KURS, YOĞUN TALEPLE BAŞLADI

featured

osmanlıca kursu“Tarihimi Öğreniyorum” projesi kapsamında, Gerede İlçe Müftülüğü ve Merkez Kur’an Kursu’nda, İlçe Müftülüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü (Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü) işbirliğiyle 16 Şubat 2015 Pazartesi günü başlayan kursa yoğun talep oldu.

Müftülük Hizmet Binası’nda verilen kurs, 2 aşamada gerçekleşecek. Osmanlıca’da kolay metinler programı içinde harflerin ve rakamların mahiyeti ve kolay imla kaideleri olarak verilecek. Talep gelmesi halinde yeni kurslar açılacak. Kurs 6 hafta sürecek.  Seviye seviye olacak ve haftanın üç günü pazartesi, salı ve çarşamba günleri düzenlenecek kursa ilk etapta 30 kişi kayıt yaptırdı. İki seviye şeklinde düzenlenecek kurs sonunda el yazısı ve matbaa ürünü yazılar rahatlıkla okunabilecek. Böylelikle ecdaddan kalan eserler rahatlıkla okunarak geçmişten haberdar olunabilecek.

Gerede Müftüsü Hasan İzmirli derse katılanlara hitaben yaptığı konuşmada; geleceği inşa etmek için geçmişi iyi bilinmesi gerektiğini belirterek, ‘’600 yıllık Osmanlı tarihini doğru öğrenebilmek için Osmanlı Türkçesini öğrenmek gerekir. Şimdiki konuştuğumuz Türkçe’nin İslam harfleriyle, ecdadımızın kullandığı yazı ile okunmasını ve yazılmasını öğretiyoruz. Yabancılar Osmanlı arşivlerini araştırarak İngilizce yayınlamakta, bizim araştırmacılarımız da onlardan çeviri yapmaktadır. Memleketimizi her cihetten ileriye götürmek için bize miras kalan çok kıymetli hazine hükmündeki arşivlerimizi kendimiz okuyabilmemiz önemlidir. Bu kurslarımız sayesinde inşallah kursiyerlerimiz bu eskimez yazıyı öğrenecek. Yazılı belgelerin, önemli tarihi ve edebi Osmanlıca eserlerin okunması ve bu noktada hazine niteliğinde kütüphanelerde saklı bulunan mirasımıza ulaşmak için Osmanlıcayı öğrenmek, okumak ve yazmak gerekiyor’’ ifadelerine yer verdi.

İzmirli, akşamın bu vaktinde büyük fedakârlıklarla kursa katılan tüm kursiyerlerin Osmanlıca kursunu başarıyla tamamlayacağına inandığını belirterek katkısı olanlara teşekkür etti.

osmanlıca kursu

 osmanlıca kursu2

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KURS, YOĞUN TALEPLE BAŞLADI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir