Düzce’de Sokak Köpekleri İçin Yeni Çözüm

duzcede sokak kopekleri icin yeni cozum OwId5sbv.jpg

Düzce Belediyesi, sokak hayvanları sorununu çözmek amacıyla ilçelerde ilkyardım ve kısırlaştırma merkezleri kuruyor.

Düzce Belediyesi’nin sokak hayvanları sorununa çözüm olarak sunulan ve etkin kısırlaştırmayı hedefleyen ‘Düzce Modeli’ çerçevesinde çalışmalar sürüyor.

Sahipsiz köpeklerinin saldırganlıklarını gidermek ve kontrolsüz üremelerini kontrol altında tutmak amacıyla, ilçelerde ilkyardım ve kısırlaştırma merkezleri inşa ediliyor.

Düzce Katı Atık Birliği çatısı altında yürütülen çalışmada Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alan tahsisi yapılıyor. Belediyeler ise, alanları düzenleyip, elektrik, su ve kanalizasyon gibi altyapıları hazırlıyor. İl Özel İdaresi tarafından da konteyner ve donanım sağlanıyor.

Düzce Belediyesi öncülüğünde ve Veteriner İşleri Müdürlüğü koordinesinde yürütülen çalışmaları belediye başkanı da yakından takip ediyor. Bu doğrultuda, Gümüşova, Cumayeri ve Gölyaka ilçelerine bir ziyaret gerçekleştiren belediye başkanı, belediye başkanları ile bir araya gelerek ilkyardım ve kısırlaştırma merkezi alanlarının son durumunu yerinde gördü. Özlü’ye ziyaretlerinde Başkan Yardımcısı Cihan Ünal ve Veteriner İşleri Müdürü Gönül Asuk da eşlik etti.

Belediye başkanı yaptığı açıklamada, il merkezinde hastane statüsünde tam donanımlı sahipsiz hayvan bakım ve iyileştirme merkezinin faaliyet gösterdiğini, etkin kısırlaştırma için ilçelerde de sağlık ocağı statüsünde ilk yardım ve kısırlaştırma merkezleri kurulmasını öngördüklerini söyledi. Bu maksatla Düzce Katı Atık Birliği tüzüğünde değişiklik yaptıklarını, bir tarafında özel idare ve belediyeler, bir tarafında Tarım ve Orman Bakanlığı, bir tarafında ise hayvan severlerin bulunduğu üçlü sacayağı oluşturduklarını kaydeden belediye başkanı, “Düzce modeli adını verdiğimiz bu çalışmamız, öncü ve örnek ve bir projedir. İl merkezimizde modern bir sokak hayvanları geçici bakımevi ve rehabilitasyon merkezi kurmuştuk. Şimdi de ilçelerimizde ilk yardım ve kısırlaştırma merkezleri kuruyoruz. Her ilçe kendisi kısırlaştırma işlemini yürütecek. Böylece etkin bir kısırlaştırma çalışması ile il genelinde sorunu çözmüş olacağız. Kısa sürede büyük yol kat ettik. İlçelerde oluşturduğumuz hayvan konukevlerimiz tamamlanma aşamasına geldi. Biz bu sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesinden yanayız. Türkiye’de bu modeli yerleştirmeye çalışacağız” dedi.

(Haber Merkezi)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Düzce’de Sokak Köpekleri İçin Yeni Çözüm

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir