KURUKAN’DAN 17 NİSAN DÜNYA HEMOFİLİ GÜNÜ MESAJI

featured

Geredeli hemşerimiz Türkiye Hemofili Derneği Bolu İl Temsilcisi Cemal Kurukan, 17 Nisan Dünya Hemofili Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

THD Genel Başkanı Prof. Dr. Bülent Zülfikar’a teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kurukan açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Hemofili, genetik yolla nesilden nesile aktarılan, doğuştan itibaren görülen, kanda faktör ismi verilen ve pıhtılaşmayı sağlayan protein yapısındaki maddelerin eksik olduğu, ömür boyu tedaviye ihtiyaç duyulan bir kanama hastalığıdır. Kanama bozukluğu olanlara, zamanında ve doğru tanı konulması çok önemlidir. Ayrıca tanı konulduktan sonra hastaların tedavi ve takipleri için, farklı dallardan uzmanların birlikte çalışması şarttır. Hastalar yeterince tedavi edilmezlerse maalesef çok erken yaşlarda sakatlığa mahkûm olmakta hatta kaybedilmektedirler.

Türkiye Hemofili Derneğimiz, hemofili hastalarına ve ailelerine 1992 yılından beri karşılıksız hizmet vermekte, yaptığı bilimsel ve sosyal çalışmalarla konuyla ilgili uzmanların yetişmesine ve hastaların tedavisine katkıda bulunmakta, ülkemizi Avrupa Hemofili Birliğinde ve Dünya Hemofili Federasyonunda başarıyla temsil etmektedir.

Dünyadaki 650 bin hemofili hastasının maalesef yarıya yakını yeterli tedavi alamamaktadır. Ülkemizde yaklaşık 80 bin kişiyi ilgilendiren hemofili ve diğer kalıtsal kanama bozukluğu olanların yarıya yakını Türkiye Hemofili Derneği, onun il temsilcilikleri ve bilim kurulu üyelerinin takip ve tedavi hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Hastaların ne zaman kanayacağı belli olmadığından, bununla mücadele eden sağlık mensuplarının ve sivil toplum kuruluşlarının çok iyi organize olması gerektiği aşikardır. Kamu yararına çalışan derneğimiz bu yükümlülüğünü 28 yıldır üstün bir başarı ve gönüllülük esasıyla sürdürmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dünya Hemofili Federasyonu (WFH) ve Sağlık Bakanlığımız 17 Nisan Dünya Hemofili Gününde kamuoyunun bu hastalığa daha dikkatinin çekilmesi, resmi otorite, sivil toplum kuruluşları ve bu sorunu bedeninde, evinde daha da önemlisi yüreğinde yaşayanları bir araya getiren kutlama programları gerçekleştirmektedirler. Türkiye Hemofili Derneğimiz de bu bilinç ve amaçla, COVİD-19 salgınını önleme kurallarını da dikkate alarak, 17 Nisan 2020 Cuma günü, 17.00 – 19.00 saatleri arasında internet ortamında, bilimsel ve sosyal bir program ile Dünya Hemofili Gününü kutlayacaktır.

Daima “Ya Kanama Durmazsa” endişesini yaşayan tüm kalıtsal kanama bozukluğu olan hastalarımıza bilimden aldığı gücü, gönülden geçirerek sunan Türkiye Hemofili Derneğinin bu etkinliğinin kamuoyuna duyurulması konusunda görsel ve yazılı basın kuruluşlarımızın katkıları tartışılmazdır. Düzenlediğimiz 17 Nisan 2020 Dünya Hemofili Günü Kutlama Programımızı ajandanıza kaydetmenizi, bu dönemde yapacağınız yazılı ve görsel programlarınızda sizlere her zaman destek verebileceğimizi hatırlatarak, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da desteğinizi bekler, saygılar sunarız” ifadelerine yer verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KURUKAN’DAN 17 NİSAN DÜNYA HEMOFİLİ GÜNÜ MESAJI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir