GEREDE’DE BAL ORMANI OLUŞTURULDU

featured

bal ormanıBolu Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, 2015 yılı için planlanan bal ormanlarının Gerede’de oluşturulduğunu belirtti.

Bal Ormanları Eylem Planı kapsamında 2017 yılına kadar Bolu’da toplam 300 hektar alana sahip 10 bal ormanı oluşturulacak.

Bolu Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, Orman Genel Müdürlüğü’nün çalışması sonucunda hazırlanan eylem planı kapsamında Bolu’nun çeşitli yerlerinde 2013 yılından beri özel orman alanları oluşturduklarını söyledi.

Her yıl toplamı 60 hektar olan 2 bal ormanı oluşturduklarını anlatan Şahin,  2015 yılı için planlanan bal ormanlarının Mudurnu ve Gerede ilçelerinde oluşturulduğunu belirtti.

Şahin, bal ormanlarını oluştururken özellikle bu bölgede bulunan ve bal verimi yüksek olan ballı bitki türlerini kullandıklarını aynı zaman da bal kaynağının yakınında içinde su kaynağı bulunan bir yeri tercih edildiğini kaydetti.

Şahin, bal ormanı kurulum çalışmalarında Bu alanlarda bal verimi yüksek olan ağaç türlerini kullanıldığını, bölgede bal üretimi için gerekli olan akasya ve badem gibi ağaç türleri ile otsu bitki türlerini kullanılarak bu çalışmalar gerçekleştirildiğini anlattı.

Şahin, bu eylem planının 2017 yılına kadar devam edeceğini, bu sayede il genelinde 300 hektarlık 10 bal ormanı oluşturacaklarını kaydetti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
GEREDE’DE BAL ORMANI OLUŞTURULDU

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir