İDEAL VEKİL, SEÇMEN VE MECLİSİM

       aslı gülhan bek   Haziran 2015 Genel Seçimi ile Meclisimize girecek 25. dönem Milletvekillerimizi belirleyeceğiz. Ülkemizde herkesin bir vekil profili vardır kendince. İdeal vekil ve ideal meclis profilimi yazmak istedim bende nacizane.

        İdeal vekilim öncelikle halkın içinden yoğrularak gelmeli. Dini inancı ya da evrensel değer yargıları çerçevesinde kul hakkına duyarlı olmalı.  Okumalı, yazmalı, düşünmeli millet için; gözlem yapmalı, insanlarla birlikte hayatın içinde yaşamayı bilmiş olmalı.

         Eğitim hayatında gelebileceği en yüksek noktaya gelmiş olmalı. Yüksek lisans, doktora yapmış olması artı değer katacaktır mutlaka. Yurt dışında eğitim ya da başka nedenlerle bulunma şansı olmuşsa Dünya’ya bakış açısı da geniş olacaktır kesinlikle. Başak doldukça eğilir misali, kendini donattıkça mütevaziliği de duruma parelel yükselmeli. Mesleği, eğitimi, görgüsü, bilgisi ile halkla her zaman bütünleşebilmeli. Temsil ettiği halk gibi yaşamalı; bisikletle Meclis’e gelebilmeli çevreye de duyarlılığını göstermek için…Pazara gidebilmeli, yeri geldiğinde evinin önündeki karları temizlemeli mesela …Nasıl bir vekil olacağının göstergesi, vekil olmak istemeden önce var olan mesleğindeki başarı çizgisi ile de ilintili bence, zira işini iyi yapan vekilliği de iyi yapacaktır.

          Milletin vekili olduğu için kendi seçim bölgesini iyi bilmekle birlikte Ülkesini de iyi tanımalı bir vekil. Yöresinin, bölgesinin ve Ülkesinin kültürel yapısını, ihtiyaçlarını bilmeli mutlaka. Bilmeli ki Meclis’te alınan her karar farklı kültürlere sahip Ülke insanında ne etki yapar tahmin etmeli ve ona göre kanunlaşmayı sağlamalı. Aldığı karardan incinecek olanın acısını vicdanı ile hissedebilmeli. Genci yaşlısı, kadını erkeği toplumun her kesimi ile hemhal olabilmeli..

        Ülke yönetiminde söz hakkı olan 550 kişiden biri olacağı için ciddi bir sorumluluk yüklendiğinin bilincinde olmalı. Beklentili seçmeninin isteklerini yerine getirmek için çok çalışması gerektiğinin farkında olmalı. Aş bekleyen güçsüzlere, iş bekleyen işsizlere çare olabilmeli. Seçim bölgesini ve Ülkesini ileri seviyelere götürecek fikirler üretmeli, bunların uygulanmasını sağlamalı… Dünya’yı ilgilendiren kararlara da  ( çevresel etkiler, Kyoto gibi) yeri geldiğinde imza atacağını bilmeli. Seçildiği il, bölge, Ülke, Dünya hatta uzay ile ilgili kararlarda söz sahibi olan Milletvekili’nin doğru karar alabilmesi için bakış açısının geniş, bilgisinin yüksek  olması gerekir.

            Sorumluluklarının yanında seçkin ve imtiyazlı bir görev olan milletvekilliğinde, alınan maaşın, verilen itibarın hakkını vermeyi boynunun borcu bilmeli milletvekili. Temsil ettiği kitlenin dertlerine deva olamadığında vicdanı sızlamalı, gerekeni yapamayacağını anlayınca yapabilecek kişinin yerini alması içinde çekilmeyi bilmeli milletvekili. Milletinin dert dilini anlamalı, derdini Mecliste anlatabilmeli her daim. Kendi derdinde değil temsil ettiği insanların derdinde olabilmeli.

       Terleyen bir vekil olmalı. Yorgunluğu çalışmaktan olmalı. Analiz yeteneği olmalı. Sorunlara çözüm sunabilmeyi, fikir üretmeyi bilmeli. Vizyonu geniş olmalı, misyonu Ülke insanının refahı olmalı.

                         İdeal seçmenim tabi ki bilinçli seçmen. En ufak bir ürün alırken  bile kılı kırk yaran, üründe kalite ve işlevsellik arayan  seçmen, vekilini seçerken de aynı özeni göstermelidir. İdeal seçmen sırayla Ülkesi, ili, ailesi ve kendisi için en faydalı olacak vekili seçmeli, bireysel beklentiden öte hareket edebilmelidir. Büyük düşünmenin yüksek faydasını da mutlaka görecektir seçmen. Vatanına hizmet edecek vekiline de her açıdan yardımcı olmalı ideal seçmen çünkü vatana hizmet edecek insana yardım da vatana hizmet etmek demektir.

               İdeal Meclis’imde toplumun her kesimini temsil eden vekiller olmalı. Ülke nüfusunun yarısı kadın olduğundan Meclis’teki Milletvekillerinin de yarısı kadın olmalı. Damdan düşeni damdan düşer anlar misali engellileri engelli vekiller temsil etmeli. Sanatçıları sanatçı vekil, sporcuları sporcu vekil, esnafı esnaf vekil…Uzmanlaşmış seviyede ekonomiden, tarihten, bilimden teknolojiden, çevreden, tarımdan, sağlıktan derinlemesine anlayan ve bu konularda fikir ve projeleri olan vekiller olmalı Meclis’te. Arı kovanı gibi işlemeli Meclis, üretmeli vekiller.

                Devletin üst kademelerinde var olan siyaset ve bürokrasi beraberliği Meclis’te de olmalı. Maliye Bakanlığı, Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı gibi yurtiçi&yurtdışı eğitimleri ile Devlet adamı yetiştirme proğramlarını başarı ile tamamlamış, mesleğindeki başarısı ile kendini kanıtlamış bürokratların  siyasete geçişinin Meclis’e nitelikli artı renk getireceğinden, bu kaynaktan vekillerin bürokrasi ve siyasetin uyum içinde kaynaşmasına sebep olacağından şüphem yok. Siyaset bürokrasinin amiri iken bürokratın siyasete yönelmesi bir demokratik hak değil mi zaten ?

                Partilerin kolu kanadı, emektarı Teşkilat mensupları da çok kıymetli mutlaka…Onlar zaferin bilinen ama görünmez kahramanları…Teşkilat içinden gelmiş vekil halkın tam nabzını tutmuş vekildir. Teşkilat kaynaklı nitelikli vekil, siyaset yapma isteğini evvelden keşfetmiş bilinçli tercihle siyasette yol almış vekildir.

            Meclisteki farklı görüşten her vekilin buluştuğu ortak nokta Ülke çıkarları, Millet yararı olmalı. Ülke ve Millet yararına kanunlaştırılmış kararlar sade, uygulanabilir olmalı ki kanunu uygulayacak merci kolaylıkla uygulasın, vatandaşlar mağduriyet yaşamasın, Ülke çıkarı ve Millet yararı korunmuş olsun.

           Gelişmiş Ülkeler ve geri kalmış Ülkelerin meclislerine baktığımız vakit, milleti temsil edenlerin bu iki grupta sergiledikleri üslup, tarz ve şahsi nitelikleri kıyas götürmez farklılıkta.. Meclislerde tartışılan konulara da bakmak lazım bu iki grupta….Buradan bile gelişmiş ülke neden gelişmiş geri kalmış neden geri kalmış belli.

               Bürokratı, esnafı, sanatçısı, akademisyeni, avukatı ; genci, orta yaşlısı, kadını, erkeği, engellisi ile  ideal Meclis’in oluşabilmesi için Milletinden kopmayacak, Milleti için var olacak nitelikli Milletvekillerinden oluşan ideal Vekillerin Meclisimize girmesi temennisiyle inşallah.

                                                                                                                         Aslı Gülhan BEK

                                                                                                                       Gerede Malmüdürü

                                                                                                                         (Tokat/Reşadiye)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İDEAL VEKİL, SEÇMEN VE MECLİSİM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir