Emekliliğiniz İptal Edilmiş Olabilir: E Devlet’ten Kontrol Edin!

Emekliliğiniz İptal Edilmiş Olabilir: E Devlet’ten Kontrol Edin!

SGK Emeklilik Denetimleri Başladı: e-Devlet Üzerinden Hizmet Dökümünüzü Kontrol Edin

Türkiye’de emeklilik sistemi, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte yeni bir döneme girdi. Bu dönemde, emeklilik başvurularında hileli girişimlerin artması, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan denetimlerin artırılmasına neden oldu. İşte, emekli vatandaşlar ve emeklilik başvurusunda bulunacak olanlar için önemli bilgiler.

SGK’dan Emekli Vatandaşlara Önemli Uyarı: Hizmet Dökümünüzü Kontrol Edin

SGK, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının ardından emekli sayısının rekor seviyelere ulaşmasıyla birlikte sahte emeklilik başvurularının önüne geçmek amacıyla denetimlerini sıkılaştırdı. Sahte işyeri kaydı ve hileli sigortalılık gibi durumlar emeklilik haklarını riske atarken, SGK vatandaşlara e-Devlet üzerinden hizmet dökümü kontrolü yapmaları çağrısında bulundu.

Hizmet Dökümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler: Şüpheli, Kontrollü ve Sahte Kodları

SGK müfettişlerinin yaptığı incelemelerde, hizmet dökümünde yer alan “Şüpheli (Ş)”, “Kontrollü (K)”, “Sahte (S)” kodları büyük önem taşıyor. Bu kodlar, sigortalının hizmet dökümünde sahtecilik şüphesi bulunan işyerlerini işaret ediyor. Eğer hizmet dökümünüzde bu kodlardan herhangi biri yer alıyorsa, SGK’ya başvurarak durumu düzeltmeniz gerekebilir. Aksi halde, emeklilik hakkınız iptal edilebilir ya da emekli olmak için gerekli prim gün sayınız azalabilir.

E-Devlet Üzerinden Hizmet Dökümü Kontrolü Nasıl Yapılır?

Emekli aylığı alanlar, emekli olmak isteyenler ve emeklilik başvurusunda bulunacak olan herkesin e-Devlet üzerinden hizmet dökümünü kontrol etmesi önem taşımaktadır. Bu kontrolle, “Şüpheli (Ş)”, “Kontrollü (K)”, “Sahte (S)” kodlarına rastlamanız durumunda, SGK’ya başvurarak hizmet dökümünüzdeki yanlışlıkları düzeltebilirsiniz. Bu sayede, emeklilik haklarınızı korumuş olursunuz.

SGK tarafından yapılan bu denetimler ve uyarılar, vatandaşların emeklilik haklarını korumak ve sahtecilikle mücadele etmek amacıyla önem arz etmektedir. Emeklilik planlarınızı güvence altına almak için e-Devlet üzerinden düzenli olarak hizmet dökümünüzü kontrol etmeyi unutmayın. (Haber Merkezi)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Emekliliğiniz İptal Edilmiş Olabilir: E Devlet’ten Kontrol Edin!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir