ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

MÜFTÜLÜK DUYURDU, TEMA “PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK”

MÜFTÜLÜK DUYURDU, TEMA “PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK”
  • 27.10.2020

Gerede İlçe Müftülüğü Mevlid-i Nebi Haftası’nın “Peygamberimiz ve Çocuk” temasıyla başladığını belirterek Başkanlık tarafından yapılan açıklamaya yer verdi.

Gerede İlçe Müftülüğü Mevlid-i Nebi Haftası’nın başlangıcını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın konuşması ile duyurdu. Mevlid-i Nebi Haftası tanıtım toplantısında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Şüphesiz Peygamber Efendimiz, her konuda olduğu gibi, dünya hayatının süsü ve nimeti olan çocuğa yaklaşım noktasında da bizler için en güzel örnek ve yol gösterici bir rehberdir” dedi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Hazreti Peygamberin doğumu münasebetiyle düzenlenen 2020 yılı Mevlid-i Nebi Haftası tanıtım toplantısı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla Ankara’da yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, hafta boyunca yapılacak etkinlikler hakkında bilgi verdi.

28 Ekim 2020 Çarşamba gününün Hazreti Peygamberin doğumunun sene-i devriyesi olduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Mevlid-i Nebi Haftası vesilesiyle İslam’ın çocuğa bakışını ve Hazreti Peygamberin çocuğa yaklaşımını gündeme alacaklarını ve salgın hastalıkla mücadele hususunda gereken tedbirlere riayet ederek hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini belirtti.

Mevlid-i Nebi’nin, esasen Hazreti Peygamberin şahsında insanlığın yeniden doğuşunu, hakikate uyanışını ifade ettiğini kaydeden Başkan Erbaş, “Mevlid-i Nebi; Peygamberimizin sünnet-i seniyyesini anlamak, yüce ahlakını örnek almak ve günümüz dünyasının sorunlarını nebevi referanslardan hareketle çözüme kavuşturmak için önemli bir vesiledir” dedi.

2020 yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nın teması: “Peygamberimiz ve Çocuk”

2020 yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nın temasının “Peygamberimiz ve Çocuk” olarak belirlediklerini söyleyen Başkan Erbaş, “Zira bugün çocuklarımızın kıymetini idrak etmeye ve onlara karşı sorumluluklarımızı hatırlamaya ihtiyacımız olduğu çok açıktır. Şüphesiz Peygamber Efendimiz, her konuda olduğu gibi, dünya hayatının süsü ve nimeti olan çocuğa yaklaşım noktasında da bizler için en güzel örnek ve yol gösterici bir rehberdir” ifadesini kullandı.

“Yeryüzünde milyonlarca çocuk, merhametten yoksun bir hayata mahkum edilmiştir”

Bugün yeryüzünde milyonlarca çocuğun, şefkatten, merhametten, insaftan ve adaletten yoksun bir hayata mahkum edildiğini kaydeden Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Oysa Allah Resûlü sallallahu aleyhi vesellem, çocuklara yönelik her türlü şiddet, baskı, öteleme ve istismarın sıradanlaştığı bir dönemde, çocukların haklarını en üst derecede savunmuş ve bu uğurda en büyük gayret ve mücadeleyi ortaya koymuştur.

‘Küçüklerini sevmeyen, büyüklerini saymayan bizden değildir.’ buyuran sevgili Peygamberimiz, söylediklerini bizzat yaşanan bir hayata dönüştürmüştür. Çocuk hakları konusunda köklü bir değişime imza atmış, zihinlerdeki cehaleti, taassubu ve önyargıları yıkarak kız-erkek fark etmeksizin bütün çocuklara karşı adaleti, merhameti ve şefkatiyle dünyaya örnek olmuştur.”

“Çocuklar, insani değerleri ilk olarak aile içerisinde öğrenmektedir”

Hazreti Peygamberin bir baba, bir eğitimci, bir idareci olarak çocuklara yaklaşımını, onlarla kurduğu iletişimin ilke ve niteliklerini doğru bir şekilde tespit etmenin ve çocukları bu doğrultuda yetiştirmenin önemine vurgu yapan Başkan Erbaş, “Burada önemle ifade edeyim ki, çocukların fiziksel ve duygusal gelişiminde aile kurumunun etkisi son derece büyüktür. Çocuklar, insani değerleri, kültürel mirası ve ahlaki davranış modellerini ilk olarak aile içerisinde öğrenmektedir. Ancak küresel anlamda iletişim ve etkileşimin böylesine çeşitlendiği ve yaygınlaştığı bir dönemde iyi insan yetiştirme sorumluluğunu sadece aileye yüklemek de ciddi bir yanılgıdır” diye konuştu.

Çocukların ihtiyaçları, sağlığı, eğitimi, himayesi, güvenli ve huzurlu bir geleceğe hazırlanması hususunda toplumun bütün fertlerine ve kurumlarına büyük görevler düştüğünün altını çizen Başkan Erbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bilhassa siber suçlar, terör örgütleri, bağımlılık tacirleri gibi çağın tehdit ve tehlikelerinden çocuklarımızın korunması, istismarların önüne geçilmesi; eğitimden emniyete, sivil toplumdan medyaya kol kola çalışmayı zorunlu kılmaktadır.

“Yayınlarımızda çocuklarımızı ve aile değerlerimizi özenle korumalıyız”

Bu hususta özellikle medya kuruluşlarımızdan daha büyük bir hassasiyet beklediğimi ifade etmek isterim. Çünkü medya, bugünü okuma ve geleceği şekillendirme konusunda en etkin iletişim gücünü ve en önemli imkanı temsil etmektedir. Bu bakımdan yayınlarımızda çocuklarımızı ve aile değerlerimizi özenle korumamız gerektiğini asla aklımızdan çıkarmayalım.

Unutmayalım ki manevi değerler ve toplumsal ahlak hiçe sayılarak yapılan yayınlar, nesillerin ve milletlerin geleceğini ciddi derecede olumsuz etkilemektedir. Söz konusu yayınların kitlelerce alıcı bulması, onların doğru olduğunu göstermeyeceği gibi sorumlularına da haklı bir bahane sunmaz.”

“Çocukların istismara maruz kaldığı bir çağ, insanlık sınavını kaybetmiştir”

Başkan Erbaş, çocukları öz değerlerle besleyerek, tarih ve ilmi derinliğimize aşina bir nesil inşa etmenin sorumluluğuyla hareket edilmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Açıkça ifade etmeliyim ki, çocukların ötelendiği, ihmale ve istismara maruz kaldığı, temel haklarından mahrum edildiği, hatta sadece kız evlat olduğundan dolayı ayrıma tabi tutulduğu bir çağ, merhamet ve insanlık sınavını kaybetmiştir.

Ayet-i kerimeyi hatırlayalım, ‘onlardan birisine bir kız çocuğu haberi verildiği zaman yüzü utançtan simsiyah kesilirdi.’ Yani biz o çağa, cahiliye çağı diyoruz da bugün aynı anlayışı taşıyan insanları nasıl affedebiliriz? Aynı cahiliyeyi o da taşıyor. O özelliği, o duyguyu demek ki 14 küsur asır sonraya taşıyabilen insanlar hala var. Bu çağa nasıl merhamet çağı diyebiliriz?

Çocukları mutsuz ve sahipsiz bir ev, şehir, ülke, dünya, rahmetten, bereketten ve nice güzellikten mahrum kalmıştır.”

“26 Ekim 2020 Pazartesi günü, ‘Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı’nı gerçekleştireceğiz”

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Mevlid-i Nebi Haftası vesilesiyle İslam’ın çocuğa bakışını ve Hazreti Peygamberin çocuğa yaklaşımını etraflıca gündeme alacaklarını, salgın hastalıkla mücadele hususunda gereken tedbirlere riayet ederek hafta boyunca ülke genelinde ve uluslararası boyutta çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini belirten Başkan Erbaş, Mevlid-i Nebi Haftası vesilesiyle, Hazreti Peygamberin çocuğa ve çocukluğa dair çizdiği ufkun hakkıyla anlaşılması için gayret edeceklerini ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanlığınca Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla gerçekleştirilecek etkinliklerle ilgili bilgiler veren Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle 26 Ekim 2020 Pazartesi günü saat 14:00’te Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı’nı gerçekleştireceğiz.

28 Ekim 2020 Çarşamba günü de Ankara Kocatepe Camii’nde düzenleyeceğimiz “Mevlid Kandili Programı” Diyanet Televizyonumuzdan canlı olarak yayımlanacaktır.

6-8 Kasım 2020 tarihleri arasında Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu düzenleyeceğiz. Salgın sebebiyle söz konusu sempozyum online olarak gerçekleştirilecektir. Bu sempozyumda Kur’an’ın ışığında ve Peygamberimizin örnekliğinde çocuğun hakları, eğitimi, çocukla iletişim ve çocuğu kuşatan güncel sorunlar bütün boyutları ile ele alınacaktır inşallah.

Mevlid-i Nebi Haftası için özel olarak hazırladığımız web sitesinin mevlidinebi.diyanet.gov.tr erişime açıldığını; söz konusu sitede “Peygamberimiz ve Çocuk” temasına yönelik yazılı ve görsel materyallerin vatandaşlarımızın istifadesine sunulduğunu ifade etmek isterim.

Hafta münasebetiyle hazırladığımız “Peygamberimiz ve Çocuk” adlı bir tema kitabımızın yanı sıra Diyanet Aylık Dergi, Diyanet Çocuk Dergisi ile Aile Dergisi Ekim ayı sayılarını çocuklarımıza ayırdık. Hafta boyunca Diyanet TV ve radyolarında da konuyla alakalı pek çok programa yer verilecektir inşallah.

“‘Asr-ı Saadet’ radyo tiyatrosu, Diyanet Radyo ve Diyanet Risalet Radyo’da yayına giriyor”

Burada bir müjdeyi de yine sizlerle paylaşmak isterim; Peygamber Efendimizi anlamak ve onun güzide ashabını tanımak amacıyla hazırladığımız, “Karanlıktan Aydınlığa Asr- Saadet” ismiyle radyo tiyatrosu, ülkemizde bir ilk olarak bu hafta dinleyicileriyle buluşmaya başlayacaktır. 160 bölümden oluşan Asr-ı Saadet radyo tiyatrosu, 27 Ekim 2020 Salı gününden itibaren Diyanet Radyo ve Diyanet Risalet Radyo’da yayına girecektir inşallah. Dünyada bir benzeri olmayan bu çalışma, TRT’nin de desteğiyle çocuklarımız için çizgi film formatında da hazırlanacak ve televizyon çekimleri yapılacaktır.”

Taşra teşkilatlarında da ‘Peygamberimiz ve Çocuk’ bağlamında vaazlar, konferanslar, sohbetler, söyleşiler, kompozisyon ve şiir yarışmaları gibi pek çok faaliyetin ve sosyal medya araçları üzerinden nice etkinliklerin yapılacağını söyleyen Başkan Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Göz aydınlığımız olan çocuklarımızın, nebevi ilke ve değerler ekseninde yetişerek huzurlu bir hayatın, ideal bir toplumun ve daha güzel bir dünyanın teminatı olmasını temenni ediyor, haftamızın dünyanın birçok yerinde mazlum ve masum çocukların kurtuluşuna medar olacak azim ve gayreti kuşanmamıza vesile olmasını diliyorum.

Mevlid-i Nebi Haftamızı milletimiz ve İslam âlemi için hayırlı ve mübarek kılmasını; iyilik, takva ve güzel ahlakla bezeli bir hayatı bize ve çocuklarımıza bahşetmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Mevlid-i Nebi Haftamız feyizli, bereketli ve mübarek olsun.”

Programda, Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla hazırlanan sinevizyon ve kısa filmler gösterildi.

İLÇE SAĞLIK AŞI STANDI İLE BİLGİLENDİRİYOR
Gerede İlçe Sağlık Müdürlüğü, Gerede Cumhuriyet Meydanında aşı hizmeti ile ilgili halkı bilgilendirmek için COVID-19 Aşı Randevu ve Bilgilendirme Standı...
KARGAZ’DAN DEV KAMPANYA
Geredeli abonelerin kullandığı Kargaz yeni 3 kampanyası ile müşterilerine fırsat sunmaya devam ediyor. Kargaz’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:...
GEREDEYİ GURURLA TEMSİL ETTİ
Gerede Esentepe Tenis Kulübü sporcusu Muhammed Enes Saka İstanbul’da düzenlenen turnuvada Gerede’yi başarı ile temsil ederek ilçeye döndü. İstanbul’da Levent...
GEREDE’DE PEŞ PEŞE DEPREMLER
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgiye göre Gerede 3 kere sallandı. Depremler sırasıyla Gerede’nin Aktaş köyünde saat 16:44’te...
MÜFTÜLER GEREDE’DE TOPLANDI
Gerede’de ilçe müftüleri istişare toplantısı yapıldı. 2021 yılı Haziran ayı il ve ilçe müftüleri istişare toplantısı din hizmetlerinin daha etkili...
SİVASSPOR GEREDE’DE KAMPA GİRECEK
Sivasspor, yeni sezon hazırlıkları için 1 Temmuz sabahı Gerede ilçemizde kampa girecek. DG Sivasspor’un 2021-2022 sezonu için 29 Haziran’da topbaşı...
BESOB İLE GEREDE TSO BİR ARAYA GELDİ
Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’na ziyarette bulunarak esnafların güncel...
YENİ MAHALLE KAPALI SEMT PAZARI HİZMETE GİRDİ
Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın projeleri arasında yer alan Yeni Mahalle Kapalı Semt Pazarı açılarak esnaf ve vatandaşların hizmetine sunuldu....
BAKAN DÖNMEZ GEREDE’DE
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında Özel Kalem Müdürlüğü görevini yürüten Geredeli hemşerimiz Muharrem...
TENİS TURNUVASINDA GEREDE ÇEYREK FİNALDE
Gerede Esentepe Tenis Kulübü oyuncusu Muhammed Enes Saka, İstanbul Levent’te gerçekleştirilen ve toplamda 128 kişinin katılım sağladığı Türkiye geneli Gülen...
4 YAYLANIN 3. SATIŞLARI BAŞLIYOR
Mülkiyeti Gerede Belediyesi’ne ait Gerede’de bulunan Şehir Yaylalarında daha önce Belediye tarafından ihale ile parsel satışları yapılmıştı. Gerede Belediyesi tarafından...
HEM YIL SONU SERGİSİNİ AÇTI
Gerede Halk Eğitim Merkezi’nin yılsonu sergisi gerçekleştirildi. 1-7 Haziran hayat boyu öğrenme haftası etkinlikleri kapsamında Gerede Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce...
GEREDELİ YILMAZ YARGITAY ÜYESİ OLARAK SEÇİLDİ
Geçtiğimiz dönem Hâkimler ve Savcılar Kurulu Başkan Vekilliği görevini yapan Geredeli hemşehrimiz Mehmet Yılmaz, Yargıtay üyesi olarak seçildi. Geçtiğimiz dönem...
GEREDE OİM’NİN YANGIN NÖBETÇİLERİNE ZİYARET
Bolu Orman Bölge Müdürlüğü Bölge Müdür Yardımcısı olarak atanan Halis Belen, yangın sezonunun başladığını belirterek nöbet tutan Gerede Orman İşletme...
HİBE DESTEKLİ PROJELERDE GEREDE’NİN YERİ
Bolu’da hibe almaya hak kazanan 20 adet ekonomik yatırım projesinin 2’sinin Gerede ilçemizin oluşturduğunu ve kırsal ekonomik alt yapı yatırımlarının...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.