ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

İSTEMEZÜK!!!

Değişen hiçbir şey yok at gözlüklü, cahil beyinlerde ve dahi fitneus fucuruslarda.

Kazım Ünlüol
Kazım Ünlüol
 • 11.02.2015
 • 1.359 kez okundu

kazım unluol-anaDeğişen hiçbir şey yok at gözlüklü, cahil beyinlerde ve dahi fitneus fucuruslarda.

Önceki gün bir mobilyacı arkadaşın iş yerinde sonuna rastladığım bir konuşmaya şahit oldum. Konu şehrimize yıllarca önce gelmesi düşünülen ama bazı nedenlerle gerçekleştirilemeyen cezaevi idi. Bugünlerde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 2. Daire başkanı hemşerimiz Mehmet Yılmaz’ın desteği ile yeniden gündeme gelip, yapılması sözü alınan cezaevinin işlemleri basından duyduğumuz gibi gerçekleşmek üzere.

Ben girdikten kısa süre sonra dışarı çıkan biri cezaevinin geçmişte yaşandığı gibi yine aynı düşüncelerle yapılmamasını istemiş, cezaevinin halkın ahlakının bozulmasına sebep olacağını söylemiş,  diğerleri ise buna karşı çıkmaktaydılar.  Yani değişen bir şey yoktu cehalet geçmişte nasıl icraat yapmışsa bugün de aynı şekildeydi. Yalnız şu var ki geçmişte beş kişiden ikisi yapılmasın ahlakımız bozulur derken bugün sayı bire inmişti. Bu da bir gelişmeydi.

Oradaki konuşanlardan biri “Hocam sen daha iyi düşünür, görürsün, sence cezaevi gelirse ahlakımız bozulur, cinayet, hırsızlık, tecavüz ve benzeri ahlaksızlıklar artar mı?” diye topu bana atıverdi.

Şimdi dedim, şu anda şuradan kadın erkek bazı insanlar geçse onlara ne gözle bakarsınız? Müslüman gözünüzle bakıp onları sadece insan olarak mı görürsünüz, yoksa öldürülmesi, tecavüz edilmesi gerekenler olarak mı?  Tabi ki kötü bakmayız dediler. Bakmazsınız çünkü siz biraz önceki arkadaşa gerekli cevabı vererek onun hatasına ortak olmamışsınız. İnsan önce kendi kendini sorgulamalı. Ben ne kadar ahlaklıyım ve ne kadar dürüstüm diye. Yüksek Okul gelecek, cezaevi gelecek onlarla beraber ahlaksızlar, ahlaksızlıklar da gelecek diye itiraz ederken, o gelmesini istemediğimiz  ahlaksızlığın kendimizde, evimizde olup olmadığına bakmamız gerekmez mi?

Cehaletin beslediği bağnaz kafaların  oyunlarıyla,  bizler  yıllardır kabuğumuzu kırıp dünyaya bakmaktan korkmadık mı?  Batı, doğu, güney ve kuzeyin kapısı olan şehrimiz, bütün çabalara rağmen, dar düşüncelerle geride bırakılıp, büyümesi engellenmedi mi? İbadette de, amelde de bir günü diğer gününe eşit olan ziyanda değil midir? İbadet her geçen gün nasıl ihlası artırmayı sağlıyorsa, ameller de, gelişme, ilerleme de her geçen gün refahı, medeniyeti artırmayacak mıdır?

Cehalet en büyük ahlaksızlık. Bizim peygamberimiz güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmedi mi? Vazgeçmesi için verilecek tüm zenginlikleri reddedip, Allah kelamını  bizlere tebliğle, dünya üzerinde iyiliği yaymak, insanların, dolayısıyla tüm canlıların huzuru için güzel ahlakı ile örnek olmadı mı?

“Evet” dediler. “Biz hep sıkıntı yaşıyoruz. Kim istemez şu işyeri arı kovanı gibi çalışsın, kim istemez helalinden kazanıp eve ekmekle beraber et de götürsün. Kim ister çoluğuna çocuğuna kem gözle bakılsın. Hala gelişmeyi ahlaksızlık olarak görenler ya çekip gitsinler buradan, ya da gerçekten dürüst olsunlar.” diye noktaladılar haklı serzenişlerini oradakiler.

Çıkarın üstünüzden sahte molla kıyafetlerini bu millet bir kere kandı size. Şimdi her beş kişiden dördü Gerede’nin hakkı olan, Gerede halkının hakkı olan yaşanabilir bir memleket istiyor. Ahlak polisliğine soyunup, başkalarının ahlakını ölçmeyelim. Başkalarının haremini gözlemeyi bırakıp, kendi hayatımızı sorgulayalım. Unutmayalım, cehalet bizi sefil edecek geleceği her an yaşatabilir.

11 Şubat 2015

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. muhsin BALABAN dedi ki:

  TEBRİKLER …

 2. Adil Doğru dedi ki:

  KAZIM BEY,YAZINIZDA HERŞEYİ BİRBİRİNE KARIŞTIRMIŞSINIZ.CEZAEVİNİ İSTEMEYENLERİ SAHTE MOLLA OLMAKLA İTHAM ETMİŞSİNİZ,SİZ GİBİ KÜLTÜRLÜ BİRİNE HİÇ YAKIŞMAMIŞ.
  1-CEZAEVİ İLE ÖVÜNMEK ABESLE İŞTİGALDİR,BAŞKA BİR YATIRIMLA ÖVÜNMELİSİNİZ.
  2-YILLAR ÖNCE YİNE CEZAEVİ KONUSU GÜNDEME GELMİŞ,TARTIŞILMIŞTI.TOPLANTILAR YAPILMIŞ VE BİR HEYET OLUŞTURULMUŞ,CEZAEVLERİNİN OLDUĞU YERLER İNCELENSİN,RAPOR HAZIRLANSIN DENMİŞTİ.NAZİF KONUK,İBRAHİM ÖZALP,İSMAİL GÜR VE SUPHİ GÜRCAN BARTIN VE BEYCUMADA İNCELEMELER YAPMIŞ,HALKLA ESNAFLA GÖRÜŞÜP GELMİŞLERDİ,SONUÇ:BURALARDA HUZUR KALMADI,MAHKUMLARIN YAKINLARI DEĞİŞİK DEĞİŞİK İNSANLAR BURALARDA GEZİYOR,ÇEKİNİYORUZ,KORKUYORUZ,ÇOLUK ÇOCUĞUMUZU YALNIZ BİRYERE GÖNDEREMİYORUZ DEMİŞLER,KÜÇÜK YERLERE BÖYLE CEZAEVLERİ YAPTIRMAYIN DİYE FERYAT ETMİŞLERDİ
  3-RAHMETLİ İSMAİL GÜR HARİÇ DİĞERLERİ HAYATTADIR
  4-KARŞI ÇIKMAK YOBAZLIK DEĞİL,İLERİGÖRÜŞLÜLÜKTÜR
  5-BÖYLE YAZILARLA CESARET VERDİĞİNİZ İÇİN,YARIN OLACAKLARDAN SİZDE SORUMLUSUNUZ
  6-GEREDENİN TİCARETİNİN İYİ OLMADIĞINI YAZIYORSUNUZ,KENDİNİZ BOLUDA OTURDUĞUNUZ HALDE TİCARET İÇİN HERGÜN BOLUDAN GELİPGİDİYORSUNUZ.TİCARETİNİZİ NİÇİN BOLUDA YAPMIYORSUNUZ VEYA NİÇİN GEREDEYE YERLEŞMİYORSUNUZ?

 3. ÖZKAN SERT dedi ki:

  KAZIM HOCAM ÖNCELİKLE BAŞSAĞLIĞI DİLERİM.BU KONUNUNUN ASIL TEMELLİNDE MALUM ÇEVRELERİN İŞ GÜÇÜ KAYBI YATMAKTADIR.SELAMLAR

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.