ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

KÜÇÜLÜYORUZ

Mustafa Yavuz
Mustafa Yavuz
  • 26.03.2015

ana1927-1935 sayımlarında ülkemiz nüfusu yuvarlak 15 milyon iken Gerede nüfusu 60 bindir. 1990 sayımında ülke nüfusu 56 milyon Gerede yine 60 bindir. 1991 yılında Dörtdivan ve Yeniçağ nahiyeleri ilçemizden ayrıldığında Gerede 44 bindir. Esasen ayrılan nahiyeler çıkarılarak bakıldığında Gerede nüfusu başlangıçtan itibaren hep 40 binlerdedir. Ya şimdi? Ülkemiz nüfusu beşe katlanmışken Gerede 34 bine gerilemiştir. Bu olay Anadolu kırsalının ortak kaderidir. 1960’larda Avrupa ülkelerine ve ardından sanayileşen büyük kentlerimize hızla göç yaşanmıştır. Kalkınma insanları köylerden merkezlere çekmiştir. Bu nedenle başlangıçta 3 bin olan merkez nüfusu 23 bine çıkarken; köy nüfusu da 40 binlerden 9 binlere düşmüştür.

Geleceğimizi irdelersek:

Köy nüfusumuz yaşlanmış ve doğurganlığı azalmıştır. Merkeze katkı beklenmeyeceği gibi köyde de artış olmayacaktır. Merkeze baktığımızda geliş değil, dışarıya kaçışı gözlemlemekteyiz. Bir defalık yurt dışına ve büyük kentlere önceden gitmiş olanların bir kısmı emekliliklerinde sıla hasreti (eş dost çevre) nedeniyle dönmüş ve nüfusa eklenmiştir. Bu olguda tekrarlanmayacaktır. Bir zamanlar arpa buğdayı bir ekip 8-10 vermesine razı tırpan sallayıp döven döndürerek aylarca uğraşan ve yine 4 büyükbaş, 40 küçükbaş hayvan peşinde çoluk çocuk koşturan kanaatkâr köylü yoktur artık. Günümüz köylüsü de çağdaş yaşam istemektedir. Gerede ovası Kuzey Anadolu’nun sayılı ovalarından biri olmasına karşın; uzun kış mevsimi ve serin geçen baharları tarımda çeşitliliğe ve verime imkân vermemektedir. Tarla ve meralar atıl durumdadır. Meraların planlı kullanımı ile otlaklardan daha iyi yararlanabilen koyun keçi, yetiştiriciliği özendirilebilir. Ovamızdan geçecekse demir at (tren) doğa turizmi geliştirilip yaşam çiftlikleri kurulabilir.

Merkezimizde ise doğalgazın gelişi ve bilişim teknolojisindeki hızlı yayılma bir defalığına iş yerlerini sayısını artırmıştır. (Doğalgaz tesisatçılığı, cep telefonculuğu, internet cafe…) Bu meslekleri icra edenlerin sayısındaki artış klasik meslekleri de (fırın, manav, berber…) olumlu etkilenmiştir. (Denge oluşumuna kadar) söz gelimi bugün için 34 bin olan nüfusa 7 fırın veya çiğ köfteci yeterliyse bunların sayılarını 12’şere çıkaramazsınız. Sözün özü; yeni iş sahaları gerekmektedir.

F tipi cezaevi gelişini engelleyenleri kınarken; gündemdeki cezaevi’nin kaçınılmamasını diliyorum.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.