ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

İDEAL İNSAN

Muhsin Balaban
Muhsin Balaban
  • 06.06.2015
  • 946 kez okundu

Hakkın ve hakikatin adamı olmak her kişinin değil er kişinin harcıdır.  Son anda dahi duruşu bozmamak yiğitler mesaresidir. Kişisel menfaatler  nemalazımcılık vurdumduymazlık  sözüyle özün ayrı olması  kişiliği bozduğu gibi bir kanser misali toplumu da bozmaktadır.

Kişide öncelikle Allah (cc) Korkusu olmalı bu korkusu olmayan insanlar gerçekten topluma karşı bilinçsiz ve duyarsız, insan hak ve onuruna saldırgandır. Boşuna dememişler kork Allah’tan korkmayandan diye.  Allah (cc) korkusu olan insan sağlam inançlara sahiptir. Müslüman bir toplumun yeganesidir. Hz. Yusuf kıssasını hepiniz bilirsiniz. Züleyha dünyalar güzeli ve asaletli bir kadın ve dönemin sultanının karısıdır. Yalnız Yusuf (as) ise bir Peygamberdir ve bütün dünyanın güzelliğinin yarısı Yusuf as verilmiştir. O kadar güzelmiş ki Onu gören Mısır kadınları bileklerini kesermiş Yusuf (as) musalla olan Züleyha Yusuf’u yanına çağırtmış  ve beraber olma talebinde bulunmuştur. Öyle kolay değildir bir kadına yok diyebilmek, tabi ki de Yusuf (as) reddetmiştir. Buda yıllarca zindanda kalmasına sebep olmuştur. Ama önemi yok.  Allah (cc) razı olsun yeter ki kulundan o zaman o zindan gül bahçesine döner.  Allah cc korkusu yüreğine işlemiş bireyin herkese faydası olur kimseye zararı olmaz Bütün zulümler vicdansızlıklar eziyetler hep bundan kaynaklanmaktadır yoksa insan insana kıyar mı? Yaradılana eziyet eder mi?

İnsanın idealleri olmalı, hedefleri olmalı ve bu yolda emek göstermeli gayret etmelidir.  Rotası olmayan gemi rüzgar nereye yönlendirirse o tarafa gider en sonunda da helak olur gider.  Kişinin amaç ve gayeleri hedefe ulaşmanın yarısıdır. Diğer yarısı harekete geçmektir.  Hepimizde biliriz ki birçok koyuna bir çoban verilir insanları tenzih ederim. Koyun olmak mesele değil. Mesele çoban olabilmekte yoksa çoban ne tarafa sürerse o tarafa savrulur, koyun sürüsü bilmem anlatabildim mi? Gönül ver. Yaren ol azmet olmasa da takdirdir olmasa da o yolda ölünür.

Kişi ilim İrfan ve Edep sahibi olmalı. Cahillik toplumu kemiren en büyük kangrendir  İlimsiz yol alınmaz. Cahil insan kendine zarardır topluma zarardır. Okuyamamak, cahillik değildir şartlar elvermemiştir bu öğretimdir anlarım ama eğitim başkadır eğitim kişinin nerede nasıl hareket edeceğini bilmesidir. Haddini bilmek hukukunu bilmek insana güzellikler katan erdemlerdir.

Edep başlı başına bir ilimdir. Edebi olan insanın ufku geniştir. Saygılıdır halk diliyle büyüğünü bilir küçüğünü bilir hem saygındır hem saygılıdır. Felaket tellallığı hem bireyi bitirir hem toplumu bitirir. Vay efendim şöyleydi, vay efendim böyleydi yandım yıkıldım öldüm bittim gibi klişeler içten içe bireyi yok eder. Kişi, pozitif düşünceli olmalı. Olumlu bakabilmeyi öğrenmeli. Soruna değil çözüme endekslenmeli. Unutmamalı hayır bildiğimizde şer, şer bildiğimizde hayır olabilir. Sen üzerine düşeni yap, takdir Yüce Allah’ındır.

Saç ayağının üç bacağı: Güven, kanaat ve istişaredir. Biz, Muhammedül sav eminin  ümmetiyiz.  Güvenilir  olmak  bize peygamber ahlakıdır. Güvensiz insanda hayır yoktur. Güveni de kişinin hal ve hareketleri belirler kişi yapmacıklığını bir süre sürdürür, sonra aslına döner… Kanaat etmek tok gözlülüğe tekabül eder.  Tok gözlü insanın kimsenin malında mülkünde gözü yoktur. Oldum mu şükreder olmadığında sabreder. Her halükarda kazanır.

İstişarede hayır vardır. Hangi konu olursa olsun istişareye önem veriniz iyi olur. İstişare danışmak demektir.  Bilene danış demiştir atalarımız. Kutlu Nebi SAV her zaman istişare yapmıştır, önermiştir. Ve bu yolda yürüyen aziz Osmanlı Devleti de istişareye önem vermiş ve kıtalara hükmetmiştir. Danışın bilenlere istişare edin inanın kazanacaksınız ve hayrı göreceksiniz.

Kişinin bir duruşu olmalı bunun için yargılanmaz herkesin görüşü kendinedir. Lakin inandığı konuştuğu şeyleri önce kendi yapmalı  zaman  geçer, hakikat değişmez. Fırıldaklığa gerek yok.  İkiyüzlülüğe gerek yok. Söylenmeye gerek yok. İnsanlara iftira atmaya gerek yok. Laf taşımaya gerek yok. Fitneye gerek yok. Bunlarda şeytanın özellikleridir. Tercih senin  yalnız her şeyin bir gün hesabının sorulacağını da unutma.

Elbirliğiyle güzel günlere inşallah saygı sevgi ve dua ile …

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.