BUGÜN SON GÜN

featured

nuray emengenGSS borcundan kurtulmak isteyen kişiler için bugün son gün.

Yüzbinlerce kişiyi ilgilendiren Genel Sağlık Sigortası ile ilgili geri sayım başladı. Son başvuru tarihi 30 Eylül bugün. GSS borcundan kurtulmak isteyen kişilerin bu tarihe kadar başvuruda bulunup, gelir durumlarını belgelemeleri gerekir.

Gerede Sosyal Güvenlik Müdürü Nuray Emengen, Genel Sağlık Sigortası bor-cundan kurtulmak için 30 Eylül 2015 tarihinin son gün olduğunu hatırlattı.

Gerede Sosyal Güvenlik Müdürü Nuray Emengen, Genel Sağlık Sigortası borcu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Sağlık güvenceleri olmayan vatandaşlarımızdan hiç gelir testi yaptırmayanlar veya gelir seviyeleri kurumumuz tarafından belirlenen kişilerin bu tarihe kadar yapacakları başvurular neticesinde durumları kapsama alındıkları tarihten itibaren güncellenecektir. Yapılandırma neticesinde borçlarını 30 Kasım 2015 tarihine kadar peşin ödemek isteyenlerden borçlarının sadece anapara tutarı tahsil edilecek, taksitlendirme seçeneğini kullanmak isteyen vatandaşlarımız ise 6.9.12 veya 18 eşit taksitte ödeme yapma imkânından yararlanabileceklerdir. Ödemeler kurumumuz ile an-laşmalı tüm bankalardan, PTT şubelerinden ve kurumumuzun www.sgk.gov.tr internet adresin-den yapabilecektir. Başta gençlerimiz olmak üzere sağlık güvencesi olmayan tüm vatandaşlarımızın bu fırsattan yaralanmalarını, başvuru süresi sona ermeden kayıtlı ikamet adreslerinin bulundu Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvurarak gelir testlerini yaptırmalarının ardından en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmaları gerekmektedir” dedi.

Peki, kim ne kadar prim ödeyecek?

Sosyal Yardımlaşma Vakıfları tarafından Gelir testi sonucu;

Hanede kişi başına düşen aylık gelir 424 liranın altında olursa, o kişinin primleri devlet tarafından ödenmektedir. (C1 Yeşilkart)

Hanedeki aylık gelir 424 TL ile 1.273 TL arasında ise kişilerin kendilerinin 51 lira prim ödemesi gerekmektedir.(G1)

Kişi başına düşen aylık gelir 1.273 TL ile 2.547 TL arasında ise aylık 152 lira prim ödemesi gerekmektedir. (G2)

Geliri 2.547 liranın üzerindeki ailelerde ise sosyal güvenlik kapsamında olmayan bireyler için ayda 305 lira prim ödenmesi gerekmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BUGÜN SON GÜN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir