ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

YEMLEME

Mustafa Yavuz
Mustafa Yavuz
  • 27.03.2015

anaAVM’ler de tanıtım amaçlı kahve, sucuk, peynir…vs ikram edilerek cazibe yaratılır. Müşteri çekme taktiğidir. Yemlemedir.

Borsa’da satış öncesi hisse fiyatları iner-çıkar, iner-çıkar ve küçük yatırımcıya kolay para kazandırırlar. Sonra birden çöker. Yemlemişlerdir.

Türkiye bu yıl turist getiren uçak başına 3 bin dolar teşvik primi ödeme kararı aldı. Ulusal yemleme hesabı yapmaktayız.

Şimdi, Kent ölçeğinde başarılan bir yemleme örneği vereceğim.

Beypazarı, Ankara’ya 110 km dir. Duble yola da henüz kavuştu. 10 yıldır belki 40 kez orada bulundum. (Gözlemim sağlıklı) Eski Beypazarı’nın tarihi dokuya sahip bir caddesinin her iki yanındaki dükkan ve evler restore edilmişlerdir. Çarşı niteliğindeki bu cadde ve caddeye bağlanan sokaklar dar olduğundan hafta sonları araç trafiğine kapatılır. Tüm dükkan ve konaklar turizm amaçlı ticarethaneler haline getirilmiştir. Beypazarlı’lar, turistlere karşı ortak bir akılla hareket ederler. Parola şudur. Fiyatlarımız ortak olsun, ama pazarlamacılık (tatlı dil, güler yüz, ikram..) farkımız olsun.

Örnek: Ev makarnası kilogramı 6 TL ise 5’e veremezler. Yasaktır. Cadde imarathane gibidir. Gelenlere plastik bardaklarda (tadımlık) havuç suyu,  karadut suyu ve tepsilerde lokum, havuç döneri, baklava..ikram edilir. İstismarcı (yüzsüz) birisi çarşının alt başından üst başına kadar elini cebine sokmadın miğdesini doldurabilir. Yapılan ikramlar fire anlamına gelmektedir ve fiyatlara yansıtılmıştır.

Beypazarlı ikramla cazibe yaratarak, çoğunluğu Ankara’dan olmak üzere hafta sonları yerli yabancı turistlerle caddelerini doldurmuş ve hep kazanan olmuştur.

Kentin gümüş işlemeciliğinde de adı geçmektedir. Bir gümüşçüler çarşısı vardır.

Beypazarı, yerel ve ulusal televizyonlarda çok iyi tanıtım yapmış ve Başkentin ilçesi olmasının avantajını iyi kullanmıştır.

Gerede’mizi hangi  projelerle cazibe merkezi haline getireceksek; yemleme faktörü de aklımızda olsun.

Beni de panayırımızın kızarmış kazı yemler. Ah! Daha çok var…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Halil ALİOĞLU dedi ki:

    Mustafa bey,güzel bir tesbit,tebrikler,yazılarınızı yeni farkettim,başarılar…

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.