Samsun Havza’da Bayram Yoğunluğu

samsun havzada bayram yogunlugu LCdkMCPp.jpg

Havza’da Kurban Bayramı’nın kıyma telaşı hız kesmeden devam ediyor. Kasaplar, bayram coşkusunu damaklarda yaşatmak için yoğun bir mesai harcıyor.

Kasap ve Şarküterilerde Yoğunluk Yaşanıyor

Samsun’un Havza ilçesinde kasap ve şarküterilerde Kurban Bayramı’nın ilk günü başlayan kıyma mesaisi devam ediyor. Kurban kesim telaşını tamamlayan vatandaşlar, etlerinin bir kısmını kıyma çektirmek için kasapların yolunu tutuyor.

Bayramın ikinci gününde de devam eden bu yoğunluk, kasap ve şarküterilerde hareketlilik yaratıyor. Kıymanın kilogramı 5 ila 10 lira arasında çekilirken, kasaplar ve şarküterilerde uzun kuyruklar oluşuyor.

Etin Dinlenmesi Gerek

Şarküteri dükkanı işleten İbrahim Çil, her yıl olduğu gibi bu sene de kasapların kıyma çektirmek isteyen vatandaşlarla dolduğunu belirtti. Çil, “Vatandaşların kıyma çektirmek için getirdiği et poşetleri sırada bekliyor. Kıyma çekilecek etin en az 24 saat dinlenmesi gerekiyor. O zaman kıyma daha güzel oluyor.” dedi.

Bayram süresince yaklaşık 6-7 ton kıyma çektiklerini anlatan Çil, “Bu sene havalar çok sıcak gidiyor, o yüzden ilk günden kıyma çekmeye başladık.” ifadesini kullandı.

(AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Samsun Havza’da Bayram Yoğunluğu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir