EMEĞE ve KULA SAYGI

featured

kazım unluol-anaSon yıllarda bazılarımızın menfaat için karşımızdakini dikkate almama konusu malum. Bu menfaat duygusu bazen maddi, bazen manevi, bazen de sosyal yaşantıda kendisini gösteriyor. Tabi her  insan varlığını devam ettirebilmek sağlıklı ve mutlu yaşayabilme hakkını kullanacaktır. Ama bu hakkı kullanma hiçbir zaman karşısındakine zarar verecek şekilde olmamalıdır. Bunu biliyoruz ama maalesef bazen bilmezden geliyor, kul hakkının af edilmeyeceği söylenmesine rağmen duymazdan geliyor, sanki bizi ilgilendirmiyormuş gibi davranıyoruz.

Bir de şu var ki artık buna ne dersiniz bilemem?  Birisi bir hata yaptığında kibarca da ikaz etseniz bazen siz suçlu duruma düşebiliyorsunuz.  O yüzden  “Bana ne”  cilik aldı yürüdü.  Hâlbuki sosyal alanlarda müşterek kullanım yerleri herkesi ilgilendirir. Kötüye bir defa izin verdiğinizde sizin de yaşamaya çalıştığınız alanlar sizi Suriye göçmenine döndürebilir. O yüzden hakkınıza sıkıca sarılmak zorundasınız.

Bunu satırları neden yazdım.

Biliyorsunuz Esentepe bizim çocuklarımızdan emanet aldığımız, ama kıymetini zor bildiğimiz dünya cenneti mesire mekânımız. Atalarımızın Esentepe’yi doğallığını bozmadan nasıl koruyup bu günlere getirdiğini çok iyi bilmek gerekiyor.

Esentepe’de Ramazan Dede Mevkiine yapılan düzenlemenin yakışıklılığı bakış açısına göre değişiyor. Bunu tekrarlamayacağım. Bu yazıdaki konum bu düzenleme esnasında bozulan zeminin yeniden düzeltilerek geçtiğimiz aylarda çimlendirilmesi ve yeşil örtünün zemine yeniden hâkim olmasıyla ilgili.

İnşallah emekler zayi olmaz diyorum, ama tohumdan yetişen çim örtünün bir süre çiğnenmemesi için ekili alan Belediye tarafından alınan tedbirlerle, dikkat çekici bantlarla korunmasına rağmen, maalesef duyarsızlarca çiğnenerek, çimlenen alanın tahrip edildiği görülüyor.

Belediye yetkililerince defalarca ikaz edilmesine rağmen henüz yetişmekte olan taze çim örtünün sorumsuz piknikçiler tarafından çiğnenmeye devam edilmemesi için sanırım başka tedbirler gerekiyor. Belediye görevlileri bazı kişilerin sorumsuzluğundan yakınırken, alınan tedbire uyulmaması ile alanın yeniden kelleşmesi kaçınılmaz görülüyor.  Aynı şekilde yeni konulan barbeküler dışında çimenler üzerinde gelişi güzel yerlerde ateş yakılmaya da devam ediliyor.

 Belediye tarafından harcanan maliyetin ve emeğin bizim kesemizden çıktığını, bizim insanımızın emeğinin zayi olduğunu düşünmeyenlerin sorumsuzluğu bizim haklarımızı hiçe saymak olduğu kadar,  “Bana ne” diyerek umursamamamız da bizden sonrakilerin kul haklarını gasp etmek değil midir?

İşte size emeğe ve kula saygımızı gösteren bir tablo. Esentepe piknik kültürünü bilmeyenlerin göstergesi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
EMEĞE ve KULA SAYGI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir