ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

KAYAKTA YILIN SPORCUSU GEREDE’DEN

KAYAKTA YILIN SPORCUSU GEREDE’DEN
  • 16.10.2018
  • 316 kez okundu

Yılın En’leri ödüllerinde Geredeli milli sporcu Ayşegül Duman’da yer aldı. Bolu’da spor dallarında yılın sporcuları açıklandı. Bu kapsamda yılın sporcusu ödülünü kayak branşında Geredeli Ayşegül Duman aldı.

Türkiye’yi 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’nda kayaklı koşuda temsil eden olimpiyat sporcusu Ayşegül Duman’ın ödülünü Bolu KYK Müdürü Şerafettin Çilkara takdim etti.

9-15 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Amatör Spor Haftası etkinlikleri kapsamında Bolu’daki başarılı sporcular ve yılın başarılı spor adamları ödüllerini aldı.

17 Temmuz Spor Salonunda düzenlenen Amatör Spor Haftası etkinliklerine Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şahin Ertem, daire müdürleri, amatör spor kulüpleri temsilcileri, sporcular ve öğrenciler katıldı.

Ödül töreni Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlarken programın açılış konuşmasını Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şahin Ertem yaptı. Ertem, konuşmasında Bolu’nun bir spor kenti olması için çalıştıklarını kaydederek, ilimizdeki lisanslı sporcu sayıları ile yapılan ve yapımı devam eden yatırımlar ile ilgili katılımcılara bilgiler verdi.

“GENÇLERİMİZİ AMATÖR SPORA YÖNLENDİRMELİYİZ”

Nüfusunun çok önemli bir oranı genç olan güzel bir ülkede yaşadığımızı ifade ederek sözlerine başlayan Bolu Valisi Aydın Baruş, Türkiye’nin bugün sahip olduğu genç nüfusuyla hem ekonomik anlamda hem de diğer alanlarda geleceğin parlayan bir yıldızı konumunda olduğunu dile getirdi.  Türkiye’yi gelecekte çok daha büyük ve güçlü bir ülke yapmak için gençlere güvendiklerini  de sözlerine aktaran Vali Baruş şöyle konuştu:  “Onların gözlerindeki umut ve ışık hepimizin geleceğe olan güvenini kat be kat artırıyor. Gençlerimizi bir taraftan da zihinsel olarak ve kalben maneviyatına bağlı, ülkemizin değerlerine sahip kişiler olarak yetiştirirken diğer taraftan onların fiziksel olarak da sağlam bir yapıda olmasını sağlamak durumundayız. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi sağlam kafanın sağlam vücutta bulunacağını biliyoruz. Vücut olarak sağlıklı bir yapıda olmayan, sağlık sorunları olan bir birey zihinsel olarak da tüm enerjisini hem kendisi hem ailesi hem de bu ülke için sarf etmede zorlanacaktır. Diğer taraftan çağımızın değişen yaşam tarzı insanlarımızın sağlıklarını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Özellikle beslenme alışkanlığının değişmesi, hazır tüketim maddelerine yönlenmesi özellikle şeker, tansiyon gibi hastalıkların genç yaşa kadar inmesine sebep olmaktadır. Bu anlamda gençlerimizin bu sağlık problemlerinden uzakta özellikle dünyanın bugün baş başa kaldığı obezite hastalığından uzak kalması için onlara spor yaptırmamız lazım. Sporun faydaları saymakla bitmez. Öncelikle spor, sizi fiziken diri tutarken aynı zamanda da enerjinizi tam olarak kullanmayı sağlayarak  beyinsel gücünüzü de azami derecede artırmaktadır. Derslerinizde başarılı olmak için fiziken de güçlü olmanız lazım. Daha genç yaşında hastalıklarla boğuşan, doktorun kapısından ayrılmayan bir ferdin geleceği de elbette sağlıklı olamaz. Bu anlamda sizlerin amatör spora yönlenmeniz için elimizden geleni yapıyoruz.”

“LİSANSLI SPORCU SAYIMIZI ARTIRMALIYIZ”

İlimizdeki lisanslı sporcu sayısının 26 binlere ulaşmasından son derece mutlu olduğunu ama bunun yeterli olmadığını dile getiren Vali Baruş,  “Ama bu bizim için yeterli değil. Özellikle genç yaşlardaki insanların herhangi bir spor dalına yöneltilmesi için hem okullarımızda hem gençlik merkezlerimizde hem de üniversitemizde aktif olarak çalışmalar yürütmemiz lazım. Bu manada özellikle okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize çok önemli görevler düşüyor. Okul sporlarındaki öğrenci sayımız 10 bin civarında. Ancak bugün baktığımız zaman toplam öğrenci sayımız 50 binlere ulaşmış durumda. Bütün öğrencilerimizi amatör spor kulüplerine yönlendirmek, yeteneklerine uygun dallarda spor yapmalarını sağlamak hepimizin görevi. Bunu en önemli vazifelerinizden biri olarak bilmemiz lazım” dedi.

“SPOR GENÇLERİMİZİ ZARARLI ALIŞKANLIKLARDAN UZAK TUTUYOR”

Sporun aynı zamanda gençlerimizin sigara, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan uzak tutma noktasında çok büyük bir etkene sahip olduğunu da ifade eden Vali Baruş, “Sporun faydalarından söz ederken fiziksel bakımdan güçlü bireyler yetiştirmek olduğunu söylemiştim. Diğer taraftan spor bugün gençlerimizi tehdit eden terör, uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklardan uzak kalmasında sağlamak anlamında ülkemizin geleceği için de çok önemli bir konudur. Bu anlamda Gençlik ve Spor Bakanlığımızın önemli çalışmaları var. Bizler de ilimizde özellikle gençlerimizin zararlı alışkanlıklardan uzak tutulması, uyuşturucu belasından uzak tutulması için elimizden gelen mücadeleyi sergiliyoruz. Bu çerçevede gençlerimizi spora yönlendirmenin ne kadar önemli olduğunun da idrakindeyiz” şeklinde konuştu.

“GENÇ SPORCULARIMIZIN BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUM”

Sporun gençlerin gelişimine de büyük katkıları olduğunu dile getirerek sözlerine devam eden Vali Baruş, “Sporun diğer bir faydası ise insanın hayatına disiplin kazandırması ve ahlaki değerler edinmesine çok önemli katkı sağlamasıdır. Bugün uluslararası alanda başarılı olan sporcularımızın Ay Yıldızlı Al Bayrağımızı göndere çektirirken tüm millet olarak yaşadığımız mutluluğu anlatmak mümkün değil. Bunun verdiği milli bilinç gençlerimizin ruhunda çok önemli hisler bırakıyor. Spora devam eden gençlerimiz bir taraftan bu milli bilincin mutluluğunu yaşarken diğer taraftan da sporun hayatlarına kazandırdığı disiplin, sevgi, hoşgörü ve arkadaşlık duygularının da gelişmesi sayesinde ülkelerine faydalı olmak anlamında önemli bireyler olarak yetişme şansını buluyorlar. Bu manada Amatör Spor Haftasında gençlerimiz arasında düzenlenen müsabakaların, okullarımızda yapılan sportif çalışmaların ve özellikle okullarımızda kurulan amatör spor kulüplerinin ilimizde sporun gelişmesine çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Amatör Spor Haftasının tüm gençlerimize, öğrencilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu hafta münasebetiyle düzenlenen yarışmalarda başarılı olan, yılın genelinde de ilimizi birçok ulusal ve uluslararası müsabakalarda başarıyla temsil eden sevgili gençlerimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

SPORCULAR HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

Yapılan konuşmaların ardından badminton, eskrim, jimnastik ve kickboks sporcuları sportif sunumlarını yaparken daha sonra ise halk oyunları gösterisi sergilendi.

YILIN EN’LERİ ÖDÜLLERİNİ ALDI

Programın devamında ilimizde spor dallarında yılın sporcuları açıklandı. Bu kapsamda jimnastik branşında erkeklerde yılın sporcusu ödülünü İsviçre’de düzenlenen 49’uncu Nissen Cup Uluslararası Turnuvası 1’incisi Muhammet Emin Duman’a  ödülünü Bolu Valisi Aydın Baruş verdi.

Diğer ödül alan sporcular ise şu şekilde;

Jimnastik branşında bayanlarda yılın sporcusu ödülü Bilge Tarhan’a, Yüzme branşında yılın sporcusu ödülünü Deniz Alagöz, yüzme branşında 18-24 yaş özel sporcularda yılın sporcusu ödülünü özel sporcular Türkiye 2’incisi Kaan Yıldırım, yüzme branşında 24 yaş üzeri özel sporcularda yılın sporcusu ödülünü 24 yaş üzeri özel sporcular Türkiye 2’incisi Ebrar Esin Çelebi, kayak branşında yılın sporcusu ödülünü Ayşegül Duman, Vücut geliştirme branşında yılın sporcusu ödülünü Burak Çobanoğlu aldı.

Yılın Örnek Sporcusu ödülü ise Bolu Gençlik Merkezi Spor Kulübü yarı profesyonel bisiklet sporcusu olarak yurt içinde bir çok yarışmada derece almış, aynı zamanda çevresindeki genç ve yaşlı bir çok bireyi bisiklet sporuna teşvik eden Zafer Pala aldı.

Yılın diğer örnek sporcusu ödülünü ise boş vakitlerinde bisiklete binerek ailesine ve topluma örnek olan sporcu Dr. Faruk Karslı aldı.

Yılın Veteranı ödülünü ise Sağlık Müdürlüğü Erkek Voleybol Takımı sporcusu, ilerleyen yaşına rağmen spordan kopmamış olan Sebahattin Hoçaş aldı.

Yılın Kulübü ödülünü ise Bolu Belediyespor kulübü alırken, yılın takımı ödülünü Seben Gençlik Spor Kulübü Hentbol takımı, Yılın Okulu ödülünü okul sporları Dünya Şampiyonası erkekler Bocce takımı 3’üncüsü olan Bolu Spor lisesi aldı.

Yılın Kulüp Başkanı ödülünü ise Semmak Abant Gençlik Spor Kulübü Başkanı Emin Semercioğlu, diğer Yılın Kulüp Başkanı ödülünü ise Bolu Sağlık spor Kulübü Başkanı Emine Özdoğan, Yılın Spor Yöneticisi ödülünü Aşağısoku Gençlik ve spor Kulübü Başkanı Selami Demirdöven, Vefa Ödülünü ise Mengen Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Fahri Özdemir aldı.

GEREDESPOR DERBİSİ PAZAR GÜNÜ
Bolu’yu yeni sezonda Bölgesel Amatör Ligde temsil edecek olan takım hafta sonunda oynanacak olan temsilcimiz Geredespor ile Göynük Belediyespor maçı...
23 NİSAN COŞKU İLE KUTLANDI
İlçemiz Gerede’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı. Program saat 09.30 da Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na, İlçe...
KOLTUKLAR SEMBOLİK OLARAK DEVREDİLDİ
Gerede’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla protokol üyelerinin koltukları öğrencilerine temsili olarak devir edildi. Her okuldan 3...
BİRLİK, CENGİZ ÜNSAL BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI
Gerede Köylere Hizmet Götürme Birliğinin 2019 Yılı Nisan Ayı Olağan Birlik Meclisi Toplantısı Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal başkanlığında yapıldı. İlçe...
HEM’DEN YILSONU SERGİSİ
“190 kurs ile 2 bin 950 kursiyer” Gerede Halk Eğitim Merkezi’nin hazırlamış olduğu yılsonu sergisinin açılışı gerçekleştirildi. 2018-2019 döneminde 190...
MÜFTÜLÜKTEN KURSLAR YARARINA KERMES
Gerede İlçe Müftülüğü, ilçede faaliyet gösteren yatılı kız ve erkek Kur’an kursları yararına kermes düzenliyor. Hacı Emin efendi Camii karşısındaki...
MUHTARLAR 1 AK PARTİ, 1 MHP DEDİ
2019 yılı Köylere Hizmet Götürme Birliği encümen seçimi gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından kapalı oylama ile yapıldı. Birlik Meclisi Divanında görev...
MZ. GÜZELCE’DEN ANLAMLI ETKİNLİK
FİDANLAR ÇINARLARIN GÖLGESİNDE MZ. Güzelce İlkokulu anasınıfı öğretmeni Nejla Soyaydın ve öğrencileri tarafından, okul öncesi çağındaki çocuklar ile yaşlılar arasında,...
GEREDE’DE HIZLI TREN KONFERANSI DÜZENLENDİ
Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda; Gerede Kaymakamlığı, Gerede Belediyesi, AİBÜ Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Gerede Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde Ankara-İstanbul...
MUHTARLIK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KURULDU
Gerede Belediyesi, mahallelerin ihtiyaçlarını daha hızlı çözüme kavuşturmak amacıyla Muhtarlık İşleri Müdürlüğü birimi kurdu. Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar,  Gerede...
KAYAKÇILARDAN KAYMAKAM’A ZİYARET
Arkut Kayak Okulu’nun öğrencileri Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal’ı makamında ziyaret etti. Türkiye Kayak Federasyonu tarafından 2018-2019 sezonunda düzenlenen Kayaklı Koşu...
GEREDE TEMSİLCİLERİ İL BİRİNCİSİ OLDULAR
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Kur’an kurslarına katılımı artırmak, öğrencileri itikat, ibadet ahlak ve siyer gibi temel dini bilgileri öğrenmeye, Kur’an-ı...
GEREDE DEVLET HASTANESİ’NDE YENİ DÖNEM
Ge​rede Devlet Hastanesi’nde safra kesesi ameliyatı artık kapalı yöntem ile yapılıyor. Gerede Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Vural...
PROGRAMDA “FAİZ” KONUSU İŞLENDİ
Gerede’de her hafta gerçekleştirilen sabah namazı buluşması 19 Nisan 2019 Cuma günü Aşağı Tekke Camii’nde yoğun katılım ile yapıldı. Sabah...
GEREDE ÖRGÜTÜNDEN TANJU ÖZCAN’A ZİYARET
CHP Gerede İlçe Örgütü, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. 31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanı seçilen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.