Mustafa Gökkaya’nın kaleminden (CENGİZ BEY GİDİYOR CENGİZ BEY GELİYOR)

featured

CENGİZ BEY GİDİYOR CENGİZ BEY GELİYOR

Kaymakamlarımızda görev değişimi olurken bende geçmiş kaymakamlarımızı masaya yatırayım istedim. Çünkü ilçemizde devletimizi temsil eden en üst makam kaymakamlarımız. Geçmişten günümüze birçok kaymakamımız oldu.

Kimi sessiz sakin iktidar siyasetçileri ne dediyse yaptı, kimisi devleti temsil noktasında her şeyin hakkını verdi, kimisi de gelecekte ülkemizin altına dinamit koymak için kendine kariyer yaptı. Diyeceksiniz nasıl olur? Bal gibi oluyor.

İlçemizde geçmişte görev yapmış kaymakamlarımız kimler diye bir araştırma yaptım, kim nerede ne yapmış, ne halde derken ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Tabi aşırı derinlemesine olmasa da yüzeysel yaptığım araştırmada kimler gelmiş kimler geçmiş. 1956 yılından 2020 yılına kadar görev yapan kaymaklarımızın birçoğunu yaşım itibari ile hatırlamasam da, içlerinde meşhur olanları yok değil. 1956-2020 yılları arasında Cengiz Ünsal beyle birlikte 32 kaymakam görmüş Gerede’miz.

Münir Naif GÜNEY 1960-1961 de Gerede kaymakamlığı yapmıştı, 1980 darbesinden sonra Köy işleri ve kooperatifler başkanlığı ve Türkiye İş bankası A.Ş. yönetim kurulu üyeliği.

  1. İhsan YALÇIN (1966-1966) SHP İstanbul Sarıyer Belediye başkanlığı görevi.

Nuri YAMAN (1980-1980) BDP Muş Milletvekili oldu. BDP Gurup başkanıydı.  Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında terörist başına sayın demiştir… Hatta bu ibareyi kullanmakla kalmayıp ” kürt özgürlük hareketinin önderi” demiştir. Kalp krizi sonucu öldü.

Hüseyin Avni MUTLU (1986-1987) Hepimiz onu İstanbul valiliğinden tanıdık.  Fetö olaylarında Silahlı terör örgütüne üye olmak suçu ile tutuklandı, 14 Temmuz 2017 tarihinde ihraç edildi. FETÖ davasında 3 yıl 1.5 ay hapse mahkûm edilen Hüseyin Avni Mutlu, 13 Aralık 2018 tarihinde tahliye oldu.

Şerafettin TUĞ (1989-1990) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Manisa Vali yardımcıları Şerafettin Tuğ tutuklanarak cezaevine gönderilirken kanun hükmünde kararname ile ihraç edildi.

Süleyman ERDOĞAN (1991-1992) Antalya Aksu Kaymakamlığı sırasında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklandı.

Bunların dışında ilçemizde geçmişte görev yapan, , kaymakam, vali ve vali yardımcılığı görevlerini devam ettiren yada vefat eden devlet adamlarımız da yok değil.

Yaşımızın genç olması nedeniyle en çok sevdiğim kaymakam Mustafa Masatlı olmuştur. Devleti temsil noktasında görev süresi içinde dimdik durmuş çalışkan bir kaymakam idi. Bayrağı yere düşürmeyen devletçi duruşu ile dikkati çekiyordu. O dönemde Gerede siyasetçileri ve ekâbir tayfası tabi sevmedi böyle adamları. Gün oldu devran döndü, Şimdilerde Amasya Valisi olarak devleti temsil noktasında görevlendirildi. Atayanların eli dert görmesin.

Sonuç olarak, Gerede’nin siyasetçilerinin yeteri kadar mülki idare amirlerimiz konusunda duyarlı olduklarını düşünmüyorum.  Bizim vatansever devlet adamlarına sahip çıkmamız elzemdir. Geçmişte Vatansever Kaymakam ve Vali adaylarımıza görev verilmez iken yada görevde yükselmesinin önü tıkanırken, Teröristin, Pensilvanya’dan, dağ başından gelip Ankara’da devlet olma yolunda ilerlediğini şahit olmuşluğumuz var.  Benimle uyumlu çalışsın ama ne fikri zikri beni ilgilendirmez demek te yakışmaz. Geçmiş dönemde Fetönün kayığında olan,  il düzeyinde Vali, İlçede Kaymakam tarafından organize edilen bürokrasi, etkili kimliklerle devlet imkanlarıyla devletçi vatansever insanlara tehdit unsuru olarak, muhafız alayı gibi gezmekte, yaranma dürtüsüyle her türlü pervasızlığı sergilemekteydi. Özellikle bürokrasinin bu ayağı, geçmişte halkın kılcal damarlarına kadar inmekte kullanılmıştır. Kısacası siyasetçilere tavsiyemdir; devletçi bir mülki idare amiri ile geçinemeyip, başkasının kurşun askerini bağrınıza basmayın. Allah ilçemize ve ülkemize vatansever mülki idare amirleri nasip eylesin.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mustafa Gökkaya’nın kaleminden (CENGİZ BEY GİDİYOR CENGİZ BEY GELİYOR)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir