BELEDİYE 2019 YILINI DEĞERLENDİRDİ

featured

Gerede Belediyesi’nin 2019 yılında gerçekleştirdiği faaliyetlerin ikincisini, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü kamuoyu ile paylaştı. Çalışmalarını aralıksız sürdüren Gerede Belediyesi yıl içinde çözüme kavuşturduğu ve tamamladığı projelerle ilçe halkına hizmet etmeye devam ediyor. Birinci ve ikinci bölümünün paylaşıldığı ve her hafta bir bölüm olarak paylaşılacak bilgilendirmede arastadan teleferiğe kadar10 projeye değinildi.

ARASTA PROJESİ İÇİN İLK KAZMA VURULDU

Arasta Projesi için geçtiğimiz günlerde Gerede Belediyesi ve ihaleyi kazanan KA Restorasyon arasında atılan imzaların ardından ilk kazma vuruldu.

Tamamlandığında içerisinde 12 adet dükkân, 6 adet ofis, 1adet kafeterya, 1 adet restoran, millet kıraathanesi, hanımlar lokali, yöresel ürün pazarı ve el sanatları ürün satış dükkânlarının yer alacağı proje bodrum artı 2 kat olup 2 bin 139 metre karelik bir inşaat alanına sahip olmuş olacak.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar çalışmaları başlayan inşaat alanına yaptığı ziyarette şöyle konuştu; “Arasta projesi için ihaleyi kazanan KA Restorasyon ile geçtiğimiz gün imzaları atmıştık. KA Restorasyon arasta projesi için ilk kazmayı vurdu ve çalışmalara başladı. Ankara Hamamönü projesini örnek alarak tarihi dokuya uygun yapılar yapacağız. Bütün çalışmalarımız Anıtlar Yüksek Kurulu onayıyla gerçekleşiyor. Bu alandaki çalışmalar belli bir aşamaya geldikten sonra mülk sahipleri ile görüşerek alanın geri kalanında 2.etap 1000 m2lik alanın çalışmalarını başlatacağız. Tamamlandığında ise şehir merkezi tarihi ve estetik bir görüntüye kavuşacak”  dedi.

27 MİLYON TL´LİK PROJE HAYATA GEÇİYOR!

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ve beraberinde ki heyet ile T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Organize Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Ramazan Yıldırım ile arıtma tesisi ihalesi için görüşme gerçekleştirdi.

Deri OSB’de üretim kapasitesinin artmasının yeni bir Arıtma Tesisi ihtiyacını doğurduğunu aktaran Mustafa Allar, 2.Deri Arıtma Tesisi Projelerini görüşmede sundu. OSB Genel Müdürü Ramazan Yıldırım yaklaşık maliyeti 27 Milyon TL olan projeye onay vererek, projenin yapım sözünü verdi. Alınan yatırım 110 Milyon TL’lik Cezaevi, 30 Milyon TL’lik Biyolojik Arıtma Tesisinden sonra ilçeye kazandırılacak en büyük 3. yatırım olacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Mustafa Allar; “OSB Genel Müdürü Ramazan Yıldırım, 27 Milyon TL’lik yatırım olan yeni bir Deri Arıtma Tesisi sözünü aldık. Günlük 6 bin metreküp kapasiteli bu arıtma tesisinin ihalesi 2020 Ocak ayında gerçekleşecek. Bu proje aynı zamanda Sanayi Bakanlığı’nın 2020 yılında gerçekleştireceği ilk ihale olacak. Arıtma Tesisi 18 ayda tamamlanacak. Deri OSB’deki üretim kapasitesini % 50 daha artırmayı hedefliyoruz ve Gerede’nin deri üretim merkezi olması için tüm gücümüzle çalışıyoruz. İlçemize ve deri sanayi esnafımıza hayırlı olsun. AK Parti Bolu Milletvekilimiz Sayın Fehmi Küpçü Bey’e İlçem ve Deri sanayi esnafı adına sonsuz teşekkür ederim’’ İfadelerine yer verdi.

SOSYAL TESİS İNŞAATI DEVAM EDİYOR

Gerede Belediyesi tarafından Esentepe’ye yapılması planlanan “Millet Bahçesi” içerisinde yer alan Sosyal Tesis inşaatı devam ediyor.

Esentepe Mesireliği 43 ada 12 parsel adresine yapılacak olan millet bahçesinde 470,85 metrekare betonarme binanın yapımı hızla devam ediyor. Yapımı devam eden Sosyal Tesis bünyesinde bay-bayan wc, bay-bayan şadırvan, bay-bayan mescid, sporcu soyunma odaları, güreşçi dinlenme ve yağlanma salonu, çok amaçlı salon yer alıyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından Sosyal Tesisin bu yıl hizmete girmesi bekleniyor.

Vatandaşların beğendiklerini ifade ettikleri tesisin eski halini bilenler “metruk bir yapı vardı ve wcleri ekonomik ömrünü tamamlamıştı, şadırvan yoktu. Güreşlerde güreşçiler dışarıda yağlanıyor, futbolcular açık alanda veya araç içlerinde giyinmek zorunda kalıyorlardı. Belediye Başkanımıza doğal yapıyı bozmadan, çevreye zarar vermeden bu eseri kazandırdığı için teşekkür ediyoruz” dediler.

KYK İNŞAATI YÜKSELİYOR

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın büyük önem verdiği eğitim alanında seçimlerde söz verdiği yurt projesi son sürat devam ediyor. Dayıoğlu Mahallesi üniversite yerleşkesinin hemen yanında inşaatı Mayıs ayında başlayan KYK yurdu tamamlandığında 300 öğrenciye barınma imkânı sağlayacak.

300 öğrenciye hizmet verecek yurt,  gelişmiş teknoloji ve donatılarla bölgedeki en iyi yurtlardan biri haline gelecek. Yurt inşaatı tamamlandığında Gerede Meslek Yüksek Okulu ve 4 Yıllık Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu öğrencileri için en iyi şartlarda, sağlıklı bir ortamda barınmaları için modern bir yurda sahip olacaklar.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar; “Söz verdiğimiz projenin hayata geçmesinden de oldukça mutluyuz. Seçimlerde halkımıza ne söz verdiysek sözlerimizin arkasındayız. Halkımızın destekleriyle başaramayacağımız hiçbir iş yoktur. 300 kişilik öğrenci yurdumuzda çalışmalar hızla devam ediyor. Yurt inşaatı tamamlandığında hemen hizmete açacağız” dedi.

KENT MÜZESİ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Gerede Belediyesi, hazırladığı Gerede Kent Müzesi projesi ile Marka’dan hibe almaya hak kazandı. Projenin sözleşmesini geçtiğimiz gün Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Marka’da imzaladı.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın 2023 seçim vaatlerinden biri olan Kent Müzesi’nin hayata geçirilmesi için hazırlanan hibe projesi onaylandı. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından ilçeye yaklaşık 600 bin TL hibe verilecek. 2019 yılı teklif çağrısı kapsamında Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından 15 Mart 2019 tarihinde ilan edilen 2019 yılı mali destek programları değerlendirme süreci 30 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleşen yönetim kurulu toplantısı ile tamamlanmıştı.

Bu kapsamda alınacak olan hibeyle Gerede’nin Seviller Mahallesi’nde bulunan eski cezaevi, taş duvarları korunacak şekilde restore edilerek ilçenin turizmine katkı sağlamak amacıyla Kent Müzesine dönüştürülecek.  Eski cezaevi 1910’larda yapılmış ve kapalı cezaevi olarak 2013 tarihine kadar kullanılmıştı.

Belediye Başkanı Mustafa Allar konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “2019 yerel seçimlerinde ilçe halkına açıkladığımız 26 projeden biri de eski cezaevinin Kent Müzesine dönüştürülmesi idi. Bu müze sadece yaşayan müze formatında değil çağdaş müzecilik anlayışını da yansıtacak. İnşallah aldığımız hibe desteğini en iyi şekilde kullanarak ilçemize Kent Müzesini kazandırmış olacağız. Proje bedeli normalde yaklaşık 1.5 milyon TL. Sunduğumuz 1 milyon 072 bin TL’den projenin 595.662 TL’si onaylandı. Ben Doğu Marmara Kalkınma Ajansımıza, Valiliğimize vermiş oldukları bu destekten dolayı teşekkür ediyorum. Şimdiden ilçemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

ŞADIRVAN VE TUVALETLER YENİLENDİ

Gerede Belediyesi, ilçe halkı ve camii cemaatlerinden gelen istekler doğrultusunda ilçede bulunan bazı camilerde tuvalet, şadırvanların tamiratı ve tadilatı için başlattığı çalışmaları tamamlayarak ilçe halkının hizmetine sundu.

Gerede Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında; Yeni Camii bayan tuvalet-şadırvan, Çataklı Cami bay, bayan tuvalet, şadırvan, çamaşırhane; Yukarı Tekke Camii bay, bayan, engelli tuvalet ve şadırvan; Dayıoğlu Cami bay, bayan, engelli tuvalet ve şadırvan tadilat, tamirat işleri ve çevre düzenlemeleri hızlı bir şekilde tamamlandı. Hizmete giren çalışmalar ilçe halkı tarafından beğeni ile karşılanırken, Belediye Başkanı Mustafa Allar’a teşekkür ettiler.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar yaptığı açıklamada, “Cami görevlilerimiz ve vatandaşlarımızın talepleri sonucunda atıl durumda bulunan çamaşırhaneler, bay-bayan tuvaletler, bay-bayan şadırvanları restore ettik. Daha sağlıklı koşullarda hizmet veren, modern tuvaletler ve abdest alma yerlerini hizmete açtık” dedi.

YENİ ASM, TSM ve 112 HİZMETE GİRDİ

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın bir projesi daha hayata geçti. Dayıoğlu Mahallesi’ne yapılan acil sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık İstasyon binası hizmete girdi.

Yaklaşık 9 bin kişinin kayıtlı olduğu Aile Sağlığı Merkezi ve Toplum Sağlığı Merkezi’nde 3 aile hekimi bulunuyor. İlçemiz Gerede’nin geçiş noktası olması nedeniyle birçok kazaya müdahale eden ekipler, hizmete giren merkez ile daha profesyonel bir binada hizmet verecek. Gerede’ye kazandırılan Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık İstasyon binası ilçe halkı tarafından büyük takdir topladı. Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ve Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü’nün kazanımları ile kazandırılan istasyon, birçok kazaya da anında müdahale hizmeti sağlayarak can kayıplarının önlenmesinde büyük rol oynayacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar; “Yeni bir projemizi daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İlçemiz için gece, gündüz demeden her zaman en iyisi için mücadele etmeye devam ediyoruz. Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık İstasyon binamız geçtiğimiz günlerde hizmete girdi. İlçemize hayırlı olsun” dedi.

TÜRKİYE´DE EMSALİ YOK İLK TAPULAR VERİLDİ

Gerede Belediyesi’ne ait şehir yaylalarında ilk tapular sahipleri ile buluştu. Belediye Başkanı Mustafa Allar tarafından verilen ilk tapular hak sahiplerine teslim edildi. Yaylalar için tapu verilmesi Türkiye’de bir ilk olarak tarihe geçti.

2B kapsamına alınan ve proje alanı ilanı edilen belediyeye ait Gerede Şehir Yaylalarında ilk tapular hak sahiplerine verildi. Yaylaların tabulaşma sürecinin bitmesinin ardından Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar tarafından verilen tapular, Gerede İlçe Tapu Müdürlüğü’nde düzenlenen tören ile hak sahiplerine teslim edildi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Başkan Allar; “2014 yılından bu yana yaptığımız çalışmaların meyvesini alıyoruz. Rumşah, Hacıveli, Seviller, Hasbeyler ve Bucak yaylarımızda ki hak sahipleri bilirkişi marifetiyle tespit edilerek, Belediyemize ait şehir yaylalarında ilk tapuları sahipleri ile buluşturduk. Zorlu ve meşakkatli olan bu sürecin sonunda tapularımızı vermenin mutluluğunu ve heyecanını yaşıyorum. Hak sahiplerinin 31 Ocak 2020’ye kadar işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Yaylalarımızın tapulaşma sürecinde emeği geçen başta; Milletvekilimiz Sayın Fehmi Küpçü’ye, Tapu Müdürlüğüne, hak sahiplerine ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. İlçemize ve hak sahiplerimize hayırlı olsun” dedi.

Tapularını alan Namık Kemal Türker ve Süleyman Uç ise yaşanan bu sürecin sonunda tapuların verilmesini sağlayan Belediye Başkanı Mustafa Allar’a teşekkür ederek kırk yıllık sorun çözüldü. Devletimizden, Belediyemizden Allah razı olsun” dediler.

GEREDE’DE MESİRE ALANI İÇİN İMZALAR ATILDI

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, seçim beyannamesinde taahhüt ettiği projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Bu kapsamda Gerede Belediyesi ile Gerede Orman İşletme Müdürlüğü arasında B Tipi Mesire Alanı Projesinin ilk adımı imzalarla birlikte atıldı.

Gerede Orman İşletme Müdürlüğünün toplantı salonunda gerçekleştirilen imza törenine Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, AK Parti İlçe Başkanı İsmail Çetin, Belediye meclis üyeleri, Gerede Orman İşletme Müdürü İsmail Dilek, Gerede Orman İşletme Müdürlüğü şefleri ve personeli, Belediye birim müdürleri ve basın mensupları katılım sağladı.

Atılan imza ile birlikte Gerede Orman İşletme alanının yaklaşık 100.000 m2’lik alanı 29 yıllığına halkın hizmetine sunulacak. B tipi mesire alanı olarak kullanıldığı sürece bu süre uzatılabilecek. Proje kapsamında; kamelya ve piknik üniteleri, yürüyüş yolları, açık otopark alanları, çocuk oyun alanları, mescit, kır lokantası. WC’ler, yöresel ürün satış yerleri, mini spor alanlarını içeren B tipi mesire alanı yapılacak.

Orman İşletme Müdürü İsmail Dilek yaptığı açıklamada; “Yaklaşık 2 yıldır çalışması süren Gerede B Tipi Mesire yerinin sözleşmesini imzaladık. Gerede’mize ve vatandaşlarımıza hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ise yaptığı açıklamada; “Seçim beyannamemizdeki projelerden biri olan Gerede Orman İşletmesi B Tipi Mesire Alanı projesinin ilk adımını Gerede Orman İşletme Müdürlüğümüzle sözleşme imzalayarak, yaklaşık 100.000 m2’nin devrini aldık. Burayı Esentepe Mesireliğimizin ve Kent Ormanımızın alternatifi olarak halkımızın hizmetine sunacağız. İçerisinde yürüyüş yolları, bisiklet yolları, kamelyalar ve çardakların da yer alacağı B Tipi Mesire Alanı projemiz; ülkemize, ilçemize ve hemşerilerimize şimdiden hayırlı olsun. Şehrin büyüyüp gelişmesiyle birlikte, şehrin ortasında kalan Gerede Orman İşletme Müdürlüğünün halkımızın hizmetine sunulmasında bizi destekleyen başta Sayın Milletvekilimiz Fehmi Küpçü Bey’e, Orman İşletme Müdürümüz İsmail Dilek’e ve emeği geçen bütün herkese İlçem ve Şahsım adına teşekkür ederim” dedi.

TELEFERİK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Gerede İlçesi’nde Esentepe, Keçi Kalesi ve Arkut Dağı Kayak Merkezi arasında 2 bin 500 metre hat üzerinde yapılması planlanan teleferik projesi için çalışmalar başladı. Projelendirme ile ilgili teknik detaylar hususunda firmalar ile görüşmelerin başladığı proje ile Gerede’nin doğal güzelliklerinin tanıtılması, turizmin geliştirilmesi ve aynı zamanda ulaşımın kolaylaştırılması hedefleniyor.

Hibe Onaylandı

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, “Gerede Teleferik Fizibilitesi ve Gerede’nin Dünya’ya açılan Penceresi Arkut Dağı” isimli projesi ile 150 bin TL’lik hibeyi ilçeye kazandırdı.

Teknik Gezi Düzenlendi

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ve beraberindeki teknik ve idari ekip, Gerede’de yapılması planlanan teleferik ile ilgili olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi Tünektepe Teleferiğini yerinde inceledi.

İstasyon ve Güzergahlar İncelendi

Esentepe, Keçi Kalesi ve Arkut Dağı Kayak Merkezi arasında yaklaşık 2 bin 500 metre hat üzerinde yapılması planlanan Teleferik Projesi için inceleme yapıldı.

İlçe için devasa proje olan Teleferik Projesi yapımı kapsamında güzergâhlardan Esentepe, Arkut Dağı ve tescilli alan Keçi Kalesi yerinde incelendi. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğünden gelen heyete Belediye Başkanı Mustafa Allar, imar ve şehircilik müdürlüğü ve halkla ilişkiler müdürlüğü ekipleri eşlik etti.

Belediye Başkanı Mustafa Allar yaptığı açıklamada; “İlçemize yapmayı planladığımız teleferik sistemi ile ilgili olarak Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğünden gelen heyetle birlikte yapılacak istasyon alanları ve güzergâhını inceledik. Bu devasa projeyi gerçekleştirmek, Gerede’yi turizm alanında söz sahibi yapmak amacıyla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BELEDİYE 2019 YILINI DEĞERLENDİRDİ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir