izin alınmıştır diye düşünüyorum.

***

Sezai Karakoç pek çok eser sahibidir. Kitaplarının sayısı 50’nin üstündedir. Tüm kitapları Diriliş Yayınları’ndan çıkmıştır ve internet kanalıyla da temin edilebilir. Onun özellikle İslâm’ın Dirilişi, Diriliş Neslinin Amentüsü ve İslâm Toplumunun Ekonomik Strüktürü gibi kitapları fazla hacimli olmayan, okunması kolay, çok faydalı olabilecek kitaplardır. Ayrıca 10’dan fazla şiir kitabı, hikâyeleri ve inceleme eserleri de bulunmaktadır. Okumayı sevenlere hararetle tavsiye ediyorum. Bu arada Sezai Karakoç’un diğer şairler, merhum Abdurrahim Karakoç ve Bahattin Karakoç’la bir akrabalığının olmadığını da belirteyim.

***

HAYIRLI OLSUN…

 

Hayatının büyük bir kısmını Medine’de geçiren ve Medine’de vefat eden, Tarihçe-i Hayat (Hz. Bediüzzaman’ın hayatını anlatır) kitabına muhteşem bir önsöz yazan, âlim, fâzıl Hz. Peygamber âşığı bir zât olan merhum Ali Ulvi Kurucu bir şiirinde İmam-Hatipliler için “Siz, benim kabul olan dualarımızsınız” der. 1960’lı-70’li yıllarda bir İmam-Hatipli’nin Başbakan, Cumhurbaşkanı olacağını rüyanızda görseniz inanmazdınız. Hayalini bile kuramazdınız. Ama Allah’ın büyük lütfuyla gerçekleşti. Ben inanıyorum ki başörtüsü mağdurlarının, dünya mazlumlarının, hastane kuyruklarında çile çekenlerin, bıçak parası adı altında istenen ameliyat parasını tedarik için koşuşturanların duaları Erdoğan’ı bu makamlara taşıdı. Çünkü inanıyoruz ki “İlâhi adalet” durmaksızın, bariz biçimde işlevini sürdürüyor. Er veya geç, ama bir gün mutlaka adalet tecelli ediyor, dualar mâ’kes buluyor. Ama biraz imtihandan geçiyoruz o kadar. Bu imtihanda dik durarak, sabırla direnenlere ne mutlu!

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’nın ülkemize, İslâm âlemine, tüm insanlara hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Biz deforme olmadıktan sonra geleceğin daha güzel olacağına inanıyorum.

“Güzel günler göreceğiz çocuklar,

Güzel günler, güneşli günler…”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.