HAFIZ OLAN 18 ÖĞRENCİ İCAZETLERİNİ ALDI

featured

1111Gerede Yeni Camii’nde Gerede Müftülüğü tarafından düzenlenen icazet töreninde Gerede Erkek Kur’an Kursunda ve Hocazade Kemaleddin Efendi Yatılı Kız Kur’an Kursu’nda hafızlıklarını tamamlayan hafızlara, düzenlenen İcazet Merasimi ve Kur’an Ziyafeti” Programı ile belgelerini aldı.

Yeni Camii’de düzenlenen programa,  Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Belediye Başkanı Mustafa Allar, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, İl Müftüsü İzani Turan, İlçe Müfüsü Hasan İzmirli, İlçe Başkanı Ali Şafak, rotokolü, vatandaşlar ve öğrencilerin yoğun katılımının olduğu programda, hafızların Kur’an tilavetleri, kasideleri, ilahileri dinletileri ile başladı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda açılış konuşmasını yapan Gerede İlçe Müftüsü Hasan izmirli, ‘’İlk günden bu güne kadar güzel memleketimizde ilim irfanlı insanların yetişmesine vesile olan bütün hocalarımızın mekanı cennet olsun. Bu hizmet canla başla sürdüren kitaba sünnete bağlı hafız yetiştirmeye gayret eden hocalarımıza teşekkür ediyorum. Allah razı olsun diyerek dua ediyorum’’ dedi.

Gerede Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak imamlar ve hocalar birlikte yaygın din eğitimi  hafızlık eğitime önem verdiklerini vurgulayan İzmirli, ‘’Her yıl hafızlar yetiştiriyoruz. Cemiyetler açıyoruz. Ben bu cemiyetin ve Melih Gökçek Kültür Merkezi’nde düzenlenen hafızlık cemiyetinin hayırlı olmasını iyiliklere vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Hafızlığını yapan 14 tane gencimizin ve kız öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Allah CC hep hafız kalmayı, yaşamayı Kur’ana sünnete ülkemize devletimize ve milletimize hizmet etmelerini hangi makamda bulunurlarsa bulunsunlar hizmet etmelerini millet, devlet ve diyanet adına talep ediyoruz. Allah yüzlerini ak yollarını açık etsin. Gençleri bizlere emanet eden hafız olarak yetişsin diye gayret eden anne ve babalarını da tebrik ediyorum. Gençlerimizin hafız olarak yetişmesi noktasında maddi ve manevi Allah rızası için bolca bağışta bulunan Geredeli hayır sever iş adamlarımızı tebrik ediyor, teşekkür ediyorum. Allah razı olsun’’ şeklinde konuştu.

İzmirli, Hafızlar yetiştirme noktasında bir ve beraber olmayı rabbim hepimize nasip eylesin diyerek sözlerini sona erdirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş ise,  Allah Resulü Efendimizin en büyük mucizesinin Kur’anı Kerim’in yer yüzüne inmesi ve yer yüzünü aydınlatması ve nuruyla bütün insanlığı karanlıktan aydınlığa çıkarması cenabı hakkın en büyük takdirlerinden biri olduğunu söyledi.

‘’Kur’an’ın inişi mucizedir’’ diyen Erbaş, ‘’Efendimize 23 süre zarfından peyder pey gönderilmesi bir mucizedir. Okunması bir mucize. Ki dünyada hiçbir kitap yoktur. En büyük mucizesi ise ezberlenir oluşudur’’ dedi.

6 yaşından sonra her yaşta hafızlık yapabileceğini kaydeden Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, ‘’Bu sene 6 yaşında bir yavrumuzun hafızlık yaptığını gördüm. Nerden sorsak okuyor. İleriki yaşlarda da hafızlık yapılabilir. Düzce’de 3 sene önce 83 yaşındaki bir amcama hafızlık belgesi vermek nasip oldu. Bizim için hafızlık başlama yaşı en verimli çağı 13-14 yaşlarıdır’’ diye konuştu.

Hafızlık geleneğinde zaman zaman sıkıntılı günler geçirildiğini belirten Erbaş, ‘’Yapanların sayısı azalıyor. 2011 yılına kadar 5. Sınıfı bitiren yaz kurslarına dahi gidemiyordu. 8. Sınıfı bitiremeyenlerde kışın açılan Kur’an kurslarına kayıt yaptıramıyordu. 15 yaşına kadar bir Kur’an kursuna kaydını yaptırıp hafızlık yapamıyordu. Yasaktı. O yasaklar kalktı hamdolsun. O zaman iş bize düşüyor. İş annelere babalara düşüyor. Ülkemizin nüfusu 77 milyon. Hafız olan 127 bin. Bu sayı gerçekten çok az. Bu sayıyı azaltmak için Önemli bir projeye imza attık. Birincisi örgün eğitimle birlikte hafızlık yapmak. Diğer metod ise eğitim öğretime bir yıl ara vererek. Ara vermeden eğitim de Kur’an kursunda hafızlıklarını yapacaklar okulda da eğitimlerini alacaklar. Şuan Türkiye’de 20 tane okulu bu projeye başlattık’’ ifadelerine yer verdi.

Diplamalarımızı değiştirildiğinden bahseden Genel Müdür Erbaş, ‘’Diplomalarımızın üst kısmında besmele ile başlıyor. Sağında ve solunda birer ayet ve altında hafızlarımızın isimleri var. Ayette Kur’anı biz indirdik. Onun muhafızı biziz. Kulu sayesinde koruyor. Diğer hadiste ise Kur’anı okuyup ta ezberleyen kişi sürekli bir şekilde meleklerle yada melekler sürekli onunla beraberdir. Nerde kur’an okunuyor dinleniyorsa rahmet melekleri orada olur kanatlarını açarlar. Ve oraya bereket yağdırır buyuruyor Efendimiz’’ dedi.

Erbaş, hocaları, hafızları, ailelerini, müftüleri ve bütün emeği geçenleri kutlayarak sözlerine son verdi.

Cuma namazı sonrası Hocazade Kemaleddin Efendi Yatılı Kız Kur’an Kursu’nda hafızlıklarını düzenleyen bayan öğrenciler içinde Melih Gökçek Kültür Merkezi’nde program düzenlendi.

Konuşmaların ardından , Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Belediye Başkanı Mustafa Allar, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, İl Müftüsü İzani Turan, İlçe Müfüsü Hasan İzmirli, İlçe Başkanı Ali Şafak, Tarım Bakanlığı Müşaviri Metin Karaoğlanoğlu tarafından Gerede Müftülüğü Gerede Erkek Kur’an Kursunda ve Hocazade Kemaleddin Efendi Yatılı Kız Kur’an Kursu’nda hafızlıklarını tamamlayan 18 öğrenciye hafızlık icazet belgeleri, altın ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

hafızık-ana

12

11

10

9

8

7

6

5

4

ana

2

1

3

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
HAFIZ OLAN 18 ÖĞRENCİ İCAZETLERİNİ ALDI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 15 Ağustos 2015, 15:36

    (Bu yavrularımızın halini rahmetli Hocamızın görmesini çok isterdim.) Merhum Erbakan hocamızın duygu ve düşüncelerine sahip, onun gibi vatanı ve milleti için halisane duygularla milliyetçilik ruhunu çıkarsız özümseyen, milli görüş ve Hakk yolundaki maneviyatıyla ülkemizin geleceğine güneşin aydınlatması gibi ışık tutan, “Hakk geldi, batıl zail oldu!” düsturunu içşelleştirip her söyleminde hatırlayan ve hatırlatan, İsrail (Yahudi) oyunlarını o kadar iyi biliyorduki her seferinde açıkça söylemekten hiç çekinmeyen devlet adamlarımızın eksikliğini Peygamber efendimizin övgüsüne mazhar olmuş, şehit kanıyla yoğrulmuş bu topraklarda gösterme Ya Rabbi! Âmin.

    Cevapla