ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

İNKAR EDEN MAHRUM KALIR

Aslı Gülhan BEK
Aslı Gülhan BEK
  • 03.08.2015
aslı gülhan bekTürkiye Gazetesi’nin yaklaşık otuz yıldır aralıksız evimize girmesi ile birçok durum yanında Din Büyüklerimizin de varlığından haberdar oldum.Büyüklerin hayatı eskinin radyo tiyatroları tadında ses kasetine çekilmiş halde hediye verildi önce tüm okurlara.Hepsini dinleyip çok etkilenmiştik.Bir zaman sonra kasetten öte Büyüklerin hayatları film halinde yayınlanmaya başladı.Zaten kasetlerden aşina olduğumuz Evliya Hayatlarını duymaktan öte izlemekle daha da etkilendim.

 Yıllar sonra İstanbul’a gittiğimde  İstanbul’daki çoğu Evliya’yı ziyaret etmek nasip oldu. Evliyaları ziyaret esnasında, hayattayken ne yaptıklarını nasıl yaşadıklarını bilmemden ötürü daha çok hislendim.

  Her Evliya’nın yeri ayrı olmakla birlikte en çok Aziz Mahmut Hüdayi hz lerinden etkilenmişimdir. Bu yüzden en çok O’nun kabrini ziyaret iç huzuru sağlar bana.Üsküdar’da bulunan Türbesinde, huzurunda iken, nefsini yenmek için kadılık cübbesiyle ciğer satması geldi aklıma.Hocası Üftade Hzlerinin abdest suyunu her sabah ateşte ısıtan Aziz Mahmut Hüdayi Hz leri bir sabah geç uyanıp ateşte abdest suyunu ısıtamadığında Hocasının huzurunda soğuk su ile durmanın mahçubiyetini yaşadığı esnada, göğsüne sımsıkı sardığı ibrikten abdest verme anında sıcacık su akması geçti zihnimden…Sultanahmet Camii açılışında yaptığı vaazda Caminin kıyamete kadar hizmet etmesi için dua edişi…Sultan Ahmet’e ve başka Padişahlara yol göstermesi ,öğüt vermesi ve o bilinen rüya tabiri…Hüda Yolu ve müminler için yaptığı dua da  aklımdan geçti; “ömürlerinde bir kere Türbemize gelip te Fatiha okuyanlar Kıyamete kadar bizimledir. Bizi sevenler ömürlerinde fakirlik görmesinler, imanlarını kurtarmadıkça ölmesinler, öleceklerini bilsinler ve haber versinler, ve ölümleri denizde olmasın.”  dediği duası….

Mehmet Emin Tokadi Hz lerinin Türbesi…Hemşehrim olması ile de ayrı özel gelir bana…Ebul Vefa Hzleri…Benim ziyaret ettiğim vakit çok bakımlı ve tertipli gelmemişti mekan ne yazık ki.Çok üzülmüştüm…İstanbul gibi Evliyalar Şehrinde bakımsız bir Türbe…Hiç yakıştıramadım hiç hem de…

 Eyüp Sultan Hz leri. En son geçen sene Ramazan’da sırf Ramazan ayında Eyüp Sultan’da olabilmek arzusuyla gittim Eyüp Sultan’a. Daha önce de ziyaret etmiş olsam da Ramazan ayının uhrevi havasıyla o özel mekanlarda bulunmak ayrı huzur verici mutlaka….Yuşa Hz leri…Ankara’da Hacı Bayramı Veli…Bolu’da Tokadi Hayrettin Hz leri.Gittiğim diğer türbelerden…
  “Üzüm isteyen, bağa gidip asmadan koparır, erik ağacına gitmez.  Buğday isteyen, tarlasını sürer, eker, biçer. İlaç isteyen bir hasta, doktora ve eczaneye gider. Bakkala, avukata gitmez. Kalbin gıdasını, ruhun temizliğini isteyen de, Evliyanın kalbine, ruhuna başvurur. Allahü teâlâ, bu nimetlerini, Evliyanın kalbinden göndermektedir. Her şeyi yaratan, gönderen, yalnız Allahü Teâlâdır. Fakat, her şeyi belli bir sebeple göndermek, O’nun âdetidir. Onun nimetine kavuşmak isteyenin, Onun âdetine uyması, sebebi arayıp, bulup, öğrenip, O’nun sebebine yapışması lazımdır. Sebepleri aramamak ve öğrenmek istememek, Allahü teâlânın âdetini bozmak olur. Bir kabirden feyiz almak için, o zata karşı, diri imiş gibi, edep ve saygı göstermek gerekir(R. Şerife)”  ifadesini içeren bir yazı okumuştum.
         “Vesile arayınız” Ayeti Kerimesi de  vardır malum. Din büyüklerimiz vesiledir.”Ya Rabbi Senden istiyorum, Alemlere Rahmet Peygamberimi vesile kılarak ve  burada yatan Zatın hatrı ve hürmetine ” diye dua edilmesi uygun görülür. Rabbim lütfederse verir inşallah ve inkar eden mahrum kalır…ve günümüz gençliği Peygamber Efendimiz ve Din Büyüklerimizin ahlakını, örnek davranışlarını bilerek yetişirlerse eminim hayırlı ideal insan olacaklardır.

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Hami Cebe dedi ki:

    Tebrikler Aslıhan Hanım eline kalemine sağlık.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.