GEREDE’DE 23 BİN 286 AŞI YAPILDI

featured

Gerede İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından ilçemiz 92 köyünde bulunan büyükbaş hayvanlar için 23 bin 286 adet şap ve LSD aşısı yapıldığı belirtildi. İlçemiz Gerede’de ki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara yönelik aşı ve kontrol çalışmaları Tarım İlçe Müdürlüğü ekipleri tarafından aralıksız devam ediyor. Aşılama çalışmalarının pandemi süreci içerisinde de ara vermeden devam ettiği belirtilerek, çiftçilere bereketli kazançlar dilendi.

EHEMMİYET GEREKTİREN BİR KONU

Tarım İl Müdürü İzzet Murat konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Gerede ilçemizde dahil olmak üzere İlimizde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarımıza yönelik aşı çalışmaları pandemi süreci de dahil olmak üzere ara vermeksizin devam etti. Yaşadığımız pandemi süreci de gösterdi ki hayvan sağlığı ve insan sağlığı ayırt etmeksizin ehemmiyetle üzerinde durmamız gereken bir konudur. Hayvan sağlığı eşittir insan sağlığı düşüncesi ile hareket eden bakanlığımız aşı çalışmalarını aralıksız sürdürerek olası zoonoz hastalıklara karşı hayvanlarımızı dolasıyla da insanlarımızı koruma faaliyetlerini sürdürmektedir” dedi.

İl genelinde toplam 250 bin hayvanın programlı bir şekilde aşılandığını belirten Murat; “Aşı çalışmalarımız kapsamında her yıl şap, çiçek, ,şarbon, brucella, mavi dil, koyun keçi vebası ve kuduz hastalıklarına karşı ilimizde bulunan yaklaşık 130 bin büyükbaş ve 120 bin küçükbaş olmak üzere 250 bin hayvan varlığımıza programlı ve düzenli olarak konum ve sayı ayırt etmeksizin aşı ve kontrol uygulamaları yapmaktadır. Bunun yanında küpeleme faaliyetleriyle de hayvan varlığımızı kayıt altına almaktadır” ifadelerine yer verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
GEREDE’DE 23 BİN 286 AŞI YAPILDI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir