ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

1 MİLYAR’IN 250 MİLYON’U TEKKE’NİN!

1 MİLYAR’IN 250 MİLYON’U TEKKE’NİN!
  • 11.12.2013

Önceki gün, Bolu’da gerçekleştirilen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bolu İl Müdürlüğü’ne kazanımı sağlanan “Arşiv Numune Odası” yeni hizmet binasının açılış töreninde, yatırımlardan tarımsal faaliyetlere birçok konu gündeme taşındı. TBMM Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Gerede ile Dörtdivan arasında konumlanan ve ihale işlemleri 2013 Kasım Ayı’nda tamamlanan Tekke Barajı’na, 1 Milyarlık bütçeden “250 Milyon Lira” tutarında kaynak tahsis edildiğini ifade etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bolu İl Müdürlüğü’nde Arşiv Numune Odası yeni hizmet binası açılışı, İl Özel İdaresi tarafından verilen yeni araçların teslim alınması ve çiftçilere “Yüzde Elli Hibe” desteği ile verilen ekipmanların teslim töreni, önceki gün gerçekleştirildi.

Törene, Ercoşkun’un yanı sıra; Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende bilgilendirme amaçlı bir konuşma gerçekleştiren TBMM Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, tarımsal alanlarda verimliliği arttırmak ve yeni ürünlerin yetiştirilmesi konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çok büyük destekler sağladığını söyledi.

Ercoşkun tarımsal alanların sulanması için toplamda eski parayla 1 Katrilyon, yeni parayla 1 Milyarlık bütçenin sulama göleti ve barajlara ayrıldığını ifade etti.

1 Milyarlık Bütçeden Gerede’ye de pay ayrıldı!

Konuşmalarına yatırım destekleriyle devam eden Milletvekili Ercoşkun, “Bolu, 282 Bin nüfusuyla küçük bir il olarak görünüyor ama merkezle birlikte 9 ilçeye sahibiz. Göynük’ün bir ucundan Gerede’nin bir ucuna baktığınızda; 250 kilometrelik geniş bir coğrafyada, bu 9 ilçe bir araya geliyor. İlin Yüzde Altmış Beş’i de orman. Diğer taraftan, tarımsal araziler miras hukuku ile bölüne bölüne küçük seviyelere düşmüş durumda. Bu da verimliliği etkileyen en büyük nedenlerden bir tanesi. Biz, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın sulama imkanlarıyla çok önemli kazanımlara sahip oluyoruz. Bundan sonra da olacağız.Gerede ile Dörtdivan İlçe sınırları arasında konumlanan Tekke Barajı’nın ihalesi, 8 Kasım’da gerçekleşti ve yaklaşık olarak 250 Milyon liralık yatırım sağlandı. Bu yatırımla, Gerede ve Dörtdivan Ovası etrafında yer alan köylerin su ihtiyacı, Tekke Barajı’ndan karşılanacak.” dedi.

Yatırımlar, diğer ilçelerde de devam ediyor!

Diğer ilçelere de kaynak sağlandığına değinen Milletvekili Ercoşkun,“Kıbrıscık’ta alan barajı sulamaya başlayacak. Göynük’te Hasanlar ile Cemaller barajı büyüklüğündeki sulama göletleri devreye girmiş olacak. Bolu’ya geldiğimizde; Sultanbeyli, Sultanköy göletleri sulama amaçlı. Bunun yanında, Bolu Ovası’nda sulama imkânlarının kapalı sisteme alınması, sulanmayan alanların sulamaya dâhil edilmesi ile ilgili bir çalışma. Yine belki 150 Milyon Lira’ya mal olacak ve bu çalışma devam ediyor. Seben Taşlıyayla Göleti’yle “Bolu’nun Çukurovası” diyebilmeğimiz bir alan sulanmış olacak. Bu rakamları alt alta koyduğunuzda, bu yatırımlara eski parayla Bir Katrilyon, yeni parayla Bir Milyar TL’lik bir yatırımdan bahsediyoruz. AK Parti iktidarında; bir işe başlamak demek, bitirmek demek. Biz bu işleri, en fazla 3 ya da 4 yıl içerisinde tamamını bitirecek noktaya gelmiş olacağız.” ifadelerine yer verdi.

Bin metrekarelik alan, atıl durumdan aktif hale getirildi

Törende konuşma gerçekleştiren İsmail Taş şunları söyledi: “Bitki Sağlığı Şubesi ile Hayvan Sağlığı Şubesi açık ofis şekline dönüştürülmüş, çiftçilerimizin memnuniyet esasına göre, yine çiftçilerimizin hizmetine sunulmuştur. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Bin metrekarelik alan, atıl durumdan kurtularak bu şekilde aktif hale gelmiştir. Geçen yıl söz verdiğimiz gibi, bu alanın aktif hale gelemsini sağladık. Bir diğer konu da kurumumuz için önem arz eden arşivlerimiz birleştirilmiş, büyütülmüş gerektiğinde yararlanabilecek şekilde en iyi düzeye getirilmiştir. Kurumumuz için çok önemli olan hizmet kalitesini arttırarak, çiftçilerimize yaptığımız hizmeti kolaylaştırmak amacıyla, il özel idare kaynaklarıyla hizmet araçlarının alınması sağlanmıştır. Bu konuda Sayın Valimiz başta olmak üzere il genel meclisi başkanımızdan ve üyelerimizden ve il özel idaremizden ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

38 Milyon kanatlı hayvanla Türkiye’nin üçte biri Bolu’dan !

Yetiştirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısını ifade eden Taş, kanatlı yetiştiriciliğinde ortalama 38 Milyon hayvanla Türkiye’nin üçte birlik ihtiyacının Bolu’dan karşılandığını söyledi. Taş sözlerinin devamında müdürlük olarak yaptıkları hizmet çalışmalarını anlattı bakanlığın çiftçinin daha iyi tarım yapabilmesi için verdiği desteklerden söz etti.

Arşiv Numune Odası yeni hizmet binası açılışı ve İl Özel İdare tarafından verilen yeni araçların teslim alınması ve çiftçilere yüzde elli hibe desteği ile verilen ekipmanların teslim töreninin devamında Tarım Bakanı Mehdi Eker’in tebrik mesajı okundu. Okunan mesajın ardından Ankara İl Tarım Hayvancılık İl Müdürü Muhsin Temel, Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl, Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın yoğun programları nedeniyle katılamadıklarını mesajla ilettiler.

“İlimiz ekonomisine yaklaşık 5 Milyon Liralık katkı sağladık”

10 adet süt soğutma tankının üyelerine verilmesinden büyük memnuniyet duyduğunu söyleyen Damızlık Sığır Yetiştirici Birliği Başkanı Muzaffer Bilici şu değerlendirmeleri yaptı: “Biz birlik olarak merkez ilçe ve dört ilçemizle birlikte hizmet vermeye devam ediyoruz. Bin 700 üye ile çalışmalarını sürdüren ve müdürlüğümüzle yapılan protokol gereği yaklaşık 11 Bin işletmeye hizmet götüren hayvancılığın gelişmesi ve ıslah çalışmalarına katkı sunarak sığır cinsi hayvanların kayıt altına alarak ilimiz ekonomisine yaklaşık 5 Milyon Liralık katkı sağlayan birliğimiz kamu kurumu niteliği taşıyan bir yapıdadır. Son olarak gıda tarım ve hayvancılık bakanlığımız tarafından çiftçilerimize Yüzde Elli’ye varan karşılıksız hibe destekleri verilmektedir. Bu bağlamda kırsal kalkınma yatırımlarının destekleme programı kapsamında damızlık sığır yetiştiricileri birliği Yüzde Elli ekipman desteği için müracaatlarımızı yaptık. Şartları uygun olan üyelerimizin istifadesine sunduk. Bu kapsamda üyelerimizin sütlerini daha sağlıklı koşullarda saklayıp daha fazla gelir elde etmelerini sağlamaya amaçladık. Bize bu imkânları sağlayan bakanlığımıza, valimize, vekillerimize il müdürümüz Sayın İsmail Taş’a ve kırsal kalkınma şube müdürümüze ve bu konuda emeği geçen bütün arkadaşlarımıza özverili çalışmalarından dolayı üyelerimiz adına teşekkür ediyorum.

Sadece elma dersek olmuyor

Belediye Başkanı Alaadin Yılmaz etkinlikte şu değerlendirmeleri yaptı: “Böyle önemli bir törene katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum saygılarımı sunuyorum. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın üretici ile olan iç içe çalışmalarını ne kadar arttırabilirsek tarımsal arazisi çok olmayan ilimizde birim verimlilik oranını arttırmak için yapılan çalışmaları kutluyorum. Ağaçlandırma çalışmalarında çeşitlilik konusunda ki gayretleri yakından takip ediyorum. Sadece elma dersek olmuyor çünkü raf ömrü uzun olan kısa olanı aynı ağaçtan olmasına rağmen birinin fiyatı 1 Lira iken diğerinin fiyatı 2 Lira olabiliyor. Daha kaliteli ürün elde etme konusunda hem ürecinin hem de Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın iyi noktalara gelmesi bizleri memnun ediyor.  Seben’deki çalışmaları yakinen bildiğim için son derece mutlu oluyorum. Yarısı hibe olan destekler ile tamamı hibe olan destekler konusunda Bolumuzun çok daha katkı alması anlamında hem valimizin hem siyasi irade olarak milletvekillerimizin katkılarını biliyorum.

Ceviz ağaçlarından biraz da bize katkı sağlarsanız memnun olurum. Ceviz ağaçları uzun ömürlüdür. Belki parklarımızda kullanabiliriz diye düşünüyorum. Bildiğiniz gibi bir klasik cevizler var birde ceviz tarlaları var. Ben ilk defa Trakya’da bir ceviz tarlasına gittim 20 dönümlük ceviz tarlası vardı. Bizim burada ceviz dikilmez cevizi kargalar diker. İnsanların diktiği cevizlerin daha iri olduğunu görüyorsunuz. İnşallah bu cevizlerin verimliliği de artar diye düşünüyorum. Köylerimizde kalan nüfusun cebinin dolmasını sağlayacak etkinliklerin yapılması çok önemli.” dedi.

“Bu yıl patates iyi para yaptı”

AK Parti Milletvekili Ercoşkun şu değerlendirmeleri yaptı “Ben geçtiğimiz yıl tohumluk patates dağıtımı ile ilgili gerçekleşen törende altını çizmiştim, yeniden aynı konudan bahsetmek istiyorum. Çünkü bizler muhalefeti ile iktidarı ile rahat bir yıl geçiriyoruz. Bu yıl patates iyi para yaptı. Bu yıl patatesin düşük fiyatla satıldığına dair herhangi bir eleştiri yok genel manada bir memnuniyet var. Ben eminim ki önümüzdeki yıl yine herkes patates ekmeye çalışacak ve seneye patates fiyatlarında bir miktar düşüş olabilir kanaatindeyim. Bu kısır döngü maalesef hep devam ediyor.” dedi.

“Yeni ürünler yetiştirmeye çalışalım”

Konuşmalarının son bölümünde, yeni ürünler yetiştirilmesi gerektiğini dile getiren Ercoşkun,

“İşte sorun burada başlıyor. Biz bu işleri bitirdiğimizde hala patates ekiyor mu olacağız? Yoksa daha nitelikli tarım ürünleri yetiştirmek adına farklı bir takım ürünleri yetiştirmeye mi çalışacağız? Ben bu gün gerçekten çok mutluyum tarım bakanlığımızın Ak Parti iktidara geldikten sonra yatırım rakamlarını üç kat büyüten 20 Milyarlık büyüklüğü 60 Milyar’a çıkaran ülkemizi çok iyi noktalara getiren çok başarılı bir bakanımızdır. Sizlerin burada bu ilgisini görünce artık Bolu Tarım İl Müdürlüğü’nün ne kadar başarılı çalışmalar yaptığını ve bu çalışmaları sizlere aktarma noktasında başarılı olduğunu görüyorum, çok mutluyum. Verilen desteklerle birlikte Bolumuz’u İnşallah tarım alanında da çok daha iyi noktalara taşıyacağız. Ben bu yüksek katılımdan dolayı başta il müdürümüze ve çalışanlarına ve siz değerli çiftçilerimize çok teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum.” şeklinde konuştu.

GEREDE’DE RAMPA SATIŞLARI BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR
Gerede Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Ovacık Orman İşletme Şefliği rampalarında yapılan açık arttırmalı orman emvali satışları beklenenden çok daha fazla...
GEREDE’YE YENİ HÜKÜMET KONAĞI YAPILIYOR
Bolu İl Özel İdaresi tarafından Gerede’ye yapılacak olan yeni Hükümet Konağı’nın yapım ihalesini geçtiğimiz günlerde Gazetemiz Gerede Medyatakip’ten duyurmuştuk. Konu...
BİR GÜNLÜK EVLİLİĞİN NAFAKASI İÇİN YÜRÜYOR
Yürüyüşünde Gerede ilçemize gelen Mustafa Duman yaşadığı haksızlığı duyurmak için yürümeye devam ediyor. Kastamonu’da bir gün evli kaldıktan sonra eşine...
KAMYON REFÜJE ÇARPIP DEVRİLDİ
Gerede Karabük karayolunda sürücüsünün kontrolünü kaybettiği kargo şirketine ait kamyon refüje çarpıp devrildi. Edinilen bilgilere kaza, Gerede Karabük karayolu Aslanlar...
4 CAMİNİN GENÇLERİ İLE BİR ARAYA GELİNDİ
Gerede İlçe Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu, dört caminin gençleri ile bir araya gelerek gençliğin yol haritası konusunu ele aldı. Gerede İlçe...
KAZIM ÜNLÜOL’UN KALEMİNDEN: “80’Lİ YILLAR 3”
Kurbağaların konseri 60’lı yıllarda Demirciler Mahallesindeki pop pop pop pooop diye güçlü bir gürültü ile başlayıp sonra biteviye bir motor...
HAFIZİHO ERKEK ÖĞRENCİLER İLK MEYVESİNİ VERDİ
Gerede 2021 yılı HAFIZİHO erkek öğrencileri ilk meyvesini verdi. Gerede İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Müftülüğü tarafından organize edilen,...
ELEKTRİK KESİNTİSİ OLACAK
İlçemiz Gerede’de enerji ihtiyacı ve ilave şebeke yatırım çalışması nedeniyle planlı elektrik kesintisi yapılacağı belirtildi. SEDAŞ’tan yapılan açıklamaya göre bakım...
ZABITA FIRIN DENETİMİ YAPTI
Gerede’de ramazanın ilk günü iftar öncesinde ekmek ve pide üretimi yapan fırınlar denetlendi. İlçe genelinde denetimlerini periyotlar halinde devam ettiren...
KAYMAKAM AYHAN’DAN RAMAZAN AYI MESAJI
Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan, mübarek ramazan ayı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan mesajında şu ifadelere yer verdi:...
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE DEĞERLENDİRİLDİ
Gerede ilçemizde kadına yönelik şiddetle mücadele değerlendirme toplantısı Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan başkanlığında yapıldı. 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına...
POLİSLERDEN KAYMAKAM AYHAN’A ZİYARET
Gerede Emniyet Müdürlüğü teşkilatı, Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan’ı makamında ziyaret etti. Türk Polis Teşkilatı’nın 176. Kuruluş yıl dönümü ve Polis...
YEMEKLER AŞEVİNDEN EVLERE SERVİS EDİLECEK
Gerede’de ramazan ayında 2 bin 500 kişiye sıcak yemek sağlayan aşevinde yapılan yemekler koronavirüs tedbirleri kapsamında evlere servis edilecek. Ramazan...
ESENTEPE TENİS KULÜBÜ YENİ YÖNETİMİNİ OLUŞTURDU
Gerede ilçemizin tek tenis kulübü olma özelliğini koruyan Esentepe Tenis Kulübü 5. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Gerede Karma OSB’de Nova...
ULUSLARARASI HEYETTEN GEREDE UBFA’YA ZİYARET
Gerede Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin ziyaretçileri Internacionalni Univerzitet Gorazde (Uluslararası Gorazde Üniversitesi) Kurucusu Edina Brutus, Doç. Dr. Melvedia Yağarevic, Sulejman Mujkıc,...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.