OSMANLICA KURSU BAŞLIYOR

featured

Osmanlıca kursu başlıyor“Tarihimi Öğreniyorum” projesi kapsamında, Gerede İlçe Müftülüğü ve Merkez Kur’an Kursunda, İlçe Müftülüğümüz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz (Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü) işbirliğiyle görevlilerimiz ve tüm halkımıza yönelik 16 Şubat 2015 Pazartesi Günü Osmanlıca kursu başlatılıyor.

Gerede Müftüsü Hasan İzmirli, “Yazılı belgelerin, önemli tarihi ve edebi Osmanlıca eserlerin okunması ve bu noktada hazine niteliğinde kütüphanelerde saklı bulunan mirasımıza ulaşmak için Osmanlıcayı öğrenmek, okumak ve yazmak gerekiyor” dedi.

İlçe Müftüsü Hasan İzmirli, kurs hakkında yaptığı açıklamada, “Personelin ve halkın manevi dünyasının ihya ve inşasına katkı sunmak amacıyla birçok faaliyet alanı açtıklarını hatırlatarak, “mesleki gelişim konferansları, Arapça dil kursu, DHBT sınavına hazırlık kursu, Kur’an, tecvit ve talim kursu, musiki kursu, seminerler açtık. “Tarihimi öğreniyorum” projesi kapsamında yeni, güncel ve mühim bir kursu da 9 Şubat 2015’ten itibaren haftada üç gün olmak üzere başlatıyoruz’’ diye konuştu.

Aziz milletimizin ve din hizmetinde bulunan herkesin bilmesi gereken en önemli dillerden birisi de eskimeyen Osmanlıca Türkçesi olduğunu kaydeden İzmirli, ‘’Geçmiş tarihimizi okuyarak kültürümüzün tarihi boyutuyla büyük bir birikime ulaşmak ancak bu birikimin dilini öğrenmekle mümkün olacaktır’’ dedi.

İzmirli, Osmanlıca kursu 1. seviye 64 saat, 2. seviye 96 saat olarak verileceğini ayrıca 1. seviye sonunda, el yazması belge eserleri ve kitabeleri okuyabileceğini diğer kursiyerlerin, matbaa yazılarını ise 2. seviye sonunda okuyabileceklerini ifade etti. İzmirli, tüm kursiyerlerin Osmanlıca kursunu başarıyla tamamlayacağını ümit ederek katkısı olanlara teşekkür etti.

Dersin Yapılacağı Gün ve Saatler: Pazartesi, Salı, Çarşamba, 17.00’de başlayıp günde 4 saat                         ders yapılacaktır. Başvuru için şahsen nüfus cüzdanı ile birlikte İlçe Müftülüğümüze yapılacaktır. Kontenjan dolduğunda kayıt alınmayacaktır ifadelerine yer verildi.

Osmanlıca; “Türkçe, Arapça ve Farsça” olmak üzere üç dilden oluşan bir alfabedir.                      İlgi duyduğunuz alanlarda daha önce hiç yayınlanmamış Osmanlıca eserleri okuma heyecanıyla geleceğinize ışık tutmanın artık tam zamanı!

Osmanlıca eserlerin okunması ve kütüphanelerde saklı bulunan mirasımıza ulaşmak için Osmanlıcayı okuyabilmek ve yazmak gerekmektedir. Milletimizin her ferdinin bilmesi gereken en önemli dillerden birisi de eskimeyen Osmanlıca Türkçesi’dir.

İster dedenizin ağlayarak okuduğu bir kitabı merak ettiğiniz için olsun, ister her gün önünden geçip gittiğiniz çeşmenin üzerindeki kitabe için olsun!  Bu topraklarda yaşayan hepimize gönderilmiş birer Osmanlıca mesaj var dedelerimizden… Osmanlıca öğrenerek kelime hafızanız genişleyecek, geçmişle sağlıklı irtibat kurabilecek ve geleceğe güvenle bakabileceksiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
OSMANLICA KURSU BAŞLIYOR

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir