Bakan Özhaseki: 884 Mührü İnceledik

bakan ozhaseki 884 muhru inceledik rmqCfJUX.jpg

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü envanterinde bulunan 884 parça mührün beş yıl süren yoğun bir çalışmayla incelendiğini ve bu mühürlerin literatürdeki yerlerinin belirlendiğini açıkladı.

Bakan Özhaseki, mühürlerin sergilenmeye başladığı Ankara Server Efendi Sergi Salonu’nda yapılan yazılı açıklamada, “Tarihin kadim tanığı mühürlerimizi beş yıl süren yoğun bir çalışmayla inceledik, literatürdeki yerlerini belirledik. Tarih boyunca devlet disiplininin ve makam iradesinin bir göstergesi olan, belgelere hukuki kimlik kazandıran 884 parça mührümüzü Ankara Server Efendi Sergi Salonu’nda sergiliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Parçalar, Yıllara Meydan Okuyarak Bugünlere Ulaştı

Bakan Özhaseki, mühürlerin her birinin özenle hazırlandığını belirterek, “Makam mühürleri, müfettişlik mühürleri, resmî mühürler ve şahsi mühürlerin hepsi yapıldığı dönemin izlerini taşıyor. Osmanlı Dönemi’nin geleneksel sanat anlayışını ve hat sanatının estetik güzelliğini yansıtan parçalar, yıllara meydan okuyarak bugünlere ulaştı” dedi.

Rumi 1300 Tarihli Mühür Dikkat Çekiyor

Mühür koleksiyonunda en çok dikkat çeken mühürlerden birini anlatan Özhaseki, “Rumi 1300 tarihli bir mührümüz dört parçadan oluşuyor. O dönemde bir parçası müdürde, diğer parçaları üyelerde bulunan mühür; ancak dört kişinin bir araya gelmesiyle kullanılabilmiş. Belgenin güvenilirliğini en üst düzeyde sağlayan bir mühür olarak günümüze ulaşmış” dedi.

Özhaseki, Server Efendi Sergi Salonu’nda mühürlerin yanı sıra zabıt kayıt defterleri, tapu senetleri, tapu kütükleri, tahrir (kayıt) defterleri, haritalar ile el yazması bir Kur’an-ı Kerim’in de sergilendiğini dile getirdi.

Mühürlerin literatür çalışmasında yer alan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Arşiv Dairesi Başkanlığı Belge Muhafaza ve Restorasyon Uzmanı Merih Sucu ise, “Bir resmî belgenin geçerli sayılabilmesi için mutlaka mühürlü olması gerekir. Makamın iradesini gösteren mühür, belgeye hukuki bir kimlik de kazandırır. Bizim bütün işlemlerimiz, en baştan beri devlet güvencesi altında yapılmıştır” şeklinde konuştu.

(Haber Merkezi)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Özhaseki: 884 Mührü İnceledik

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir