ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

Subuti sıfatlar

Mevlüt Özgez
Mevlüt Özgez
  • 24.12.2014

Kıymetli kardeşlerim değerli okuyucular.

İlk olarak Yüce Allah’ın zati sıfatlarını yazmıştık. Bu yazımızda kaldığımız yerden devam edeceğiz. Yüce Rabbimizin subuti sıfatları:

1 Hayat : Canlı ve diri olmaktır. Canlı olan her şey melekler, cinler, insanlar, bitkiler Yüce Rabbimizin hayati sıfatından olur ve onunla can sahibi olur. Rabbimiz HAY’dır.

2 İlim: Bilmektir. Bilgili olmak, alim olmaktır. Bilgili çok önemli dinimiz ilme ve alime çok önem vermiştir. Çünkü Yüce Rabbimiz ilk emre OKU’dur. Fakat niceleri bu emrini değişik konuda açıklar. Halbuki biz ayetleri ayet ile veya onun bilinci ile Hz. Muhammed SAV’den anlarız ki Yüce Rabbimiz, bir ayetinde Ya Muhammed SAV sana vahyedileni oku yani ayetleri oku Kur’anı oku. Çünkü bize o emanettir. Yine bir ayetde Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:

Ahirette nice insanlar kör hasredilecek. Onlar ise Ay Rabbim! Niçin kör olarak haşrettin. Halbuki ben görüyordum diyecek. Fakat Rabbimiz, cevaben sana ayetler geldi. Sen ise onu unuttun diyecek. Kıymetli kardeşlerim ilim çok önemli. Allah Rasulü SAV ise ilime ve alime çok önem vermiştir. Kur’an ve sünnet çerçevesinde yürüyen ecdadımızda ilme ve alime önem vermiştir. Alimin uykusu cahilin ibadetinden üstündür. Çok Hadisi şerifler mevcuttur. İlerki yazımızda inşallah değineceğiz. Ecdadımız ise cahil dostun olmaktansa alim düşmanın olsun daha iyi veya ey genç ilim öğren. Çünkü cahillik ayıptır. Cahilliği ise ancak himar razı olur. Diyerek ilme ve cahilliği açıklamıştır. İlim dedikçe ilim farz, vacip, sünnet ve mustahap olduğu ilimler vardır.

Rabbimizin ikinci sıfatı ilimdir. İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir. Sen kendini bilemezsen bu kuru bir emektir. Diye rabbimiz öğrenmek için kendini bilen rabbini bilir. Diye rabbimizi tanımak lazımdır.

3 semi: işitmek

4 Beşar: görmek

5 İrade: dilemek

6 Kudret: Gücü vermek

7 Kelam: Söylemek Konuşmak

8 Tekvin : İcat etmek yaratmak.

Diğer sıfatlar açıklamak ilerde inşallah çünkü bu sıfatları iyi bilmemiz lazımdır. Bunlar bilinmeden Yüce Allah, bilinmez. Rabbimiz bilinmeyince cahillik artar. Saçma sözler çoğalır. Mesela yukarıda Allah var. Haşa adam icat etti yarattı. Haşa. Bazı filmlerde Müslümanların imanını zedelemek için buna benzer çok sözler vardır. Gelin kendimizi küfür sözlerden koruyalım. Ben bilmiyordum diye mazeret kabul edilecek mi iyi düşünelim. Bize bu yazma fırsatını veren kardeşlerime ve siz değerli okuyucular ve bizler her birimizi rabbim huzur birlik bereket versin. Bir sonraki yazıda buluşmak ümidiyle Allah’a cc emanet olun.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.