ÖĞRETMENLERDEN “BALAM” İSİMLİ DİJİTAL DERGİ

featured

Bolu’da yirmi bir kişilik öğretmen kadrosu tarafından oluşturulan “Balam” dergisi, sürdürülen hazırlık aşamasının ardından 21 Aralık 2020 tarihinde ilk sayısıyla yayın hayatına merhaba diyecek.

Herkesin ücretsiz olarak ulaşabileceği Dijital derginin yönetim ekibi, yayın öncesi şu ifadelere yer verdiler: “Balam” dergisi, şu an için sayısı yirmiyi bulan ve her biri öğretmen olan yazar kadrosuna sahiptir. Dergimizin içerisinde heyecanla yazılmış birbirinden güzel öyküler, masallar, şiirler, düşünce yazıları; bilim, sanat ve teknolojiye dönük zengin içerikler yer alacaktır. Şunu büyük bir gururla söyleyebiliriz ki tüm yaşamlarını eğitime adamış bir yazar kadrosuna sahip olan “Balam” dergisinin yayın anlayışını şu ifadelerle özetleyebiliriz:

“İnsan ve toplumları gelişi güzel bir varlık olmaktan çıkarıp onlara anlam veren en temel olgunun değerlerle örülmüş bir hayat olduğu söylenebilir.  Bu manada insanın erdem arayışı ancak eğitimle birleştiğinde hedefine ulaşabilir. İnsanı bütünleyen temelde iki karakter yapısından söz edilebilir. Birincisi ahlaki karakterler olarak tanımlayacağımız; doğruluk, dürüstlük, adalet, diğerkamlık, vatanseverlik, yardımseverlik, fedakârlık, sevgi ve saygı gibi. İkincisi ise başarı karakterleri olarak tanımlayacağımız merak, çaba, umut, sabır, iyimserlik, memnuniyet, metanet, kararlılık, öz düzenleme becerileri gibi.” İşte bizler bu temel iki karakter yapısını dergimizin odağı haline getirdik ve balalarımızla iyi, güzel ve başarıya dair tüm düşüncelerimizi paylaşmak istiyoruz. Bu paylaşımlar, kuru lakırdıdan öteye geçerek öykü, masal, şiir, fabl ve düşünce yazılarımızın ruhunu; bilim, sanat ve teknolojiye dönük paylaşımlarımızın içeriğini oluşturacaktır.

Diğer taraftan ilköğretim sürecinde öğrencilerimizin ulaşmasını istediğimiz en temel kazanımlardan birinin okuma becerileri olduğu söylenebilir. Özellikle ilkokuma-yazma becerisini kazanmış bir çocuğun önündeki en ciddi entelektüel gelişimin nitelikli bir okur-yazar olma yetkinliği olduğu ifade edilebilir. Bu açıdan ilk ve ortaokul düzeyinde eğitim gören öğrencilerimizin hem karakter gelişimine dönük hem de seçici ve yetkin bir okuyucu olabilmesi için bu niteliklere uygun kitap, dergi vb. yayınlarla tanışması oldukça önemlidir. Bizler de “Balam” isimli dergimizi bu düşünceler Etrafında öğrencilerimizle buluşturmayı arzu ediyoruz.

Dergimizin İletilişim Adresleri:

E posta: dergimizbalam@gmail.com

Youtube kanalı: https://www.youtube.com/watch?v=BPmfk0qoDDk&t=49s

Instagram: dergimizbalam

Facebook: Dergimiz Balam

Not: 21 Aralık 2020 tarihinde tüm okuyucularımız dergimize şu an hazırlık aşamasında olan web sayfamızdan ulaşabileceklerdir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÖĞRETMENLERDEN “BALAM” İSİMLİ DİJİTAL DERGİ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir