ENGELLİ FARKINDALIĞI İÇİN SEMİNER YAPILDI

featured

Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunda, GUBYO öğrencilerinden oluşan vefa topluluğu tarafından engelli farkındalığı oluşturmak için seminer gerçekleştirdi. Vefa topluluğu öğrencileri aracılığı ile gerçekleştirilen seminerin konuğu ise Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ile Bolu Fiziksel Engelliler ve Gönüllüler Derneği Başkanı Sezer Dizmen oldu.

Seminere GUBYO Müdürü Prof.Dr. Kadir Murat Altıntaş, müdür yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Zehra Doğan Çalışkan, topluluk danışmanı Doç. Dr. Tolga Dursun, Genel Sekreter Yunus Cıvdı ve vefa topluluğu yönetim kurulu üyeleri ve öğrenciler katılım sağladı.

08 Ocak 2020 Çarşamba günü gerçekleştirilen seminerde sunumu eğitim uzmanı ve dernek başkanı Sezer Dizmen gerçekleştirdi. Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar seminerde engelliler için her konuda desteğe hazır olduklarını, engelliler adına yaptıkları çalışmaların artarak devam edeceğini belirterek, seminer için BOFED’e ve vefa topluluğuna teşekkür etti.

Dizmen sunumunda; Derneğin faaliyet alanlarından sportif, meslek edindirme kursları, engelli farkındalık semineri kursları ve engelli rehabilitasyon merkezi çalışmaları konularından söz ederek engellilerin karşılaştığı 3 temel soruna geçim sıkıntısı, öz bakım sorunları ve temel hizmetlerinden yeterince yararlanamama konularına değindi.

Konuşmasına engelli türleri ve engelli farkındalığı adına neler yapılması yasal istihdam kotaları artırılmalı, engelli bireyler için çözüm masaları oluşturulmalı, engellilerin yaşamları önündeki engeller kaldırılmalı, meslek edindirme kurslarına hız verilmeli, toplumun engelli farkındalığı için bilinçlenmesi için seminerler verilmesi gibi gereklilik konularını açıklayan Sezer Dizmen; “Engelli olmak demek farklı olmak demektir.” Diğer insanlar gibi her insanın farklı olduğunu bu farklılıklar sadece kendimizi tanımamız ve eksikliklerimizi görmemiz için gerekliliğini vurguladı. Onun ötesinde asıl engelin çevreden kaynaklı sorunların olduğunu bu çevresel sorunlar çözüldüğü zaman engellerinde ortadan kalkacağını vurguladı. Engellilere acımak yerine onları toplum içinde rehabilite olmaları için çeşitli konularda gelişimlerine katı sağlamak için kurs ve seminer verilmesinin önemini vurguladı. Engellilerin sadece aralık ve mayıs aylarında hatırlanmasını doğru olamadığını sosyal hayatın her an içinde olmasının önemini hatırlattı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ENGELLİ FARKINDALIĞI İÇİN SEMİNER YAPILDI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir