18 Temmuz 2019

DERİ BÖLÜMÜNDEN ÖĞRENCİLERE ÇAĞRI

DERİ BÖLÜMÜNDEN ÖĞRENCİLERE ÇAĞRI

Gerede Meslek Yüksekokulu Deri Teknolojisi Bölümü‘nden üniversite sınavına giren öğrencilere çağrı geldi.

BAİBÜ Gerede Meslek Yüksekokulu Deri Teknolojisi Programından yapılan açıklamada; Özellikle Deri Organize Sanayi Bölgesine taşınma süreci başlayan Gerede tabakhanelerden ayrıca İstanbul’daki tabakhaneler ve deri kimya firmalarından çok miktarda deri teknikeri talebi geldiği belirtildi. Türkiye’de deri sektöründe bilgiyi kullanabilen nitelikli teknik eleman eksiği sebebiyle deri sektöründe çalışmak isteyen deri teknolojisi mezunlarının iş bulamama gibi bir probleminin olmadığı da vurgulandı. Ayrıca öğrencilerin okul döneminde dahi boş zamanlarında sektörde çalışma imkanları vardır ve Türk Deri Vakfı’nın da öğrencilere burs, staj yeri ve iş bulma konusunda destek sağlamaktadır.

Türkiye’de deri teknolojisi alanında ön lisans eğitimi veren üç programdan birisi Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gerede Meslek Yüksekokulu Deri Teknolojisi Programıdır.  Deri Teknolojisi Programının amacı deri endüstrisinin gereksinim duyduğu günümüz modern teknolojilerini kullanabilecek, sektörün sorunlarını teknik anlamda çözebilecek nitelikte deri teknikerleri yetiştirmektir.

Yılda binlerce mezun veren bölümlerle karşılaştırıldığında, mezunlar çok büyük bir avantaja sahiptirler.  Sektörde makinalar, kimyasallar ve teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin bunları kullanacak nitelikli işgücüne daima ihtiyaç bulunmaktadır. Özellikle iyi yetişmiş ve hevesli teknikerlere sektörün kapısı daima açıktır. Sektördeki mevcut yöneticilerin, ustabaşıların çoğu da deri teknolojisi programından mezun kişilerdir.

Gerede Meslek Yüksekokulu Deri Teknoloji Programının atölyesi ham deriyi mamul deriye dönüştürecek düzeyde ekipmana ve olanağa sahiptir. Derslerin yarısından fazlası uygulamalı, özellikle mesleki derslerin çok büyük kısmı uygulamalı olarak verilmektedir.

Ayrıntılı bilgi isteyenler Gerede Meslek Yüksekokulu’nu ziyaret ederek veya 03743113228 numarasını arayarak Bölüm Başkanı Nurettin Akçakale ve öğretim görevlileri Kemal Kılınç ve Recep Soluk’tan bilgi alabilirler, ifadelerine yer verildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. recep soluk dedi ki:

    Doğu Marmara kalkınma ajansı tarafından desteklenen TR42/18/MESLEK/0040 nolu proje kapsamında Deri, Giyim, Tekstil, Ayakkabı Tasarım ve üretimi, Moda Tasarımı programlarının alt yapılarının geliştirilmesi için İmalat Sanayisine Yönelik Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı çerçevesinde 587.654 ₺ destek sağlanmıştır. Bu proje kapsamında Moda Tasarımı programı için 14 adet Bilgisayar 14, 1 adet Kalıp Tasarım Serıleme Pastal Hazırlama Programı ( 21 kullanıcılı/ Gerber), Deri teknolojisi programı için 1 Büyükbaş 1(.200 X 600) Tekli Deneme Dolabı (deri üretimi), 1 adet Deneme pervaneli tekne( çelik/deri üretimi), Ayakkabı Tasarımı ve üretimi programı için 1 adet Lazer Kesim Makinası (1000*800 mm, 70Watt) , Düz dikiş makinesi (deri dikiş makinesi), 1 adet ayakkabı tasarım programı, 4 adet elektronik düz dikiş makinası, 1 adet Direct Drive, beş iplik overlok makinası alınmıştır. Bu proje kapsamında Gerede Meslek Yüksekokulu öğrenciler üst düzey eğitimler alacak ve bu alanda bir meslek edinmek isteyenlere destek olunacaktır. Gelecek sene kısa süreli kurslar düzenlenerek bölgede yaşayanların mesleki yeterlilikleri geliştirilmesi planlanmaktadır.

YORUM YAZ