DERİ İHTİSAS OSB’DEN BASIN BİLDİRİSİ

featured

Gerede Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı yazılı basın açıklaması yaparak bilgilendirme yaptı.

Gerede Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı; “Son günlerde gerek sosyal medyada gerekse yazılı ve internet basınında Gerede Tabakhaneleri çevreyi kirletiyor, Gerede deri fabrikaları atıklarını çaya, dereye bırakıyor haberleriyle ilgili açıklama yapma ihtiyacı hâsıl olmuştur.

Gerede Deri İhtisas Sanayi Bölgesinde yaklaşık 3bin kişinin çalıştığı 130 fabrikada üretim yapılmaktadır. Gerede’de üretilen deriler Türkiye’nin ayakkabılık deri ihtiyacının en az %50’sini karşılamaktadır. Gerede’de Deri üretiminin geçmişi babadan oğula/ustadan çırağa sistemiyle 900 seneye kadar uzanmaktadır. Şehir içerisinde kalan tabakhanelerin taşınma süreci de devam etmektedir. 1 Milyon m2 üzerinde bir alanda şu anda 50 fabrikanın yapımı devam etmekte olup 11 fabrikamız inşaatını tamamlayıp son derece modern bir ortamda çalışmalarını sürdürmektedir.

Son günlerde; Yerel ve ulusal basında çıkan bu haberler her yıl bir dönem gündeme getirilip servis ediliyor. Bir önceki yılda aynı şekilde bu haberler basında yer aldı.

Konuyla ilgili Gerede Belediye Başkanı aynı zamanda Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Başkan Yardımcısı Mustafa Allar açıklama yaptı; “Bildiğiniz üzere Ulusu Deresinde bulunan suyun bir kısmı Ankara’nın içme suyu kullanımına sunuldu. Derede debi düştü. Oksijensizlikten kaynaklı zaman zaman balık ölümleri de gerçekleşmekte. Havaların kurak geçmesi nedeniyle de hali hazırda Ulusu da şu anda su bulunmamaktadır. Dereyi besleyen Markuşa tamamen kurumuş vaziyettedir. Geçtiğimiz günlerde bu çayın kuruduğuna yönelikte haberler basında yer aldı. Deri Organize Sanayi Bölgemizde arıtma tesisi bulunmaktadır ve çalışmaktadır. Elimizden gelen tüm tedbirleri alarak yaklaşık 3,5 Milyon TL harcayarak Arıtma Tesisimizi revize ederek yeniledik. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde tesislerimiz aktif durumdadır.

Diğer çevresel atıkları, kromlu talaşlarını ve arıtma çamurunu da Düzenli Depolama Bertaraf Tesisinde imha etmek amacıyla Geri Dönüşüm Firmasıyla görüşmelerimiz tamamlanmak üzere. Sözleşme yapılacak ve bu atıklarda imha edilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızdan alacağımız kredi ile yaklaşık 6bin M3’lük Yeni Arıtma Tesisi yapımı için de çalışmalar devam ediyor. Bakanlığımız yakında ihaleye çıkacak ve 1,5 ile 2 sene içerisinde de yapımı tamamlanacak. Gerede Ulusu Deresinin daha temiz daha kullanılabilir bir havza olması için gerek Bakanlık olarak gerekse Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ile birlikte çalışmalar yürütülmektedir. Ayrıca Belediye Başkanı olmam hasebiyle Karma OSB’de bulunan fabrikalarında atıkları kontrol altında. Kendi ön arıtmaları bulunuyor. Denetimleri yapılıyor. Buranın atıklarından numuneler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce alınıyor ve takibi yapılıyor. Basında Gerede Tabakhaneleri ile ilgili yer alan haberler Gerede Deri Sanayisini yıpratmak amaçlı olup asparagas haberlerdir. Ne Çevre için Sanayiyi, ne Sanayi için Çevreyi kurban etmeyeceğiz. Çalışmalarımızı bu minvalde devam ettiriyoruz” dedi.  Kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadelerine yer verildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DERİ İHTİSAS OSB’DEN BASIN BİLDİRİSİ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir