Ankara’nın Coğrafi İşaretli Hazinesinde Hasat Başladı

ankaranin cografi isaretli hazinesinde hasat basladi FdS7bLaq.jpg

Ankara’nın Çubuk ilçesinde, coğrafi işaretli vişnenin hasadına başlandı.

İlçe merkezinin yanı sıra Ağılcık, Aşağı Çavundur, Yukarı Çavundur, Kışlacık, Kuruçay gibi 20’ye yakın mahalledeki vişne hasadı için üreticiler sabahın erken saatlerinde bahçelerinin yolunu tutuyor.

Toplanan vişneler tüccarlara satılıyor. Hasadın, ağustos sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Çiftçi Yusuf Bostan, Çubuk vişnesinin rengi ve aroması ile ilgi gördüğünü ifade etti.

Vişne yetiştiriciliğinin zorluğunu anlatan Bostan, “Bu meyve ağaçlarının bakımı, hasattan sonra güz sonu budaması, kış uykusunda ilaçlaması, ayrıca baharda yine alanı 3-4 defa sürme, çapa ve kurak mevsimde sulama var. Bunları yapmazsan ne kalite alabilirsin, ne de verim.” diye konuştu.

Çocukluğundan bu tarafa vişne hasadı yaptığını aktaran Nimet Pehlivan da, vişnenin kendileri için altın değerinde olduğu söyledi.

Pehlivan vişnenin taze tüketiminin yanı sıra marmelat, reçel, hoşaf yapılarak da tüketildiğini aktararak, “Dedelerimizden, babalarımızdan, annelerimizden gördüğümüz şekilde vişnecilik yapıyoruz. Çocuklarımız da hala bizimle birlikte bu işi devam ettiriyorlar.” dedi.

(Haber Merkezi)

17
mutlu
Mutlu
6
_zg_n
Üzgün
5
sinirli
Sinirli
4
_a_rm_
Şaşırmış
11
vir_sl_
Virüslü
Ankara’nın Coğrafi İşaretli Hazinesinde Hasat Başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir