ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

KAZIM ÜNLÜOL – OKUNAN KURANLARDAN HASIL OLAN SEVAP

Kazım Ünlüol
Kazım Ünlüol
  • 14.05.2020

Hemen hepimiz ilimleri, bilgileri ile manevi dünyamıza katkıları olan, rahmetli veya tebliği devam eden hocaların yaptıkları dualar sonunda “Okunan Kur’an’dan hasıl olan sevabı peygamberimizin ve ebediyete intikal edenlerimizin ruhlarına hediye ettik, kabul eyle Ya Rabbi.” şeklinde tamamlanan dualarını dinlemiş, amin demişizdir.

Bu duayı bilhassa bir mevtanın mezarlığa defni esnasında rahmetli Cevdet ve Yusuf hocalarımızdan çok duymuşumdur. Tabi hala aynı dualar yapılmaya devam ediliyor.

Neden böyle bir dua yapılır?  Kur’an hayat nizamı olduğuna göre ölüye, yani artık cansız olan bedene faydası nedir?

Aslında Kur’an cansız bedene okunmamaktadır, hedef ceset değildir. Oluşan sevap ruha hediye edilmektedir.

Peki ne demektir “Okunan Kur’an’dan hasıl olan sevap” ve nasıl oluşmaktadır?

Kur’an okunarak ilk sevap elde edilir, dinleyenler varsa hem okuyan hem dinleyenler ikinci sevaba ermiş olur. Üçüncü sevap, hayata yansıtmaktır. Yani Kur’an’ı okuduğunuzda, dinlediğinizde, anlatılanları öğretilenleri yaşayıp, yaşattığınızda amaçlanan sevap oluşur. Merhum Mehmet Akif, “İnmemiştir hele Kur’an, bunu hakkıyla bilin. Ne mezarlıkta okunmak ne de fal bakmak için” derken, asıl amacın hikmet yani hakikatleri yaşatmak olduğunu hatırlatır.
Onu okurken veya dinlerken manevi bir haz almıyor muyuz, elbette alıyoruz. Lakin bu hazzı hayatımıza yansıtamıyorsak, ışığı yanan, ama yolu göstermeyen mum gibi olmuyor muyuz? Bu kitap sadece haz duymamız için değil, yaşamamız için de bizlere tebliğ edildi.

Bir mecliste Kur’an okunuyor ve dinleniyorsa bu okuyan için sünnet, dinleyen için farzdır. Bilinmeli ki onda bizim için hayır vardır. Kur’an bize ne demektedir, neyi anlatmaktadır, biz ne yaparsak o okunduğunda ortaya çıkan hayra erişiriz? Bu sorulara cevap için onu öğrenmek bilmek zorundayız. Müslüman kendisi ve çevresi için faydalı olandır.

Muhteşem bir örnek. Maun suresi. Bu surede “Kıldıkları namazdan gafil olanların vay haline” denilmektedir. İşte bunu anlayıp, namazda okuduğumuzdan gafil olmadığımızda,  yani surede işaret edilen yetime yardım ettiğimizde, zekatı verdiğimizde, namaz gerçekten kılınmış, sevap ortaya çıkmış olacaktır.  Yoksa namaz, bu suredeki “Ki onlar gösteriş yaparlar” ifadesinden öteye geçmez.

Sevaplara ulaşmak için yapmamız gereken ilk şey “Oku” emrini yerine getirmektir.

Bizim kitabımız, bir tek Allah’a kulluk ve ibadetle oluşan ahlakın şekillendirdiği, inanç bilgisi, hayat bilgisi,  vatandaşlık bilgisi, tabiat bilgisi, jeoloji, astronomi, fizik, kimya biyoloji, tıp, matematik, geometri ve diğer tüm bilimlerin kaynağıdır. Okumayı, selamlaşmayı, yardımlaşmayı, ana babaya, akrabaya bakmayı, yetimi korumayı, düşküne iyilik yapmayı, edilen bilgiyi nasıl kullanacağımızı, insanlara, canlılara nasıl faydalı olacağımızı gösterir. Yeryüzü nimetlerinin canlılara nasıl sunulduğunu, hastalıklardan bu nimetlerle nasıl kurtulacağımızı, ölümden sonra nasıl dirileceğimizi, kâinatın yaratılıp, nasıl bir düzenle varlığını sürdürdüğünü, gecelerin, gündüzlerin, depremlerin, yağmurların nasıl oluştuğunu, nasıl olup ta aynı mecrada biri tuzlu biri tatlı iki büyük denizin sularının birbirine karışmadığını, bir damla sıvıdan nasıl meydana geldiğimizi anlatır. Ölçüyü, tartıyı nasıl doğru yapacağımızı, haksızlığa karşı ne yapacağımızı, başkasının hakkına tecavüz edilip, haksız yere ölüme sebep olunduğunda nasıl cezalandırılacağımızı, adaletle davranır insanlara haksızlık yapmaz, herkese eşit davranır, her canlının canlılık hakkına uymakla nasıl mükâfatlandırılacağımızı gösterir. Bir takım kişileri üstün görüp putlaştırdığımızda, verilen zenginliği hayır yolunda kullanmadığımızda nasıl şirk içine düşeceğimizi, yani hayat için her şeyi işaret eder.

Bu işaret Nahl suresi 90 da şöyle öğütlenir.

“ Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.“

Dualarında “hasıl olan sevabı” hatırlatan Cevdet ve Yusuf hocalarımızın ruhları şad olsun.

Allah, okunan Kur’anlardan hasıl olan sevabı cümlemize nasip etsin.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.