GEREDE’DE 172 ÇİFT EVLENDİ

featured

nikah2Gerede’de 2014 yılında 172 çift dünya evine girdi. Gerede kayıtlarına göre, son 3 yılda evlenme sayısı azaldı.

Gerede’de 2012 yılında 285 çift, 2013 yılında 180 çift evlenirken 2014 yılında bu sayı 172 kişi olarak belirlendi. Konuyla ilgili açıklama yapan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Peygamber Efendimiz ben kıyamet gününde ümmetimin çokluğu ile övünürüm buyduğunu hatırlatarak, ‘’İnsanımızın çocuk yapması gerekiyor. Avrupalıların çocuk yapmamasından dolayı nesil yaşlanıyor. İş gücü azalıyor. İnsanımız Avrupalılara karşı güçlü görünmek ve neslin devamı için çok çocuk yapması gerekir. Efendimiz zamanında sahabelerinin bile çok çocuğu vardı’’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerinden yola çıkan Allar, ‘’1 olur garip olur, 2 olur rakip olur, 3 olur dengi olur ve 4 olur bereket olur gerisi Allah kerim’’ diyerek, evli ve evlenecek çiftlere Gerede nüfusunun artması için çocuk yapmalarını istedi.

Resmi gazetede evlenmeden önce “Evlenme Ehliyeti Belgesi” alınması gerektiğine dair kanunun çıktığını belirten Allar, ‘’Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu Kararı’nda, Evlendirme Yönetmeliği’nin 2. maddesinin birinci fıkrasına, “Evlenme Ehliyet Belgesi: Kişinin evlenme anındaki milli hukukuna göre evlenme ehliyeti ve şartlarının yer aldığı ve evlenmeye sakınca bulunmadığını gösterir belgenin” olması gerektiğine ilişkin bent eklendi. Ayrıca, Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırılan yönetmelikte yer alan “evlenme” tanımı, “Bir kadın ve bir erkeğin usulüne göre yetki verilmiş bir memur önünde bir aile kurmak amacı ile yapmış oldukları medeni hukuk sözleşmesi” şeklinde değiştirildi. Tanımlar bölümüne eklenen “Evlenme Ehliyet Belgesi” de, “kişinin evlenme anındaki milli hukukuna göre evlenme ehliyeti ve şartlarının yer aldığı ve evlenmeye sakınca bulunmadığını gösterir belge” diye ifade edildi. Evlenme dosyalarında bulunacak belgeler bölümünde de değişikliğe gidildi. Buna göre, yaşlarının küçüklüğü veya kısıtlama sebebiyle evlenmeleri ana, baba veya vasinin rızası ya da hakimin iznine bağlı olanlar, müracaat sırasında beyannameye bunların rızalarını gösterir belgeyi ya da hakimin izin belgesini eklemek zorunda olacak’’ diye konuştu.

 nikah

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
GEREDE’DE 172 ÇİFT EVLENDİ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir