KÖYLERDE FERFENE GELENEĞİ YAŞATILIYOR

featured

ferfene1Gerede’de köylülerin birbirleriyle kaynaşması için düzenlenen “ferfene” geleneği devam ediyor.

Ferfene geleneği, bu isimle eskiden beri uygulanmakta olduğu köylerimizde, halk kültürümüzün en önemli özelliklerinden olan yardımlaşma, ortak hareket etme ve iyi komşuluk ilişkileri gibi fonksiyonları bir arada görmek mümkün.

Düzenlenen ferfene ve sohbet toplantılarına Gerede protokolü de yoğun ilgi gösterdi. Ferfenelere Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, AK Parti İlçe Başkanı Ali Şafak, AK Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri Yasin Turan, Mehmet Demirer ve Hüseyin Altun, İl Genel Meclis Üyeleri Yusuf Gökçe ve Üzeyir Ercivan, Belediye Meclis Üyesi Recep Tok , Özel idare müdürü İsmail Bilgücü ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Camcı katıldı.

Geçmişte Anadolu’nun birçok yerinde farklı isimlerle çeşitli uygulamaları görülen “ferfene” geleneği Gerede köylerinde yaşatılmaya devam ediyor.

Köylülerin soğuk kış gecelerinde bir araya gelerek, sohbet ettikleri, köyün sorunlarını konuştukları ve ihtiyaç sahibi komşularına yardım topladıkları sosyal dayanışmanın önemli bir parçası olan “ferfene”, kendine has yemek kültürü olan hindi, kaz, ve dana kuş başı yemeğinden oluşuyor.

Düzenlenen ferfene gecesinde düdük bulma, yüzük, kim vurdu gibi çeşitli oyunlar sergilenerek renkli ve eğlenceli hale dönüştürülüyor.

Tarım faaliyetlerinin sona erdiği soğuk kış gecelerinde köylüleri bir araya getirerek, kaynaşmalarını ve toplumsal bütünlüğü sağlayan ferfene, caminin vatandaşa açık toplantı salonunda düzenleniyor.

Ferfeneye katılan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, bu güzel geleneği yaşatan ve bizleri davet eden köylülere teşekkür etti.

Bu tür etkinliklerin birlikteliği sağladığını anlatan Allar, ’’Bu gelenek tabi bizden önce de vardı, inşallah bizden sonra da yaşayacak. Bizden sonraki nesiller böylelikle birlik ve beraberliğini koruyacak. Birbirine sahip çıkacaklar. Bu gelenekle aynı zamanda muhabbeti, sevgiyi ve dostluğu geliştireceğiz. Köylerde olan birlik, beraberliği daha güçlü bir şekilde sağlayacağız’’ dedi.

Allar, dışardaki köyden büyük şehirlere göç eden ailelerin de bu geleneğe çocuklarıyla iştirak etmesinin bundan sonra da bu geleneğin devam edeceği anlamı taşıdığını kaydetti.

Ferfeneye katılan vatandaşlarda iş yoğunluğunun azaldığı kış aylarında boş zamanları ferfene ile değerlendirdiklerini belirterek, emeği geçenlere teşekkür ettiler.

ferfene7

ferfene6

ferfene4

ferfene3

ferfene2

ferfene1

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KÖYLERDE FERFENE GELENEĞİ YAŞATILIYOR

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir