ÇAMLICA’DAN MOTİVE SEMİNERİ

featured

3 Çamlıca’dan motive semineriGerede Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, yükseköğretime geçiş sınavı öncesi öğrenci ve velilere yönelik Eğitimci Yazar Sait Çamlıca tarafından moral ve motivasyon semineri düzenlendi.

İ.H.L. M. Ziya Kahraman Spor Salonu’nda Eğitimci Yazar Sait Çamlıca’nın anlatımıyla gerçekleşen seminere öğrenci ve veliler yoğun ilgi gösterdi. 15 Mart Pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) hazırlanan öğrenciler için eğitim seminerleri düzenlenerek öğrencilere sınav öncesi moral motivasyon sağlandı. Hizmetlerinde eğitime öncelik veren Gerede Milli Eğitim Müdürlüğü öğrencilerin YGS sınavına hazırlanmasına yardımcı olmak ve başarılarını arttırmak amacıyla eğitim seminerleri düzenledi.

Eğitimci Yazar Sait Çamlıca tarafından verilen seminerde velilerin ve öğrencilerin motive edilmesine etki sağlayan seminerler ile sınava hazırlık sürecinde neler yapılması gerektiği anlatılıyor. Öğrencilerin üzerlerindeki sınav heyecanını atabilmesi için neler yapması gerektiği ile ilgili bilgi verilirken, ders çalışma yöntemleri de anlatıldı. Gençlerin ders çalışmasına engel olan unsurlara ve sınav öncesi nasıl ders çalışılması gerektiğine vurgu yapan Sait Çamlıca anlatımıyla öğrencilerimizde farkındalık yarattı.

Eğitimci Yazar Sait Çamlıca konuşmasında öğrencilere beşikten mezara kadar ilim tahsil edin, diyen bir Peygamberin ümmeti olduğunu hatırlatarak öğrencilere bol bol kitap okumalarını tavsiye etti. ‘Kitap bilgi, bilgi hayattır’ diyen Çamlıca, “Ciğerleriniz için oksijen ne kadar önemliyse beyniniz içinde “bilgi” o kadar önemlidir. Hatta beyni bilgisiz bırakmak daha çok acı verir insana. Oksijensiz kalan insan beş dakika içinde can verir ama bilgisizliğin bir toplumu ne kadar olumsuz etkilediğini yaşadıklarımız bize öğretiyor. Bilgisizlik yavaş yavaş öldürür. Uzun ve sürekli çekilen acılar, kısa ve ani acılardan daha fazla sıkıntı verir insana, “Ne olacak bu dünyanın hali?” değil, “Ne olacak benim halim?” demeye başlamadığımız sürece sorularımızın ve sorunlarımız cevabını bulamayacağımızı kaydeden Çamlıca, ‘’Medeniyeti kitaplar kurar. İnsan zihnini kitaplar inşa eder. Bilgi beynin vitaminidir. Okuyan insan, beynini geliştirir, kendini yetiştirir ve başarı yollarını keşfeder. Okumayan, beynini tembelliğe iter. Tembel zihinler, fetihler ve keşifler yapamaz. Sürülerin idarecisi olmak isteyenler, okuyanlardan hoşlanmazlar. Dikkat edilirse yasaklar, daha çok ihtilallerde, sıkıyönetimlerde ve demokrasinin askıya alındığı sıralarda getirilir. İnsanı diğer canlılardan farklı kılan en önemli özellik, göstereceği başarı veya başarısızlıkla sadece kendi hayatını değil, ailesinin, toplumunun, devletin veya insanlığın kaderini de değiştirebilecek kudret ve kabiliyette olmasıdır’’ şeklinde konuştu.

Çamlıca, ilk insan ve ilk peygamber Hz. Adem’in on sayfalık bir kitapla vazifelendirilişi, insanların kitapsız idare edilemeyeceklerinin en açık delili olduğunu söyledi.

Millet olarak eğitime önem verdiğimizi anlatan Çamlıca, ‘’En büyük hatamızı eğitimi diploma sanmamızdır. Eğitim diploma almak değildir. Kendini yetiştirme alışkanlığı kazanmaktır’’ düşüncelerine yer vererek sözlerini tamamladı.

 3 Çamlıca’dan motive semineri (1)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÇAMLICA’DAN MOTİVE SEMİNERİ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir