ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

KAYAKTA YILIN SPORCUSU GEREDE’DEN

KAYAKTA YILIN SPORCUSU GEREDE’DEN
  • 16.10.2018

Yılın En’leri ödüllerinde Geredeli milli sporcu Ayşegül Duman’da yer aldı. Bolu’da spor dallarında yılın sporcuları açıklandı. Bu kapsamda yılın sporcusu ödülünü kayak branşında Geredeli Ayşegül Duman aldı.

Türkiye’yi 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’nda kayaklı koşuda temsil eden olimpiyat sporcusu Ayşegül Duman’ın ödülünü Bolu KYK Müdürü Şerafettin Çilkara takdim etti.

9-15 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Amatör Spor Haftası etkinlikleri kapsamında Bolu’daki başarılı sporcular ve yılın başarılı spor adamları ödüllerini aldı.

17 Temmuz Spor Salonunda düzenlenen Amatör Spor Haftası etkinliklerine Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şahin Ertem, daire müdürleri, amatör spor kulüpleri temsilcileri, sporcular ve öğrenciler katıldı.

Ödül töreni Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlarken programın açılış konuşmasını Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şahin Ertem yaptı. Ertem, konuşmasında Bolu’nun bir spor kenti olması için çalıştıklarını kaydederek, ilimizdeki lisanslı sporcu sayıları ile yapılan ve yapımı devam eden yatırımlar ile ilgili katılımcılara bilgiler verdi.

“GENÇLERİMİZİ AMATÖR SPORA YÖNLENDİRMELİYİZ”

Nüfusunun çok önemli bir oranı genç olan güzel bir ülkede yaşadığımızı ifade ederek sözlerine başlayan Bolu Valisi Aydın Baruş, Türkiye’nin bugün sahip olduğu genç nüfusuyla hem ekonomik anlamda hem de diğer alanlarda geleceğin parlayan bir yıldızı konumunda olduğunu dile getirdi.  Türkiye’yi gelecekte çok daha büyük ve güçlü bir ülke yapmak için gençlere güvendiklerini  de sözlerine aktaran Vali Baruş şöyle konuştu:  “Onların gözlerindeki umut ve ışık hepimizin geleceğe olan güvenini kat be kat artırıyor. Gençlerimizi bir taraftan da zihinsel olarak ve kalben maneviyatına bağlı, ülkemizin değerlerine sahip kişiler olarak yetiştirirken diğer taraftan onların fiziksel olarak da sağlam bir yapıda olmasını sağlamak durumundayız. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi sağlam kafanın sağlam vücutta bulunacağını biliyoruz. Vücut olarak sağlıklı bir yapıda olmayan, sağlık sorunları olan bir birey zihinsel olarak da tüm enerjisini hem kendisi hem ailesi hem de bu ülke için sarf etmede zorlanacaktır. Diğer taraftan çağımızın değişen yaşam tarzı insanlarımızın sağlıklarını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Özellikle beslenme alışkanlığının değişmesi, hazır tüketim maddelerine yönlenmesi özellikle şeker, tansiyon gibi hastalıkların genç yaşa kadar inmesine sebep olmaktadır. Bu anlamda gençlerimizin bu sağlık problemlerinden uzakta özellikle dünyanın bugün baş başa kaldığı obezite hastalığından uzak kalması için onlara spor yaptırmamız lazım. Sporun faydaları saymakla bitmez. Öncelikle spor, sizi fiziken diri tutarken aynı zamanda da enerjinizi tam olarak kullanmayı sağlayarak  beyinsel gücünüzü de azami derecede artırmaktadır. Derslerinizde başarılı olmak için fiziken de güçlü olmanız lazım. Daha genç yaşında hastalıklarla boğuşan, doktorun kapısından ayrılmayan bir ferdin geleceği de elbette sağlıklı olamaz. Bu anlamda sizlerin amatör spora yönlenmeniz için elimizden geleni yapıyoruz.”

“LİSANSLI SPORCU SAYIMIZI ARTIRMALIYIZ”

İlimizdeki lisanslı sporcu sayısının 26 binlere ulaşmasından son derece mutlu olduğunu ama bunun yeterli olmadığını dile getiren Vali Baruş,  “Ama bu bizim için yeterli değil. Özellikle genç yaşlardaki insanların herhangi bir spor dalına yöneltilmesi için hem okullarımızda hem gençlik merkezlerimizde hem de üniversitemizde aktif olarak çalışmalar yürütmemiz lazım. Bu manada özellikle okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize çok önemli görevler düşüyor. Okul sporlarındaki öğrenci sayımız 10 bin civarında. Ancak bugün baktığımız zaman toplam öğrenci sayımız 50 binlere ulaşmış durumda. Bütün öğrencilerimizi amatör spor kulüplerine yönlendirmek, yeteneklerine uygun dallarda spor yapmalarını sağlamak hepimizin görevi. Bunu en önemli vazifelerinizden biri olarak bilmemiz lazım” dedi.

“SPOR GENÇLERİMİZİ ZARARLI ALIŞKANLIKLARDAN UZAK TUTUYOR”

Sporun aynı zamanda gençlerimizin sigara, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan uzak tutma noktasında çok büyük bir etkene sahip olduğunu da ifade eden Vali Baruş, “Sporun faydalarından söz ederken fiziksel bakımdan güçlü bireyler yetiştirmek olduğunu söylemiştim. Diğer taraftan spor bugün gençlerimizi tehdit eden terör, uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklardan uzak kalmasında sağlamak anlamında ülkemizin geleceği için de çok önemli bir konudur. Bu anlamda Gençlik ve Spor Bakanlığımızın önemli çalışmaları var. Bizler de ilimizde özellikle gençlerimizin zararlı alışkanlıklardan uzak tutulması, uyuşturucu belasından uzak tutulması için elimizden gelen mücadeleyi sergiliyoruz. Bu çerçevede gençlerimizi spora yönlendirmenin ne kadar önemli olduğunun da idrakindeyiz” şeklinde konuştu.

“GENÇ SPORCULARIMIZIN BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUM”

Sporun gençlerin gelişimine de büyük katkıları olduğunu dile getirerek sözlerine devam eden Vali Baruş, “Sporun diğer bir faydası ise insanın hayatına disiplin kazandırması ve ahlaki değerler edinmesine çok önemli katkı sağlamasıdır. Bugün uluslararası alanda başarılı olan sporcularımızın Ay Yıldızlı Al Bayrağımızı göndere çektirirken tüm millet olarak yaşadığımız mutluluğu anlatmak mümkün değil. Bunun verdiği milli bilinç gençlerimizin ruhunda çok önemli hisler bırakıyor. Spora devam eden gençlerimiz bir taraftan bu milli bilincin mutluluğunu yaşarken diğer taraftan da sporun hayatlarına kazandırdığı disiplin, sevgi, hoşgörü ve arkadaşlık duygularının da gelişmesi sayesinde ülkelerine faydalı olmak anlamında önemli bireyler olarak yetişme şansını buluyorlar. Bu manada Amatör Spor Haftasında gençlerimiz arasında düzenlenen müsabakaların, okullarımızda yapılan sportif çalışmaların ve özellikle okullarımızda kurulan amatör spor kulüplerinin ilimizde sporun gelişmesine çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Amatör Spor Haftasının tüm gençlerimize, öğrencilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu hafta münasebetiyle düzenlenen yarışmalarda başarılı olan, yılın genelinde de ilimizi birçok ulusal ve uluslararası müsabakalarda başarıyla temsil eden sevgili gençlerimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

SPORCULAR HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

Yapılan konuşmaların ardından badminton, eskrim, jimnastik ve kickboks sporcuları sportif sunumlarını yaparken daha sonra ise halk oyunları gösterisi sergilendi.

YILIN EN’LERİ ÖDÜLLERİNİ ALDI

Programın devamında ilimizde spor dallarında yılın sporcuları açıklandı. Bu kapsamda jimnastik branşında erkeklerde yılın sporcusu ödülünü İsviçre’de düzenlenen 49’uncu Nissen Cup Uluslararası Turnuvası 1’incisi Muhammet Emin Duman’a  ödülünü Bolu Valisi Aydın Baruş verdi.

Diğer ödül alan sporcular ise şu şekilde;

Jimnastik branşında bayanlarda yılın sporcusu ödülü Bilge Tarhan’a, Yüzme branşında yılın sporcusu ödülünü Deniz Alagöz, yüzme branşında 18-24 yaş özel sporcularda yılın sporcusu ödülünü özel sporcular Türkiye 2’incisi Kaan Yıldırım, yüzme branşında 24 yaş üzeri özel sporcularda yılın sporcusu ödülünü 24 yaş üzeri özel sporcular Türkiye 2’incisi Ebrar Esin Çelebi, kayak branşında yılın sporcusu ödülünü Ayşegül Duman, Vücut geliştirme branşında yılın sporcusu ödülünü Burak Çobanoğlu aldı.

Yılın Örnek Sporcusu ödülü ise Bolu Gençlik Merkezi Spor Kulübü yarı profesyonel bisiklet sporcusu olarak yurt içinde bir çok yarışmada derece almış, aynı zamanda çevresindeki genç ve yaşlı bir çok bireyi bisiklet sporuna teşvik eden Zafer Pala aldı.

Yılın diğer örnek sporcusu ödülünü ise boş vakitlerinde bisiklete binerek ailesine ve topluma örnek olan sporcu Dr. Faruk Karslı aldı.

Yılın Veteranı ödülünü ise Sağlık Müdürlüğü Erkek Voleybol Takımı sporcusu, ilerleyen yaşına rağmen spordan kopmamış olan Sebahattin Hoçaş aldı.

Yılın Kulübü ödülünü ise Bolu Belediyespor kulübü alırken, yılın takımı ödülünü Seben Gençlik Spor Kulübü Hentbol takımı, Yılın Okulu ödülünü okul sporları Dünya Şampiyonası erkekler Bocce takımı 3’üncüsü olan Bolu Spor lisesi aldı.

Yılın Kulüp Başkanı ödülünü ise Semmak Abant Gençlik Spor Kulübü Başkanı Emin Semercioğlu, diğer Yılın Kulüp Başkanı ödülünü ise Bolu Sağlık spor Kulübü Başkanı Emine Özdoğan, Yılın Spor Yöneticisi ödülünü Aşağısoku Gençlik ve spor Kulübü Başkanı Selami Demirdöven, Vefa Ödülünü ise Mengen Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Fahri Özdemir aldı.

BURSASPOR’DAN GEREDE’DE REJENERASYON ÇALIŞMASI
Yeni sezon hazırlıklarına Gerede ilçemizde devam eden Bursaspor sabah idmanında 5’e 2 ve pas-pres çalışması gerçekleştirdi. İdmana ısınma hareketleri ile...
ESENTEPE FUTBOL TURNUVASI DEVAM EDİYOR
Gerede Belediyesi’nin katkıları ile Geredespor Kulübü tarafından düzenlenen Esentepe Futbol Turnuvası devam ediyor. Geredespor Kulübü tarafından bu yıl vefat eden...
MANAVGAT’A GEREDE OİM’DEN EKİP GÖNDERİLDİ
Antalya’nın Manavgat ilçesinde çıkan orman yangını yürekleri dağlarken, yangına müdahale etmek üzere Gerede ilçemizden söndürme çalışmalarına orman ekipleri de katıldı....
KİMSESİZLER İÇİN SOSYAL KONUT PROJESİ START ALIYOR
Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın seçim vaadinde yer alan kimsesizler ve ihtiyaç sahipleri için yapılacak sosyal konut projesi start aldı....
SAMSUNSPOR, GEREDE’DE BURSASPOR’U 2-1 YENDİ
Samsunspor, Gerede ilçemizde hazırlık maçında karşılaştığı Bursaspor’u 2-1 mağlup etti. Gerede ilçemizde kamp yapan Bursaspor ile Samsunspor hazırlık maçında karşı...
PAKDİL’İN AYAKKABISIDA MÜZEYE EKLENDİ
Gerede Meslek Yüksekokulu’nda bulunan Yaşayan Ayakkabı Müzesi’ne Kudüs Şairi Nuri Pakdil’e ait ayakkabılarda eklendi. Şehidin ayakkabıları yol arkadaşı, öğrencisi, hemşerisi...
KAZIM ÜNLÜOL’UN KALEMİNDEN; HEY GİDİ GÜNLER HEY “2”
Çok kar yağardı eskiden. Zaman galiba ahir zaman. Osman amcanın ayakları ıslanırdı, yükü ağırdı, oturur dinlenirdi. Düşünce sırtında un çuvalıyla,...
FAKÜLTE EK BİNASI YÜKSELİYOR
Gerede Belediyesi tarafından ihaleye çıkartılan ve yapımına başlanılan Gerede Uygulamalı Bilimler Fakültesi Ek Bina inşaatında çalışmalar sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip...
TSYD’DEN BURSASPOR’A GEREDE’DE ZİYARET
TSYD Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Ali Ekmekçi, Bursaspor’u kamp yaptığı Gerede ilçemizde ziyaret etti. Süper Lig hedefiyle yeni sezon hazırlıklarının...
ŞEHİT AİLELERİ ZİYARET EDİLDİ
Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan ve beraberinde Askerlik Şubesi Başkanı, İlçe Emniyet Müdürü V. Onur Tüzer, İlçe Jandarma Komutan V. Hamza...
SAMSUNSPOR, GEREDE’DE TOP KAPMA YAPTI
Gerede ilçemizde kamp yapan Samsun ekibi kamp çalışmalarını akşam yaptığı antrenmanla sürdürdü. Teknik Direktör Mehmet Altıparmak yönetiminde yapılan antrenman ısınma...
AYNI ANDA İKİ ORGAN NAKLEDİLDİ
Çocukluğundan bu yana rahatsızlıkları bulunan Geredeli hemşerimiz Bilal Çaydemir, aynı anda annesinden böbrek, kuzeninden karaciğer dokusu nakliyle çifte bayram sevinci...
SAMSUNSPOR GEREDE KAMPINI SÜRDÜRÜYOR
TFF 1. Lig ekiplerinden Yılport Samsunspor, yeni sezon hazırlıklarını Gerede kampında yaptığı antrenmanla sürdürdü. TFF 1. Lig ekiplerinden Yılport Samsunspor,...
BURSASPOR’UN GEREDE KAMPINDA YÜZLER GÜLÜYOR
Yeni sezon hazırlıklarına Gerede ilçemizde devam eden Bursaspor, günü tek çalışma ile tamamladı. Yeni sezon hazırlıklarına Gerede’de devam eden Bursaspor,...
SİVASSPOR’UN GEREDE KAMPI SONA ERDİ
Yeni sezona Gerede ilçemizde hazırlanan Demir Grup Sivasspor’un kampı sona erdi. Yeni sezona Gerede ilçemizde hazırlanan Demir Grup Sivasspor’un kampı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.