ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

ONLARI RAHMETLE ANIYORUZ

Ferhat Çetinoğlu
Ferhat Çetinoğlu
  • 28.03.2015

Ferhat-Cetinoglu-yaziHayatlarını İslam’a adayan bu güzel insanların vefat yıl dönümlerinde rahmetle anılıyor ve anarak yaşatıyoruz.

İskilipli Atıf Efendi, Şapka Kanunu’ndan önce yazdığı ‘Frenk Mukallidliği ve Şapka’ adlı risalesi sebebiyle 89 yıl önce hukuk tarihinden görülmemiş bir şekilde idam sehpasına gönderilirken; Mahmud Es’ad Coşan ise 28 Şubat post-modern darbesinin zulmünden Avustralya’ya gönüllü sürgüne giderek kurtulmuş ve bundan tam 15 sene önce, 4 Şubat 2001’de şüpheli bir trafik kazasında damadı Ali Yücel Uyarel’le birlikte hayatını kaybetmişti.

23 Şubat 1979 tarihinde Fatih Camii avlusunda şehit edilen Metin YÜKSEL ,  Seyh YASİN , Malcom X , Cevher DUDAYEV , A. Gaffar Okkan, 24 Şubat 2011 yılında Hakk’a yürüyen Prof.Dr. Necmettin ERBAKAN  için yurt içi ve yurt dışında etkinlikler yapılacak .

İnsanlar anarak yaşatılır anlayışı ile hocalarımızı bu vefat yıldönümlerinde rahmet ile anıyorum. Gençler onlar kimdi diye sorarlarsa kısaca onları tanıtmak istedim. Bu gönül insanlarına  Allahtan rahmet diliyorum..

24 Ocak 2001  – A. Gaffar Okkan :

  1. Gaffar Okkan, Sakarya ilinin Hendek İlçesinde 1952 yılında doğdu. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji’nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi’nden mezun olarak İzmir İl Emmiyet Müdürlüğü’ne Komiser Yardımcısı olarak atandı.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makâmından Valilik Binası’na seyir hâlinde iken, Sezâi Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık Kurumu ile Eflâtun Park arasında, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde şehit edildi.

II BÖLÜM :

Onları Rahmetle Anıyoruz..

İnsanlar anarak yaşatılır anlayışı ile hocalarımızı bu vefat yıldönümlerinde rahmet ile anıyorum. Gençler onlar kimdi diye sorarlarsa kısaca onları tanıtmak istedim. Bu gönül insanlarına  Allahtan rahmet diliyorum..

4 SUBAT 1926                   .. İskilipli Atif Hoca

Atif Hoca, İskilip’in Tophane köyünde doğdu. ilk tahsilini köyde yaptı. Ülkedeki ‘batılılaşma ‘ hareketine karşı “firenk mukallitliği ve şapka” adli eserini  1924’te yazardı. kitapta, batinin iç yüzünü çevresindekilere anlatıyordu. Daha sonra yeni bir kanunla vatandaşlara ülkeden kovdukları İtalyan’lardan üç gemi dolusu satın aldıkları şapkaları giyme mecburiyeti geliyordu. Buna halk ve ulemadan büyük tepki geldi. Ve her kanuna savunuculuk yapanlar kanun tanimazlara haddini bildirmeliydi. İnsanlar basına şapka takmadığı için katlediliyordu.

Iskilipli Atif Hoca da bir buçuk sene önce yazdığı Firenk Mukallitligi isimli kitabi bahane edilerek tutuklandı. Giresun istiklal mahkemesinde yargılanarak suç bulunamaması nedeni ile İstanbul’a gönderildi. Ancak bir süre sonra yeniden tutuklandı. 26 Aralık 1925 te arkadaşları ile beraber 13 kolluk kuvveti gözetiminde Ankara’ya gönderildi. 26 Ocak 1926 Salı ünü Ankara istiklal mahkemesinde yargılandı. Savcı, İskilipli Atif Hoca için 3 yıl hapis cezası istedi. Mahkeme müdafaa için bir gün sonraya bırakıldı. Ertesi gün mahkeme reisi Kel Ali, müdafaa yapmaya gerek görmeyen İskilipli Atif Hoca için alınan kararı açıklar: IDAM… Yani SEHADET

İskilipli Atif Hoca vakarla ve dudağında ayetlerle gittiği idam sehpasında sunu söylüyordu:”zalim ve katillerle elbette mahşer günü hesaplaşacağız”

9 Şubat 2001                 Mahmud Esat Coşan  .

Mahmud Esat Coşan Hoca 9 Şubat 2001 Hakk’a yürümüştü

Mahmud Esad Coşan 14 Nisan 1938 yılında Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Ahmetçe Köyü’nde doğdu.

1977’de Nakşibendi tarikatının İskenderpaşa Cemaati lideri Mehmed Zahid Kotku’nun emiriyle hadis sohbetlerine başladı. 13 Kasım 1980’de Mehmed Zahid Kotku’nun ölümüyle cemaatin lideri oldu. 28 Şubat sürecinde hakkında açılan davadan dolayı Avustralya’ya giden Coşan, 1997’den itibaren ABD ve Avrupa ülkelerinde bulundu.

İskenderpaşa cemaatinin şeyhi Mahmud Esad Coşan, Avustralya’da geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi,9 Şubat 2001 günü Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Coşan’ın naaşı Eyüp Sultan Mezarlığı’na defnedildi.

III BÖLÜM :

Onları Rahmetle Anıyoruz..

İnsanlar anarak yaşatılır anlayışı ile hocalarımızı bu vefat yıldönümlerinde rahmet ile anıyorum. Gençler onlar kimdi diye sorarlarsa kısaca onları tanıtmak istedim. Bu gönül insanlarına  Allahtan rahmet diliyorum..

21 Şubat 1965  . Malcolm X,

Malcolm X, bundan tam 49 yıl önce düzenlenen bir suikastle katledildi.

  1. Yüzyıl’ın ikinci yarısından itibaren ABD’de siyahilerin İslam’a girmeleri ve özgürlük mücadelelerinde kilit rol oynayan Malcolm X, bundan tam 49 yıl önce düzenlenen bir suikastle şehid edildi.

19 Mayıs 1925’de Nebraska’da yedi çocuklu siyahi bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Malcolm X, 49 yıl önce, 21 Şubat 1965, ortaya atılan iddialar ve cezalar verilmesine rağmen nedeni hala karanlıkta kalan bir şekilde göğsüne aldığı 16 kurşunla katledildi.

23 Şubat 1979  . Metin Yüksel

17 Temmuz 1958’de Bitlis’e bağlı Kolongo’da doğan Yüksel, İslâm alimi Sadrettin Yüksel’in oğlu, Edip Yüksel’in kardeşidir. Dokuz yaşında ailesiyle İstanbul’un Fatih ilçesine yerleşen Yüksel, eğitim hayatı boyunca öğrenci olaylarında ön saflarda rol aldı ve Akıncılar adı verilen öğrenci hareketinin liderliğine yükseldi.

Cami avlusunda vuruldu

Metin Yüksel, müslümanların efsane ismi olarak bilinir. 1980 öncesinde Fatih Camii avlusunda katledilen Metin Yüksel’in katilleri arasında ise adı kaserle anılan eski bir MHP’linin ismi geçmişti. Metin Yüksel’in abisi Müfid Yüksel yıllar sonra olayın İhsan Barutçu’yla bağlantısını şöyle açıklamıştı. “Barutçu’yu ondan önce tanıyorduk, Vefa Lisesi’ndeydi ve daha öncesinden de saldırıları vardı. Rahmetli Metin o olaydan 2 yıl önce onu İhsan Barutçu’yu solcuların elinden kurtarmıştı, fakat Barutçu daha elinden kurtarmıştı, fakat Barutçu daha sonra Metin Yüksel’i şehit eden grubun içindeydi. Metin’in şehadetinden bir gece önce de İhsan Barutçu’nun arkadaşları ‘Buradan sizleri söküp atacağız’ diyerek bana saldırmışlar, kalın sopalarla beni dövmüşlerdi. Metin Yüksel, şehit olduğu günün sabahı gelmişti İzmir’den. Ertesi gün Metin Yüksel Fatih Camii avlusunda şehit edildi. Şehit olmadan önce saldırganlarla konuşma isteği oluyor sanırım cami avlusunda.”

IV BÖLÜM :

Onları Rahmetle Anıyoruz..

İnsanlar anarak yaşatılır anlayışı ile hocalarımızı bu vefat yıldönümlerinde rahmet ile anıyorum. Gençler onlar kimdi diye sorarlarsa kısaca onları tanıtmak istedim. Bu gönül insanlarına  Allahtan rahmet diliyorum..

27 Şubat 2011 .Necmettin ERBAKAN

29 Ekim 1926 yılında Sinop’ta doğdu. Babası Mehmet Sabri Erbakan. Annesi  Kamer Hanım’dır.

1960 yılında Ankara’da yapılan Sanayi Kongresi’nde Gümüş Motor’un yaptığı imalatları sunan ERBAKAN “Yeni hedef otomobillerin Türkiye’de yapılmasıdır” fikrini ortaya atmış, o zaman yönetimde olan askerler tarafından revac bulan bu fikir üzerine Eskişehir Demiryolları CER atölyesinde “DEVRİM OTOMOBİLİ” adıyla ilk yerli otomobil ERBAKAN tarafından imal edilmiştir.

Necmettin ERBAKAN 1967 yılında evlendi. ERBAKAN, 1969 seçimlerinde Konya’dan bağımsız olarak seçilerek Meclis’e girdi.  Sırası ile 24 Ocak 1970 yılında Milli Nizam Partisi, 11 Ekim 1972 Milli Selamet Partisi kurdu. Daha sonra 19 Temmuz 1983 tarihinde kurulmuş olan Refah Partisi’nin Genel Başkanlığa seçilen Necmettin ERBAKAN 20 Ekim 1991 seçimlerinde Konya’dan yeniden Milletvekili seçildi. 1995 genel seçimlerinde tekrar Konya’dan Milletvekili seçilerek meclise girdi. Bu seçimlerde Refah Partisi %21.7 ile birinci olmuştur. Bunun üzerine 28 Haziran da hükümeti kurma görevini alarak 7 Temmuz da güvenoyuyla Türkiye’nin Başbakanı olmuştur.

Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan 27 Şubat 2011 Pazar Günü Hakk’ın rahmetine kavuştu. Prof. Dr. Necmettin Erbakan, İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan Merkezefendi Kabristanı’nda yatmaktadır. Mekanı cennet olsun…

21 Nisan 1996 . Cahar Dudayev

Çeçenistan’ın unutulmaz liderlerinden Cahar Dudayev, 19 sene önce ebediyete intikal etti.O hayatı boyunca şerefli bir hayat yaşadı. Şöyle demişti bir konuşmasında; ”Şerefsizce bir hayatı yaşamaktansa şereflice bir ölümü tercih ederim.”

Şeyh Şamil ve İmam Mansur ile başlayan Çeçen direnişinin günümüzdeki temsilcisi olan Cahar Dudayev, Çeçenistan’ın özgürlüğü ve bütün Kafkas halklarının birliği yolunda canını vermekten çekinmedi. Rus İşgaline karşı cephede en önde yer aldı.

Çeçenistan’ı özgürlüğü kavuşturan Cahar Dudayev, 1944 yılının Şubat ayında Çeçenistan’ın Yalho köyünde doğdu. 23 Şubat 1944’te Sibirya’ya sürgün edilenlerin arasına katıldığında daha annesinin kucağında 15 günlük bir bebekti.

Sovyet tarihinde Stratejik Hava Kuvvetleri’nde Tümen Komutanı olmayı başaran ilk Müslüman olarak adından bahsettirdi.

Çeçenistan Devlet Başkanı olmadan önce Baltık Cumhuriyetlerinde yaşanan bağımsızlık hareketlerini bastırmadığı için adı isyancı generale çıktı. 1989’da Estonya’da Stratejik Hava Kuvvetleri Filoları Komutanlığı’nda görev yaparken Baltık ülkelerinde başlayan bağımsızlık hareketlerinin kuvvet kullanılarak bastırılması için Moskova’dan emir aldı. Ancak bu emri “yurdunun bağımsızlığı için mücadele eden bir halkın üstüne bomba atmam” diyerek yerine getirmedi. Moskova bu itaatsizliği hazmedemedi ve Dudayev’e ceza olarak askeri birliği ile birlikte Grozni’ye sürgüne gönderildi. 1990 yılının Mayıs ayında görevinden istifa etti.

27 Ekim 1991’de halkı tarafından Çeçenistan Cumhurbaşkanlığı’na seçildi. Onun Öncülüğünde başlayan Çeçenistan özgürlük savaşı Çeçenistan’ın bağımsızlığı ile sonuçlandı

Rusya 11 Aralık 1994 Çeçenistan’ı  işgal edince tekrar bağımsızlık mücadelesinin başına geçen Dudayev,”Son Çeçen canını vermeden Ruslar ülkemize hakim olamaz” diyerek, halkına “Cihad” emrini verdi. Mayıs 1996’da emrindeki çeçen askerler ile birlikte Çeçenistan’ı işgalcilerden temizleyerek Kafkas tarihine yeni bir altın sayfa eklendi.

Cahar Dudayev 21 Nisan 1996 da arabasına atılan füzeyle şehit edildi.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.