ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

GEREDE MYO PROJEYE START VERDİ

GEREDE MYO PROJEYE START VERDİ
  • 07.11.2018

Gerede Meslek Yüksekokulu’nun yürütücüsü olduğu “Deri, Tekstil, Ayakkabı ve Moda Tasarım öğrencilerinin üretim ve tasarım yeteneklerinin geliştirilmesi” projesinin açılış toplantısı yapıldı.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) finanse ettiği ve Gerede Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) ortaklığında gerçekleştirilen proje, GTSO Konferans Salonunda düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

Toplantıya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaman, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Gerede Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Bahattin Öztoprak, GTSO Başkanı Ersin Kaşka, Gerede Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan GTSO Başkanı Ersin Kaşka, deri sektörünün Gerede ve ülke ekonomisine sağladığı katkıları anlatarak, 900 yıldır dericiliğin yapıldığı ilçenin, Türkiye’nin büyükbaş hayvan derisinden ayakkabılık deri üretiminin yaklaşık yüzde 40’ını karşıladığını ve hayvan yetiştiricileri için atık bir ürün olması sebebiyle derinin dünyanın en eski geri dönüşüm işi olduğunu söyledi.

Gerede’nin deri sanayisinin bel kemiği ve Bolu ilinin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu vurgulayan Kaşka, “Gerede Meslek Yüksekokulu ve Recep hocamızın önderliğinde paydaşı olduğumuz bu projede, özellikle yeni üretim teknikleri ve moda noktasında ciddi anlamda inovasyonlara ve Ar-Ge’lere ihtiyacımız var. Ülkemizde dericilik, bugün dünyayla entegre olabilen sektörlerden biri. Dolayısıyla bu sektöre daha çok yatırım yapmamız lazım. Buradaki bölümlerin popülerliğini arttırabilmemiz için Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’yla da birlikte daha popülist projelere imza atmamız gerekiyor ki buradaki bölümleri güçlendirebilelim ve öğrencileri de buraya çekebilelim” dedi.

Yeni bir projeyle ilgili kamu kuruluşları ve üniversiteyle görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Kaşka, proje kapsamında yeni ürünler geliştirmeyi hedeflediklerini kaydederek, “Örneğin geçen yıllarda Uşak yeni bir deri üretti. Bizim de ayakkabıcılık ve deride yeni ürün üretmemiz gerekiyor. Son yıllarda özellikle tekstilde uygulanan nano teknoloji sebebiyle ciddi anlamda rekabete açık, deri kullanımını azaltan unsurlar var. Şu anda dünyada özellikle ham deri fiyatları düşüyor. Bunun sebebi özellikle uluslararası otomotivde kullanılan deride imitasyona geçilmesi. Bizim deri sektörü olarak imitasyonla da ciddi şekilde mücadele etmemiz gerekiyor” diyerek, bunu örneklerle açıkladı.

Gerede Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Bahattin Öztoprak ise yaptığı konuşmada, kurulduğu günden bugüne Gerede Meslek Yüksekokulu’nun eğitimi, öğrenci sayıları ve akademik personeli hakkında bilgi verdi.

Dr. Öğr. Üyesi Toprak, özetle “Ayakkabı bölümüne yeniden öğrenci alınmasını sağlamak amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Şu anda 9 aktif programımız var. Biz de 2 program hazırladık. Özel güvenlik, sivil savunma ve itfaiyecilik. Bunların dosyasını hazırladık, gönderdik. İnşallah önümüzdeki dönem bu iki programı da okulumuza kazandırmış olacağız. Şu anda aktif öğrenci sayımız 591. Eğitim öğretim kadrosu olarak bir sıkıntımız yok. 34 akademik personelimiz var ve derslerimizi rahatlıkla yürütüyoruz. Akademik personelimizin kariyer çalışmaları içerisinde sadece 2017 yılına bakarsak, 12 uluslararası makale, 2 ulusal makale, 14 uluslararası bildiriler var. 4 tane ise kitap yayını var. Gerede MYO aynı zamanda topluma hizmet veren bir kurum. Gerede’de örneğin 2016 yılında saraciye kursu açıldı. Bu yıl yine Gerede Ticaret Odamız ve Halk Eğitim Merkezi’mizin ortaklaşa çalışmalarıyla saya kursu gerçekleştirdik. Bu kursu, okulumuzdaki hocalarımız verdiler. Bu çalışmalar inşallah Gerede’mizin ekonomisine katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Dr. Öğr. Üyesi Bahattin Toprak sözlerini, projeyi hazırlayan Öğr. Gör. Recep Soluk, Dr. Öğr. Üyesi Nurettin Akçakale, Öğr. Gör. Ayhan Milli ve Öğr. Gör. Zeynep Tuğba Nursoy ile proje paydaşları GTSO, Orkim, Paysa ve Linter Tekstil’e teşekkür ederek tamamladı.

“Ortopedik ya da Butik Ayakkabı Dediğimiz Ayakkabı Modellerini Nasıl Geliştirebiliriz Sorusundan Yola Çıkarak Bu Projeyi Hazırladık”

Açılış konuşmalarının ardından Proje Yürütücüsü Öğretim Görevlisi Recep Soluk, “Deri, Tekstil, Ayakkabı ve Moda Tasarım Öğrencilerinin Üretim ve Tasarım Yeteneklerinin Geliştirilmesi” projesi hakkında bilgi verdi. “Dericiler Şehri Gerede” ifadesinden yola çıkarak bu projeyi hazırladığını kaydeden Soluk, “Ayakkabı en önemli giyim araçlarımızdan biri ve ayağa uygun olması gerekiyor. Bunun için ortopedik ya da butik ayakkabı dediğimiz ayakkabı modellerini nasıl geliştirebiliriz sorusundan yola çıkarak bu projeyi hazırladık. Projenin öncelikleri, imalat sanayi ile mesleki eğitim kurumları arasında iş birliğinin geliştirilmesini sağlamak. İmalat sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlara yönelik meslek eğitiminde eğitici personel ve öğrencilerden oluşan nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi.” diye konuştu.

Gerede’de İtalya’daki derilerden daha kaliteli deri üretildiğini kaydeden Soluk, “Gerede MYO olarak Gerede’nin deri ve deri ürün üretim merkezi olma fikrinden yola çıkarak bu projeyi Kalkınma Ajansı’na sunduk. Konya, İzmir, İstanbul gibi şehirler deriyi buradan alıp ürüne dönüştürüyorlar. Gelecekte de Gerede’de Deri ve Deri Ürünleri Araştırma Merkezi kurulabilir. Bu merkez kurulursa hem Gerede’deki derilerin analizleri yapılabilir hem de burada araştırma yapmak isteyen ve deri sektörüne ilgi duyan herkes kendi çalışmalarını bu merkezde yapabilir.” dedi.

Projenin amaçları hakkında da bilgi veren Recep Soluk, “Projeyle birinci önceliğimiz öğrencilerimiz, ikincisi sektördeki işverenler, üçüncü önceliğimiz ise ayakkabı, deri, tekstil ve moda eğitimi almamış fakat bu projeden yararlanarak bu alanda tecrübesini artırmak ve çalışmak isteyenler ve sektördeki genç işsizlerdir. Yine markalaşmak önceliklerimiz arasında. Projeden beklentiler arasında, deri ve deri ürünleri üretiminde tecrübe kazanılması ve pratiğe dönüştürülmesi, sektördeki eksikliklerin belirlenmesi, mezunların ve iş hayatına yeni girenlerin eğitimi, sektördeki tecrübeli personel sayısında artış sağlanması, üniversite, yerel kurumlar, sektör temsilcileri arasındaki organizasyonun güçlenmesi, ilçenin ayakkabıcılık ve diğer deri ürünleri alanında kümelenmenin olduğu bir merkez haline gelmesi. Özel amaçlar: Okulun makine ve program gibi alt yapısının geliştirilmesi, okulumuzdan mezun olan öğrencilerimizin niteliklerinin gelişirilmesi ve çevrelerine katkı sağlamaları.” ifadelerini kullandı.

“BAİBÜ, Bolu’ya Hizmet Etmek İstiyor”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaman, projenin tanıtılmasının ardından yaptığı konuşmada, projenin üniversite-sanayi iş birliği kapsamı ile bölgenin kalkınmasında önemli olduğunu vurgulayarak, “Üniversitenin topluma faydası ne? Buna güzel bir cevap bu tür projeler. O yüzden biz yönetim olarak bu tür projeleri önemsiyoruz ve büyük destek veriyoruz. Yine Gerede’deki bal ve bal kalitesi ile ilgili bir proje hazırlıyoruz. Yönetim olarak yaklaşımımız şu: BAİBÜ, Bolu’ya hizmet etmek istiyor. Bursa’da ayakkabıcılıkla ilgili bir kurs düzenlemek isteyen bir firma, Gerede MYO’nun takip etmesini, onaylamasını ve İşkur’a sertifika vermesini istiyor. Bununla ilgili bizimle bir sözleşme yapmak istiyor. Ama çoğu Geredeli ya da Bolulu Gerede MYO’da Ayakkabıcılık Bölümü olduğunu belki de bilmiyor. Dolayısıyla bu tip projeler üniversiteyle halkın, üniversiteyle sanayinin birleşmesi anlamında da ciddi ve güzel projeler. Buradaki sivil toplum örgütlerine ve halkımıza düşen de okuldaki öğrenci ihtiyacımızı sanayideki personel ihtiyacıyla özdeşleştirerek buna destek olmak. 900 yıllık dericilik üretimi çok kıymetli ve mutlaka değerlendirilmeli. Bu nedenle bu projeye emek veren hocalarımıza ve değerli paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu tip iş birliklerinin devamını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ise özetle, “Bu toplantı beni gerçekten heyecanlandırdı. Bu projede öncelikle katkısı olan başta Ticaret ve Sanayi Odası başkanımız olmak üzere hocalarımıza şahsım ve ilçem adına teşekkür ediyorum. Tabii ki bu projenin BAİBÜ tarafından yani Rektörlük tarafından da desteklenmesinin ülkemiz açısından son derece anlamlı ve önemli olduğunu ifade etmek isterim. Dericilik, Gerede’de 900 yıllık geçmişi olan önemli sektörlerden biri. Bu proje, özellikle sektörün en önemli sorunlarının ön plana çıkarılması ve sadece dericilik değil üretime geçilerek neticede bundan ilçe esnafının ve halkın ekonomisinin katkı sağlaması açısından çok önemli. İlçenin lokomotifi konumundaki deri sanayine bu projenin katkı sağlamasını diliyorum.” dedi.

Proje tanıtım toplantısı soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

 

CAMİNİN GİRİŞİNE ASILAN YAZI TAKDİR TOPLUYOR
Gerede Esentepe Ramazan Dede Camisi’nin girişine asılan “Bu camide çocuklara kızılmaz” yazısı büyük takdir topluyor. Gerede’nin turistik alanlarından birinde bulunan...
SAMET YİĞİT’İN KALEMİNDEN: GÜNCEL EKONOMİK GELİŞMELER ÜZERİNE
Son günlerde mâlumunuz olduğu üzere ülkemiz ekonomik olarak zor günlerden geçmektedir. Ani kur artışları fiyat dalgalanmalarına ve piyasada belirsizliklere yol...
TESUD DOĞA SPORLARINI GEREDE’DE YAPTI
Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Doğa Sporları Topluluğu (TESUDDOST) tarafından Gerede Bölgesinde doğa yürüyüşü yapıldı. Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD)...
İGM ÜYELERİNDEN GEREDE’YE ÇIKARMA
Bolu İl Genel Meclisi Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu üyeleri Gerede’ye çıkarma yaparak Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ı ziyaret...
KAŞKA, DIES PROJE TOPLANTISINA KATILDI
Gerede TSO Başkanı Ersin Kaşka, Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Kapsamında Türkiye’nin Endüstriyel Emisyon Stratejisinin Belirlenmesi (DIES) Projesi toplantısına katılım...
KAYMAKAMDAN 10 KÖYE ZİYARET
Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan, köy ziyaretlerine devam ediyor. Gerede Kaymakamlığı 2021 yılı köy ziyaret ve teftiş programı kapsamında ki ziyaretlerine...
YANAN ORMANLAR AĞAÇLANDIRILIYOR
Gerede Orman İşletme Müdürlüğü görev alanında bulunan alanları ağaçlandırmaya devam ediyor. Gerede OİM, 2020 yılında meydana gelen orman yangını sonrası...
HARP MALÜLLERİNDEN KAYMAKAM VE BAŞKAN’A ZİYARET
Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Bolu Şube Başkanı Kemal Özdemir ilçemiz Gerede’ye gelerek İlçe Kaymakamı Cengiz...
İBB MECLİS KARARLARI RESMİ İLAN ALAN GAZETELERLE DUYURULACAK
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, karar özetlerinin resmi ilan yayınlama hakkı bulunan İstanbul merkezli gazetelerde duyurulmasına ilişkin teklifi oybirliği ile kabul...
GEREDE EMNİYETİ BROŞÜR İLE BİLGİLENDİRDİ
Gerede Emniyet Müdürlüğü, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde farklı bir etkinliğe imza atarak sokaklarda vatandaşlara bilinçlendirici insört dağıtımı...
KADINA KARŞI ŞİDDETLE MÜCADELE İÇİN TOPLANDILAR
Gerede İlçemizde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü toplantısı yapıldı. Gerede’de 25 Kasım Kadına ve Aile İçi Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele...
ÜLKÜ OCAKLARI TÜRKEŞ’İ PROGRAM İLE ANDI
Gerede Ülkü Ocakları Başkanlığı merhum Alparslan Türkeş’i 104. doğum yılında Kur’an-ı Kerim tilaveti ile andı. Gerede Ülkü Ocakları Başkanlığı Alparslan...
MİDA PETROL TİC. NAK. LTD. ŞTİ.
ELEMAN İLANI Mida Petrol Shell Dayıoğlu Akaryakıt İstasyonunda istihdam edilmek vasıflı vasıfsız bay personel alınacaktır. Müracaatlar şahsen yapılacak olup ayrıntılı...
KAZIM ÜNLÜOL’UN KALEMİNDEN: GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ
İÇİMİZDEN BİRİ AHÇI  (AŞÇI) AHMET -1- Ayakkabıcıların, o yıllarda Behrem’in kahvesi diye bilinen han kahvesinin de bulunduğu Hacı İpek sokakta...
KAYMAKAM, KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEYE DEĞİNDİ
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan bir mesaj yayınladı. Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.