ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

KURBAN BAYRAMI

Özdemir İnce
Özdemir İnce
  • 20.10.2012
  • 774 kez okundu

Araştırmacı – Tarihçi

ozdemirince@hotmail.com

KURBAN BAYRAMI

Bayramlar bizim için müstesna günlerdir. Ortak değerlerimizin en başta gelenidirler. Daha çok bayramlarda hatırlarız birbirimizi; birlik ve beraberlik tavan yapar bu güzel zaman dilimlerinde. Bir başka kenetleniriz bayramlarda. Hasretler geçici olsa da son bulur bu sayılı günlerde. İçimize doğan sevgi güneşi bir başka ısıtır bizi. Hüznümüzü, acımızı ve yalnızlığımızı paylaşarak azaltır; mutluluklarımızı ise paylaşarak çoğaltırız bu kıymetli günlerde. Bayram gelince aramızdaki mesafeler ortadan kalkar, kurumaya yüz tutan tebessümler yeniden yeşerir dudaklarımızda. Gönüllerimize huzur, hanelerimize sevinç ve neşe dolar.
Kurban Bayramı, iki dini bayramdan biridir. Her yıl on gün evvel koşar gelir beldemize; gelişiyle ruh iklimimize renk ve ahenk katar. Zira teslimiyetin sembolüdür kurban… Hakk’a yakınlaşmanın vesilesi… Hz.İbrahim’in İsmail’ini Hakk için feda etme kararlılığının somutlaşmış şeklidir. Kurban Bayramı’nda gönüller Allah’a daha bir yaklaşır; tekbirler yükselir semaya, sonra iner sağanak sağanak.. Gönüllerden gönüllere boşalır sevgilerin en katıksızı… Sevgiler yumak yumak birleşip bir sevgi çığına dönüşür gönül kapımızda.Duaya kalkan eller boş çevrilmez geri; çölleşen yürekler rahmet damlalarıyla hayat bulur. Bayram sabahında erkenden kalkıp camiye koşar dedeyle torun, aynı safta yönelirler yüce Allah’ın huzuruna. Yürekler Allah’ın aşkıyla çarpar seher vakitlerinde…Cami dönüşü bayramlaşma, büyüklerin eli öpülür, küçüklere hediyeler verilir, imkânları olanların kurban kesmesi ve dağıtımı, bayram sofrası, kabirlerde dualar, temiz ve yeni elbiseler, ziyaretler, neş’e, çocukların eğlenmesi. Bunların hepsi ve hatta yeni güzelliklerle devam ediyor. Müslüman Türk toplumu içerde ve dışarda bütün bu köklü, nezih güzel örfleri yaşıyor ve dipdiri tek bir millet olmanın örneğini veriyor.
Bir aya yakın bir zamandan beri Kurban Bayramı telaşı içerisinde yaşıyorduk milletçe. Bu süreç içerisinde şehirlerimizde kurban satış alanları kuruldu. Aileler kıran kırana pazarlıklar neticesinde kurbanlıklarını alarak bayramı beklemeye başladılar. Çocuklarımız da bu bayram sayesinde dana,  inek, koyun ve keçi gibi hayvanları pazarlarda yakından görüp tanıma fırsatı buldular. Bütün zorluklara rağmen güzel şeylerdi yaşananlar… Şimdi kurban kesmenin heyecanı içerisinde işin son noktasındayız. Dört gün boyunca bayramı doyasıya yaşayacağız. Yoksulların kazanında da et pişecek bu bayramda… Et kokusu yayılacak yetim sofralarına. Yüzleri gülecek solgun benizlerin… Bolluk ve bereketin esintisi, ruhlardaki yangınları söndürecek. Zenginler, etrafıyla ilgilenecekler, fakir fukarayı düşünecekler, paylaşmanın ve bölüşmenin doyumsuz hazzını yaşayacaklar doyasıya bayram vesilesiyle…                                                .
Türk-İslam kültüründe bayramlar kaynaşma vesilesidir. Bu özel günlerde büyükler ziyaret edilerek elleri öpülür. Hastalar ziyaret edilerek hâl hatırları sorulur. Eş-dost ve akrabalara tek tek uğranılarak gönülleri alınır. Böylece bayramların gerçek gayesi olan sıla-i rahim ve yakınlaşma gerçekleştirilir. Millet olarak sağlıklı ve huzurlu nice bayramlara erişmenizi yüce Mevlâ’dan niyaz ederim. Bayram sevincini inşallah tasasız, üzüntüsüz, sevinç ve neş’e içinde doyasıya yaşayalım. Kurban Bayramınız kutlu olsun.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.