ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

NAMAZ

Mevlüt Özgez
Mevlüt Özgez
  • 28.03.2015

hocaSelat: Namaz demektir. Selat; Lügatta dua ve zikirdir. Fıkıhta tarifi ise belirli vakitlerde özel hareketlerle eve özel okuyuşlarla yerine getirilen bir ibadettir.

Namazın önemi ve fazileti

İlk görevimiz ve en büyük vazifemiz Allah’ın varlığına ve birliğine inanmak ve tasdik etmektir. İmandan sonra farzların en büyüğü ve en önemlisi ve en kuvvetlisi namazdır. Namaz imanın elameti göstergesi kalbin nurudur. Ruhun kuvvetidir. Müminin miracıdır. Mümin namaz sayesisnde hak tealanın huzuruna yükselerek onun manevi yakınlığına erer. İmanın kuvvetlendirir. Mümin için ne yüce şereftir. Bütün hakiki dinler insanlara namaz kılmalarını tavsiye etmiştir. Namaz ruhu temizleyen insanı yüksek duygulardan haberdar eden kötülüklerden alıkoyan, tefekküre, tevazuya ve intizama sevk eyleyen en güzel bir ibadettir.

 Namazın hükmü

Namaz: Kur’an hadis ve icma ile bir farzdır. Namazın farz oluşunu inkar eden kafir olur. Ancak faziletini inkar etmeksizin tembellikten dolayı namazı kılmayan görevini yapmamış ve haram işlemiş sorumluluk yüklenmiş olur. Kur’anı kerimde mübarek hadislerde namaza dair birçok emirler tavsiyeler vardır ki bütün bunlar islam dininde namaza ne kadar büyük ehemmiyet verildiğini gösterir. Mesela bir ayeti kerimede şüphesiz ki namaz, insanlar üzerinde vakitlenmiş bir farz olmuştur. Nisa Suresi 103. Ayeti kerime. ‘’Diyer bir ayeti kerime de sana vahy olunan kitabı oku’’. Namazı (Tadili erkan ve adabına riayet ederek) dost doğru kıl. Zira (dışındaki ve içinde tüm şart ve edeplere kamil manada eda edilen) o namaz. (Zina gibi) en çirkin olan şeylerden de (Şeran ve aklen red edilen) münkerden de kesinlikle alıkoyar. Allah’ın zikri) için meşru edilmiş ve bütünüyle zikirden ibaret olan namaz) ise elbette (diğer bütün ibadetlerden ) daha büyüktür. Allah’u teala bütün işlediklerinizi bilir. (Surei Enkebut 45. Ayeti kerime)

Bir hadisi şerifte SAV şöyle buyuruyor. Allah’u teala Müslüman olan her kadın ve erkeğe her gün beş vakit namazı farz kılmıştır. (Mecmeun’enhür cilt/1kitabu salar) diğer hadisi şerifte ise: namaz kişinin kalbinde nurdur. Artık sizden dileyen tenevvür etsin. Kalbindeki nuru artırmaya çalışsın. (deylemi; Firdevs; No : 3723, 2/388)

Namaz ile ilgili daha birçok hadisi şerifler vardır. Şimdilik bu kadarla yetinelim.

Kıl beşi kurtar beşi

O zaman rast gelir işin.

Beş vakit namaz kılan kendini cehennemden kurtarır. Dünya ve ahiret işleri yoluna girer.

Müminin miracı olan namaz miraç gecesinde Allah’ü teala Hazretlerinin biz müminlerine en büyük hediyesidir. Namaz dinin direğidir. Namaz ile dinimiz ve imanımız ayakta durur. Namazın dindeki yeri başın vücuttaki yeri gibidir. Nasıl ki başsız insan düşünülemediği gibi namazsız da mümin düşünülemez. Yani mümin, Müslüman olan kişinin. Mutlaka ve mutlaka namazı kılması lazım.

Eğer sana yar olayım diyorsan

Beş vakit farzını kıl kara gözlüm

Sende benim gibi beynamaz isen

Var git cehennemde yan kar gözlüm.

Müslümanlık kıldan ince bir yoldur.

Eğer ki sorarsan nimeti boldur.

Sabah namazında nefsinde öldür.

Yönünü cennete döndür kara gözlüm.

Eski büyükler özellikle de Sahabe-i ikram namaza çok önem verirlerdi. Misver bin mehreme radıyallahü an şöyle anlatır. Ömer Bin Hattab (Hz Ömer RA) mihrapta bıçaklandığında zaman zamanm baygınlık geçiriyordu. Bir keresinde yanına girdim. Üstüne örtü örtmüşler. Kendinden geçmiş vaziyette yatıyordu. Yanındakilere: durumu nasıl diye sordum.

-gördüğün gibi baygın dediler. Namaza çağırdınız mı eğer hayatta ise onu namazdan başka hiçbir şey korkutamaz ve uyandırmaz dedim. Bunun üzerine ey Müminlerin Emiri namaz kılındı dediler. Hz. Ömer RA hemen ayıldı ve öyle mi vallahi namazı terk edenin islamdan nasibi yoktur dedim. Kalktı ve yarasından kanlar akıtarak namazını kıldı. Namaz çok önemli bir ibadettir. Mevlam namazın değerini anlayıp hakkıyla kılmayı nasip etsin. Amin.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.